Connect with us

ACTUALITATE

Hidroelectrica cere aprobarea acţionarilor pentru a prelua active ale UCM Reşiţa, CEZ şi Enel

Publicat

Hidroelectrica solicită aprobarea acţionarilor pentru a contracta servicii de asistenţă juridică în vederea achiziţionării unor active ale UCM Reşiţa şi ale grupurilor Enel România şi CEZ România, potrivit convocatorului şedinţei Adunării Generale Extraordinare a Acţionarilor care va avea loc pe 13 septembrie.

În aceeaşi şedinţă, acţionarii vor fi informaţi cu privire la situaţia litigiilor şi a arbitrajelor aflate în desfăşurare.

Vineri, grupul italian Enel, cea mai mare companie europeană de utilităţi, a demarat procesul de vânzare a operaţiunilor din România şi se aşteaptă ca activele să fie evaluate la aproximativ un miliard de euro, au declarat, pentru Reuters, surse din apropierea acestui dosar.

Enel deţine în România fostele filiale de distribuţie şi furnizare a energiei Electrica Muntenia Sud, Dobrogea şi Banat, precum şi capacităţi de producţie a energiei eoliene.

De asemenea, grupul ceh CEZ a anunţat în luna mai că vrea să renunţe la activităţile din România, respectiv distribuţia şi furnizarea din Oltenia şi parcul eolian de la Fântânele-Cogealac de 600 de MW, cea mai mare fermă eoliană terestră din Europa.

Statul român, prin Ministerul Energiei, deţine 80% din acţiunile Hidroelectrica, restul de 20% fiind în portofoliul Fondului Proprietatea.

Johan Meyer, CEO Franklin Templeton Investments şi manager al Fondului Proprietatea, a anunţat în această săptămână că, în opinia sa, nu ar fi benefic pentru Hidroelectrica sau pentru acţionarii săi să cumpere activele CEZ şi Enel.

„Orice societate vrea să crească. E în natura lucrurilor. Prin urmare, cred că este perfect ok să se analizeze oportunităţi, dar din punctul de vedere al nostru ca acţionari, ca investitori, ceea ce vrem cu orice achiziţie este să aducă valoare pentru acţionari. Dacă avem în vedere activele CEZ şi activele Enel şi le comparăm cu veniturile pe care le realizează Hidroelectrica, activele ei în momentul de faţă nu se pot compara. Deci, în acest moment nu ar fi benefic pentru Hidroelectrica sau pentru acţionarii ei ca să achiziţioneze aceste active, dar, aşa cum am spus, nu putem împiedica societatea şi echipa ei să analizeze oportunităţile existente. Dacă le-am susţine? Nu cred”, a spus Johan Meyer.

El a detaliat pe marginea acestui subiect şi a afirmat că aceste active nu pot genera profituri comparabile cu cele ale Hidroelectrica.

„Dacă ne uităm la veniturile şi valorile unor societăţi precum Hidroelectrica, cu o marjă de profit mai mare de 70%, evaluările care sunt făcute unor societăţi similare sunt substanţial mai mari decât cele pentru distribuţie, cum este cazul cu ENEL şi CEZ. Prin definiţie aceasta înseamnă că dacă ar fi să achiziţioneze aceste active, aşa cum sunt ele acum, ar fi foarte distructiv pentru acţionari. Pur şi simplu nu ar putea să genereze acelaşi tip de profituri, de câştiguri, din distribuţii, prin cumpărarea acestor active, decât ar putea să genereze cu activele pe care Hidroelectrica le are în prezent”, a explicat Johan Meyer. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

aRoma Fest continuă în siguranță. Jandarmii botoșăneni veghează buna desfășurare a evenimentului

Publicat

aroma fest continuă în siguranță. jandarmii botoșăneni veghează buna desfășurare

Publicitate

Festivalul de voie bună aRoma Fest continuă și în această după-amiază, iar autoritățile sunt mobilizate pentru a asigura desfășurarea evenimentului în cele mai bune condiții de siguranță.

Jandarmii botoșăneni, alături de partenerii instituționali, sunt prezenți în zona exterioară a festivalului, acționând pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii publice pe traseele de acces către locația evenimentului.

În cazul în…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Județul Botoșani, prezența scăzută la vot în turul al doilea al alegerilor prezidențiale

Publicat

județul botoșani, prezența scăzută la vot în turul al doilea

Publicitate

La fel ca în toată țara, și botoșănenii au arătat un interes crescut pentru turul al doilea al alegerilor prezidențiale, județul înregistrând o prezență la vot de 26,37%, dar totuși una dintre cele mai scăzute din regiunea de Nord Est.

Până la ora 14.00 au votat 98.815 persoane din totalul de 374.762 de alegători înscriși pe listele permanente. Dintre aceștia, 87.412 au votat pe listele permanente, 9.893 pe liste suplimentare, iar 1.510 au…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Polițiștii verifică o sesizare la Albești privind încălcarea legii electorale: Un botoșănean și-a publicat buletinul de vot pe rețelele sociale

Publicat

prezidențiale 2025: fotografierea buletinului de vot – interzisă. neștiința de

Publicitate

Alegeri fără incidente majore în Botoșani, dar polițiștii verifică o sesizare la Albești privind publicarea buletinului de vot pe rețelele sociale.

Procesul electoral în județul Botoșani se desfășoară fără incidente majore, potrivit unei informări transmise de Centrul de Comunicare Județean. De la deschiderea secțiilor de votare și până la acest moment, structurile Ministerului Afacerilor Interne nu au semnalat situații deosebite în…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Procesul de votare a început la Botoșani fără probleme

Publicat

ipj botoșani: procesul de votare a început fără incidente la

Publicitate

La Botoșani a început astăzi procesul de votare fără probleme. IJP Botoșani a transmis că pe timpul nopții, nu au fost înregistrate incidente care să vizeze securitatea sediilor secțiilor de votare, iar în această dimineață, efectivele Ministerului Afacerilor Interne care au asigurat măsurile de protecție le-au predat președinților birourilor electorale, cu sigiliile intacte. 

În ceea ce privește misiunile de astăzi, așa cum în primul tur…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe