Connect with us

EVENIMENT

IGPR: Reţea de traficanţi destructurată după o anchetă care cercetează transporturi de peste 800 kg. de canabis

Publicat

Liderul unei reţele de contrabandă cu droguri, cetăţean german, precum şi alţi membri ai grupării infracţionale, între care şi trei cetăţeni români, au fost arestaţi în Germania într-o anchetă ce vizează transporturi de peste 800 kg de canabis din Spania în Germania.

"În urma cercetărilor efectuate, s-a stabilit faptul că au existat, în trecut, opt transporturi, fiecare a câte 100 kg de canabis, din Spania spre Koln şi Berlin. Ancheta a pornit de la o captură de 120 kg de canabis, realizată de lucrătorii Biroului Vamal din Erfurt. Descoperirea a fost făcută la data de 28 august 2018, pe autostrada A9, în urma unui control efectuat asupra unui camion condus de un cetăţean român, care transporta piersici", informează un comunicat al Inspectoratului General al Poliţiei Române, transmis vineri AGERPRES.

Pe numele românului, în vârstă de 32 de ani, a fost emis, la cererea procurorului din Germania, mandat de arestare preventivă.

Potrivit sursei citate, poliţiştii din România, alături de autorităţile vamale din Germania şi Poliţia din Spania, "au intrat pe fir" şi au constatat că, la nivel internaţional, exista o grupare de traficanţi foarte activă, care derula activităţi de transport, de comercializare a drogurilor şi nu numai.

"În baza delegării DIICOT, poliţiştii români au desfăşurat activităţi complexe, în vederea strângerii probatoriului şi, prin schimb de informaţii cu autorităţile din Germania, s-a reuşit oprirea unui nou transport, în 25 septembrie 2018, de către funcţionarii vamali din Koln", se arată în comunicat.

Aceştia au descoperit, într-un camion încărcat cu pepeni, provenind din Spania şi condus de un cetăţean român, alte 100 kg de canabis. Urmând acelaşi tipar, drogurile au fost ascunse între cutiile de carton.

Împotriva şoferului român, în vârstă de 49 de ani, şi a altor doi complici (cu cetăţenie turcă şi română), bănuiţi a fi membri ai grupării infracţionale, au fost emise mandate de arestare preventivă, la cererea procurorilor germani.

Conform IGPR, în urma cercetărilor realizate prin cooperare poliţienească internaţională s-a reuşit identificarea liderului grupării infracţionale, un cetăţean german de 37 de ani. Acesta a fost arestat pe 10 ianuarie 2019, la Koln.

"Au fost efectuate şase percheziţii domiciliare şi la sediul firmelor din Koln, Konigswinter, Dormagen şi Berlin, context în care s-au descoperit, în plus faţă de numeroase mijloace electronice, şi o maşină de mare valoare, cu ascunzători fabricate, iar din apartamentul din Koln al germanului de 37 de ani au fost confiscaţi în jur de 50.000 de euro, în numerar", se mai arată în comunicatul citat.

De asemenea, pe parcursul percheziţiilor din Dormagen, s-a descoperit o plantaţie de interior cu aproximativ 1.000 de plante de canabis.

Membrii grupării sunt, în continuare, în stare de arest preventiv, iar investigaţiile continuă, precizează Poliţia. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Alexandru Florea, editor: Andreea Rotaru, editor online: Ady Ivaşcu)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO: De Crăciun, jandarmii din Câmpeni au distribuit ajutoare familiilor nevoiașe din Sălciua, Poșaga și Ocoliș

Publicat

video: de crăciun, jandarmii din câmpeni au distribuit ajutoare familiilor

Jandarmii din cadrul Detașamentului 4 Câmpeni au derulat o nouă acțiune de sprijin pentru persoanele defavorizate din zona de competență, implicându-se activ în sprijinirea familiilor vulnerabile.

„Solidaritatea față de semeni s-a regăsit și astăzi în activitatea jandarmilor din cadrul Detașamentului 4 Câmpeni, care au continuat acțiunile dedicate sprijinirii familiilor aflate în nevoie.

Astăzi, colegii noștri au ajuns în localitățile Sălciua, Poșaga și Ocoliș,...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Bărbat bătut violent și lăsat inconștient pe stradă la Huedin, în Ajunul Crăciunului. Un băiat de 17 ani printre agresori

Publicat

politie 11 e1748684213252.jpg






Un tânăr în vârstă de 23 de ani a fost reținut de polițiștii din Huedin, fiind bănuit de comiterea infracțiunilor de lovire sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice, după un incident violent petrecut în seara zilei de 24 decembrie, pe o stradă din oraș.

Potrivit polițiștilor în bătaie a fost implicat și un minor de 17 ani.

Bărbat găsit inconștient pe stradă, după un conflict...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ministrul Sănătății anunță intensificarea controalelor privind concediile medicale

Publicat

ministrul sănătății anunță intensificarea controalelor privind concediile medicale

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat marți că vor fi intensificate controalele privind concediile medicale. Monitorizarea strictă a concediilor medicale a dus la recuperarea a 120 de milioane de lei pe lună, doar din concedii medicale fictive.

„La început de mandat am pornit cu monitorizarea strictă a concediilor medicale. Controalele mari au dus la 120 de milioane de lei pe lună, doar din concedii medicale fictive. Un impact bugetar de peste 1 miliard", a declarat...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Accident pe DN1 E60, la Izvoru Crișului. O femeie și un copil, transportați la spital

Publicat

accident izvoru crisului.jpg






Un accident rutier s-a produs marți pe DN1 E60, pe raza localității Izvoru Crișului, mobilizând de urgență echipaje de intervenție din Cluj-Napoca. Pompierii din cadrul Detașamentului 2 Cluj-Napoca au ajuns la fața locului la scurt timp după producerea evenimentului.

În accident au fost implicate două autoturisme. O femeie în vârstă de aproximativ 30 de ani și un minor de 14 ani au avut nevoie de îngrijiri...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe