EVENIMENT
Hoţi prinşi în trafic la Cluj-Napoca. Au furat bani şi bijuterii dintr-o locuinţă
Doi tineri din Târgu-Mureş au fost arestaţi preventiv la Cluj-Napoca pentru furt. Au fost prinşi în trafic după ce au spart o locuinţă şi au sustras bani şi bijuterii, prejudiciul fiind de aproximativ 22.000 de lei.
Potrivit IPJ Cluj, polițiștii au fost sesizați vineri cu privire la faptul că persoane necunoscute au pătruns într-un imobil de pe raza cartierului Mărăști, de unde au sustras bani și bijuterii, producând un prejudiciu de circa 22.000 de lei.
În urma sesizării, polițiștii Biroului Investigații Criminale din cadrul Poliției municipiului Cluj-Napoca, cu sprijinul polițiștilor din Mociu și Târgu Mureș, beneficiind de suportul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale, au reușit prinderea în flagrant delict a celor bănuiți de comiterea faptei.
La circa o oră și jumătate de la sesizarea faptei, doi bărbați de 24 și 26 de ani, din Târgu Mureș, au fost interceptați în trafic, pe raza comunei Mociu. Asupra lor au fost găsiți 1230 de euro, peste 3.700 de lei și instrumente de spargere.
De asemenea, în apropierea autoturismului acestora au fost găsite mai multe bijuterii, un ceas, o cartelă telefonică și un terminal mobil distrus în totalitate. Conform investigațiilor, acestea ar fi fost aruncate din autovehicul, anterior opririi în trafic.
În urma probatoriului administrat, cei doi au fost reținuți de către polițiști sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat, faptă prevăzută de Codul penal.
Sâmbătă, magistrații au emis pe numele bărbaților mandate de arestare preventivă pentru 30 de zile.
Cercetările în cauză sunt continuate de către polițiștii Biroului de Investigații Criminale, sub coordonarea și îndrumarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca.
EVENIMENT
”Consiliul Păcii” al lui Donald Trump, inspirat de ”partizanii păcii” din comunism? Pacea URSS (1950) vs Pax Americana (2026)
Cu peste șapte decenii înainte ca Donald Trump să lanseze ideea unui Consiliu al Păcii(Board of Peace), presa și publicațiile ideologice ale blocului comunist promovau intens Consiliul Mondial al Păcii, prezentat ca o structură internațională „independentă”, „reprezentativă pentru popoare” și dedicată opririi războiului.
O analiză a documentelor din anii ’50–’60 cu ajutorul platformei Arcanum,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Peste 20 de asociaţii şi grupuri de iniţiativă civică solicită autorităţilor locale reglementarea grădinăritului comunitar, dar şi sprijin pentru lansarea unor proiecte-pilot. Astfel de petiţii au fost transmise primăriilor şi consiliilor locale din Bucureşti, Cluj, Timişoara sau Sibiu.
Identificarea de terenuri
Iniţiatorii propun identificarea a zece terenuri în fiecare localitate care să fie amenajate...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
INCENDIU puternic la Alba Iulia. Focul a cuprins un service auto. Pompierii intervin cu trei autospeciale și o autoscară
Un incendiu puternic a izbucnit în noptea de joi spre vineri la Alba Iulia. Focul a cuprins un service auto aflat pe strada Fabricilor.
Potrivit ISU Alba, Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu în municipiu Alba Iulia, strada Fabricilor.
Este vorba despre un incendiu ce se manifestă la o construcție metalică (hală), cu destinație de service auto, pe o suprafață de aproximativ 300 mp.
Pompierii intervin cu trei autospeciale de stingere cu apă...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Lovitură pentru pensionarii speciali. Guvernul vrea să taie 85% din pensia celor care rămân în activitate
Românii care beneficiază de pensii de serviciu sau pensii militare ar putea rămâne în câmpul muncii doar dacă acceptă o reducere drastică a pensiei.
Un proiect de lege citit în primă lectură în Guvern prevede diminuarea cu 85% a pensiei pe perioada în care beneficiarii continuă să lucreze.
Ce prevede proiectul? Muncă da, dar cu pensie tăiată drastic
Potrivit purtătorului de cuvânt al Guvernului, Ioana...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
