EVENIMENT
IGPR: Mai puține accidente în această vară pe autostrăzi

Numărul accidentelor rutiere produse pe autostrăzi în această vară a scăzut cu 43%, al persoanelor decedate în astfel de accidente cu 47% şi al răniţilor cu 46% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, informează Inspectoratul General al Poliţiei Române (IGPR).
Potrivit unui comunicat transmis sâmbătă de Poliţia Română, în perioada iunie – august, poliţiştii au aplicat 15.669 de sancţiuni contravenţionale şi au reţinut 1.154 de permise de conducere.
Pentru încălcarea regimului legal de viteză cu mai mult de 50 de km/h au fost aplicate 974 de amenzi contravenţionale, în fiecare caz fiind reţinut permisul de conducere al conducătorului auto, în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru 90 de zile.
În ceea ce priveşte conducerea sub influenţa unor substanţe psihoactive, au fost constatate 30 de infracţiuni, fiind constatate şi 36 de fapte de conducere sub influenţa alcoolului.
De asemenea, au fost constatate 69 de fapte de conducere sub influenţa băuturilor alcoolice sub limita prevăzută de lege pentru a fi infracţiune (0,80 g/l alcool pur în sânge), în aceste situaţii fiind aplicate sancţiuni contravenţionale. AGERPRES
EVENIMENT
Pianista Chiyo Hagiwara va susține un concert de pian la Sebeș, din compozițiile micului geniu Carl Filtsch

Luni, 3 noiembrie 2025, la ora 18.00, în sala „Radu Stanca” a Centrului Cultural „Lucian Blaga” din Sebeş, vă invităm la un spectacol de excepție, oferit de pianista japoneză Chiyo Hagiwara, pentru a-l omagia pe compozitorul Josef Filtsch.
Muzică fratelui mai mare al deja celebrului Carl a fost readusă la viață, printr-un efort documentar şi artistic excepțional susținut de artista niponă, devenită ambasadoare neobosită a Sebeșului, un teritoriu a cărui bogăție…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cluj-Napoca, în topul mondial al destinațiilor de Halloween. Pădurea Hoia-Baciu printre cele mai căutate atracții

Pădurea Hoia-Baciu din Cluj-Napoca, una dintre cele mai „bântuite” păduri din lume, devine atracția principală a toamnei. Transilvania a fost desemnată cea mai bună destinație europeană pentru Halloween de către celebrul ghid turistic Lonely Planet, devansând regiuni din Franța, Spania și Marea Britanie.
În același timp, platforma internațională listează Transilvania printre cele mai căutate…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Bărbat din Gârda de Sus, cercetat de polițiști după ce a fost prins băut la volan. Ce alcoolemie avea

Un bărbat de 52 de ani din Gârda de Sus este cercetat de polițiști după ce a fost prins în timp ce conducea un autoturism fiind sub influența alcoolului, pe drumul național DN 75.
Potrivit IPJ Alba, la data de 21 octombrie 2025, polițiștii Secției 9 de Poliție Rurală de Câmpeni au oprit, pentru control, pe DN 75, pe direcția de mers Gârda de Sus – Scărișoara, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 52 de ani, din localitatea Gârda de Sus.
În urma testării…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Scandal pe o stradă din Alba Iulia. Un bărbat a fost reținut de polițiști după ce, băut fiind, i-ar fi bătut pe doi tineri

Un bărbat de 31 de ani din Alba Iulia a fost reținut de polițiști după ce, băut fiind, s-a certat cu doi tineri pe stradă, iar apoi i-ar fi bătut.
Potrivit IPJ Alba, la data de 21 octombrie 2025, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 31 de ani, din municipiul Alba Iulia, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de lovire sau alte violențe.
Din cercetări…
Citește mai mult pe Alba24.ro