Connect with us

EVENIMENT

Hunedoara: Carantina se prelungeşte cu 7 zile în oraşul Simeria

Publicat

Starea de carantină a fost prelungită, marţi, cu 7 zile în oraşul Simeria, până pe 13 aprilie, la ora 8,00, decizia fiind fundamentată pe evoluţia din ultimele două săptămâni a cazurilor de COVID-19.

Potrivit primarului localităţii, Iulius Bedea, prelungirea stării de carantină a fost solicitată Centrului Naţional de Coordonare şi Conducere a Intervenţiei de către Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Hunedoara, printr-o hotărâre adresată în 5 aprilie.

"Deşi situaţia s-a îmbunătăţit în ultimele zile, decizia este fundamentată pe evoluţia din ultimele două săptămâni. Vă mulţumesc pentru înţelegere şi vă rog să respectăm cu stricteţe toate măsurile de prevenire a infectării, cele mai importante fiind evitarea aglomeraţiei, purtarea măştii de protecţie şi să evitaţi deplasările care nu sunt necesare sau obligatorii", se arată într-un mesaj postat de primarul oraşului Simeria pe pagina sa de Facebook.

Conform datelor DSP Hunedoara, incidenţa cazurilor de infectare cu SARS-CoV-2 în oraşul Simeria era, marţi, de 5,97 la o mie de locuitori.

În judeţul Hunedoara se mai află în carantină zonală municipiul Orăştie, până pe 11 aprilie, cu o incidenţă a cazurilor de COVID-19 de 5,44 la o mie de locuitori, şi municipiul Brad, până pe 13 aprilie, cu o incidenţă de 7,72 la o mie de locuitori.

Incidenţa cazurilor de infectare cu SARS-CoV-2 în judeţul Hunedoara a fost calculată, marţi, la o valoare de 4,49 la o mie de locuitori. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO: Dansatorii de la „Life is Dace” din Alba Iulia, rezultate remarcabile la Campionatul Național de Clase de la Reșița

Publicat

foto: dansatorii de la „life is dace” din alba iulia,

Dansatorii clubului „Life is Dance” din Alba Iulia au obținut rezultate remarcabile la Campionatul Național de Clase, desfășurat la Reșița, în perioada 13-14 decembrie. 

„Am fost prezenți și în acest an la Campionatul de Clase, unde atât Life is Dance, cât și CSM Unirea au avut rezultate extraordinare!

Campionatul Național de Clase este competiția unde, în fiecare an, se stabilește ierarhia celor mai bune perechi la fiecare clasă valorică.

Este a doua competiție...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Fostul ministru al Transporturilor, Răzvan Cuc, ARESTAT preventiv pentru 30 de zile. Ar fi intermediat o mită uriașă la RAR

Publicat

fostul ministru al transporturilor, răzvan cuc, arestat preventiv pentru 30

Tribunalul București a decis miercuri arestarea preventivă pentru 30 de zile a fostului ministru al Transporturilor Alexandru-Răzvan Cuc, într-un dosar în care este acuzat de DNA că ar fi intermediat o mită de peste un milion de lei pentru directorul general al Registrului Auto Român (RAR).

Aceeași decizie a fost luată și în cazul omului de afaceri Cătălin Daniel Bușe.

Procurorii susțin că, în cursul lunii septembrie, Regia Autonomă Registrul Auto Român a declanșat o...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Emil Boc, despre faptul că a lipsit de la evenimentele de 1 Decembrie: „Uneori trebuie să faci alegeri imposibile”

Publicat

emil boc ales primar 2.jpg






Primarul Clujului, Emil Boc, care a lipsit de la evenimentele organizate la Cluj-Napoca de Ziua Națională a României, a declarat miercuri, în ședința de Consiliu Local, că a absentat cu „bună-credință”.

Edilul nu a precizat unde s-a aflat atunci când a fost întrebat de un consilier local, însă a subliniat că tot ceea ce a făcut a fost în interes public.

Proiectele nu se pot finanța dacă stai doar la...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Mega înșelăciunea ”Contesa”, la Alba Iulia. Broker imobiliar, păcălit de o ”descendentă a unei familii nobiliare din Ungaria”

Publicat

ce se va întâmpla cu dobânzile la creditele ipotecare, la

Mega înșelăciunea ”Contesa”, la Alba Iulia: Un broker imobiliar a fost păcălit cu o sumă uriașă de bani și cu o casă, de o femeie care a pretins că este ”descendentă a unei familii nobiliare din Ungaria, cu o avere considerabilă ce ar include castele, afaceri în domeniul petrolier și comerț cu cereale”.

Parchetul de pe lângă Tribunalul Alba a anunțat miercuri că procurorul de caz a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale într-un dosar de înșelăciune care...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe