Connect with us

ACTUALITATE

ILFOV: Percheziţii la domiciliile unor persoane bănuite de furt din locuinţe şi la două case de amanet

Publicat

mascat

Poliţiştii din Ilfov efectuează miercuri dimineaţă şapte percheziţii la domiciliile unor persoane bănuite de furt din locuinţe, precum şi la două case de amanet.

Potrivit IPJ Ilfov, la sediul poliţiei au fost aduse pentru audieri patru persoane, cu vârste cuprinse între 28 şi 30 de ani.

Acţiunea vine în continuarea unei activităţi de prindere în flagrant-delict, desfăşurată marţi seară, după ce trei persoane au spart o locuinţă din comuna Snagov.

„La data de 5 februarie, în jurul orei 20.00, poliţiştii din Ilfov au desfăşurat o activitate de prindere în flagrant-delict a membrilor unei grupări specializate în furturi din locuinţă şi din societăţi comerciale, care ar fi încercat să sustragă bunuri dintr-o locuinţă, din comuna Snagov. Poliţişti din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Ilfov au efectuat semnale regulamentare pentru oprirea unui autoturism în trafic, pe raza localităţii Căciulaţi, din judeţul Ilfov, condus de persoanele bănuite de săvârşirea infracţiunii de furt. Ocupanţii maşinii nu s-au conformat şi, la scurt timp, autoturismul în cauză a fost abandonat, iar din interior trei persoane au fugit pe un câmp din apropierea satului Dimieni. După efectuarea somaţiilor legale, poliţiştii au tras mai multe focuri de armă în plan vertical şi ulterior în plan orizontal, fiind rănită una dintre cele trei persoane, în zona piciorului”, se menţionează într-un comunicat al IPJ Ilfov.

Bărbatul, de 21 de ani, din Buftea, a fost transportat de urgenţă la o unitate spitalicească.

Pentru documentarea întregii activităţi infracţionale, poliţiştii din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Ilfov au pus în executare miercuri dimineaţă 7 mandate de percheziţie, atât la adresele unde locuiesc persoanele bănuite, dar şi la două case de amanet din municipiul Bucureşti, unde aceştia obişnuiau să valorifice bunurile provenite din săvârşirea de infracţiuni.

Gruparea se afla în atenţia poliţiştilor din luna decembrie a anului 2018, membrii acesteia fiind bănuiţi de săvârşirea mai multor infracţiuni de furt, în judeţele Ilfov, Dâmboviţa, Prahova, Giurgiu, precum şi în municipiul Bucureşti.

Poliţiştii continuă cercetările sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de furt calificat. (AGERPRES)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

INSP: 49 de cazuri de infecție cu virusul West Nile, înregistrate de la începutul lunii iunie. Două decese

Publicat

insp: 47 de cazuri de infecție cu virusul west nile,

Publicitate

Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) a anunțat vineri că, în perioada 2 iunie – 23 octombrie, au fost înregistrate 49 de cazuri de infecție cu virusul West Nile în România.

Dintre acestea, 41 sunt cazuri confirmate și opt sunt cazuri probabile. Potrivit INSP, în aceeași perioadă au fost înregistrate două decese cauzate de infecția cu virusul West Nile.

Cazurile au fost raportate în: București (16) și în județele Alba (1), Brăila…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Activitate de educație rutieră-patrulă școlară, la Dorohoi

Publicat

activitate de educație rutieră patrulă școlară, la dorohoi

Publicitate

Joi, a fost activată patrula școlară în zona Școlii Profesionale ”Ion Pillat”, din Dorohoi.

 

Echipați cu veste reflectorizante și indicatoare de semnalizare, elevii patrulei școlare, sub îndrumarea unui cadru didactic și sub supravegherea polițiștilor au dirijat circulația și au îndrumat pietonii să traverseze în siguranță.

Activitatea a fost desfășurată cu sprijinul polițiștilor din cadrul Serviciului Rutier Botoșani și Biroului…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Clădirea Primăriei Botoșani, iluminată în roșu și galben de Ziua Mondială de luptă împotriva Poliomielitei

Publicat

starea națiunii. city index 2025: botoșaniul, pe locul 33 din

Publicitate

Primăria Municipiului Botoșani a răspuns invitației lansate de Clubul Rotary și s-a alăturat campaniei destinate 𝒁𝒊𝒍𝒆𝒊 𝑴𝒐𝒏𝒅𝒊𝒂𝒍𝒆 𝒅𝒆 𝒍𝒖𝒑𝒕𝒂̆ 𝒊̂𝒎𝒑𝒐𝒕𝒓𝒊𝒗𝒂 𝑷𝒐𝒍𝒊𝒐𝒎𝒊𝒆𝒍𝒊𝒕𝒆𝒊.
În această seară, 𝐜𝐥𝐚̆𝐝𝐢𝐫𝐞𝐚 𝐦𝐮𝐧𝐢𝐜𝐢𝐩𝐚𝐥𝐢𝐭𝐚̆𝐭̦𝐢𝐢 𝐯𝐚 𝐟𝐢…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bărbat din Dobârceni, bănuit că a încercat să-și omoare tatăl, prins de polițiști înainte să fugă din țară

Publicat

bărbat din dobârceni, bănuit că a încercat să și omoare tatăl,

Publicitate

Vineri, în jurul orei 03:00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești au fost sesizați de către o femeie, de 46 de ani, cu privire la faptul că un bărbat de 63 de ani, din comuna Dobârceni a fost agresat fizic.

 

Polițiștii care s-au deplasat la fața locului au identificat victima, în locuința apelantei, aceasta prezenta leziuni la nivelul întregului corp. A fost solicitată intervenția unui echipaj medical care a…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe