Connect with us

ACTUALITATE

Iaşul se transformă în capitala muzicii live

Publicat

Iaşul se transformă în capitala muzicii live, în cadrul celui mai important eveniment dedicat industriilor creative româneşti, Romanian Creative Week, eveniment care se va desfăşura la începutul lunii iunie.

Romanian Creative Week (RCW) va găzdui prima ediţie a Musicalling, care va aduce pe scenele amplasate în Grădinile Palas Mall nouă artişti cunoscuţi. Astfel, Nosfe, Bruja, Dl Goe, Tobi Ibitoye, Jean Gavril, Valeria Stoica, Christian Eberhard, Amuly şi Manuel Riva vor încinge atmosfera la Iaşi, în perioada 2 – 6 iunie, cu un mix muzical pentru toate gusturile.

Potrivit organizatorilor, concertele vor putea fi urmărite atât live, în locaţiile partenere din Ansamblul Palas Mall – grădinile Palatului Miraval, Tribeca şi Czech In, cât şi online, pe paginile de Facebook şi de Instagram, precum şi pe canalul de YouTube al evenimentului Romanian Creative Week.

Tot în cadrul Musicalling, la Iaşi va fi organizat TIC – International Music Camp, la care vor participa peste 30 de muzicieni atât din Iaşi, cât şi din alte zone ale ţării.

„Timp de cinci zile, pe durata desfăşurării Romanian Creative Week, solişti, compozitori, textieri şi producători muzicali vor crea împreună piese care să concureze pentru titlul de hiturile anului 2021. Tabăra muzicală va avea loc în Sala ‘Henri Coandă’ a Palatului Culturii”, spun organizatorii RCW, prin intermediul unui comunicat de presă.

International Music Camp reuneşte în fiecare an artişti din 20 de ţări, pentru a discuta trendurile din muzică şi pentru a dezvolta noi creaţii muzicale. De-a lungul ultimilor ani, în tabăra de muzică au participat solişti şi compozitori precum Smiley, Alexandra Stan, Adrian Sînă şi Andreas Carlsson.

Romanian Creative Week îşi propune să facă un pas firesc, dar mai ales în siguranţă, pentru dezvoltarea industriilor creative autohtone. Iaşul se va transforma, între 2 şi 6 iunie, în nucleul creativităţii din România, găzduind nume sonore din domenii precum modă, arhitectură, muzică, film, publicitate, new media, design industrial.

RCW este organizat de Federaţia Patronatelor din Industriile Creative (FEPIC) – singura federaţie patronală reprezentativă la nivel naţional ce activează în sectorul Industriilor Creative din România. Înfiinţată la Iaşi, în 2011, FEIPC a organizat până în prezent peste 50 de acţiuni de promovare naţională şi internaţională a industriilor creative româneşti. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

MOMENTUL DE CULTURĂ. CU GEORGICĂ MANOLE (386)

Publicat

momentul de culturĂ. cu georgicĂ manole (386)

Publicitate

O rubrică realizată de profesor Georgică Manole, scriitor, epigramist:

BOTOȘĂNENI ÎN „ROMÂNIA LITERARĂ” NR.  38 din 2025

Gabriel Chifu în „Misterul creativității” amintește, în treacăt, și de Eminescu: Mie acest mod de a fi al autorului magnificei PIETA îmi amintește de un alt creator exceptional, de data aceasta din domeniul literaturii și roman, Eminescu. Să fie vocația suferinței, a neadaptării o poartă spre genialitate? Nu e…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Deputatul Marius Budăi: Partidul Social Democrat nu va accepta încetarea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază

Publicat

deputatul marius budăi: partidul social democrat nu va accepta încetarea

Publicitate

Partidul Social Democrat nu va accepta încetarea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază, anunță deputatul PSD Marius Budăi, fost ministru al Muncii, relatează agerpres.ro.

El menționează că va propune în PSD și în Parlament o inițiativă legislativă pentru reintroducerea urgentă a măsurii, în cazul în care premierul Ilie Bolojan nu va prelungi plafonarea.

‘Încetarea plafonării ar fi o catastrofă pentru cetățenii cu venituri…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Rezultatele tragerilor la LOTO de duminică, 14 septembrie 2025

Publicat

rezultatele tragerilor la loto de duminică, 14 septembrie 2025

Publicitate

LOTERIA ROMÂNĂ a continuat, duminică, 14 septembrie 2025, seria extragerilor Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc.

În plus, Loteria Română a celebrat 119 ani de existență prin Tragerile Speciale Loto Aniversare, programate tot astăzi, duminică, 14 septembrie.

Numerele extrase, 14 septembrie 2025:

Loto 6/49 tragerea principală: 43, 30, 39, 31, 3, 22

Loto 6/49 tragerea specială: 29, 12, 47, 9, 33, 11

Loto 5/40 tragerea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Zi agitată în zona seismică Vrancea: În mai puțin de 12 ore au avut loc două cutremure de peste 3 grade

Publicat

cutremur cu magnitudinea 3,3 în această dimineață în zona vrancea.

Publicitate

Nu mai puțin de două cutremure de peste 3 grade au avut loc astăzi în mai puțin de 12 ore în zona seismică Vrancea.

Cel mai recet cutremur, cu magnitudinea 3 pe scara Richter, s-a produs duminică, la ora 14:39, în zona seismică Vrancea, județul Buzău, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP). Seismul a avut loc la o adâncime de 149,8 kilometri și a fost localizat în apropierea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe