EVENIMENT
UPDATE FOTO: Impact între două autoturisme pe DN 15C, în județul Neamț. O persoană a rămas încarcerată

Un accident rutier a avut loc, miercuri după-amiază, pe DN 15 C, în județul Neamț. O persoană a rămas încarcerată după impactul dintre două mașini.
Potrivit Centrului INFOTRAFIC din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, pe DN 15C Piatra Neamț – Târgu Neamț, în zona localității Bălțătești, județul Neamț, a avut loc un accident rutier.
UPDATE 1: Potrivit ISU Neamț, în jurul orei 12:07, prin apel la 112, pompierii au fost înștiințați despre producerea unui accident rutier pe DN 15 C, la intrarea în comuna Bălțătești.
Accidentul rutier s-a produs între două autoturisme, în care se aflau doar conducătorii auto. Ambele autoturisme au părăsit partea carosabilă.
În urma accidentului rutier, o persoană a rămas încarcerată.
La locul evenimentului s-au deplasat două echipaje de pompieri cu o autospecială de stingere cu modul pentru descarcerare și o ambulanță SMURD din cadrul Detașamentului Târgu Neamț și un echipaj cu ambulanță de la SAJ.
Pompierii au intervenit pentru descarcerarea un bărbat de 38 de ani. Acesta a fost preluat de echipajul de la SAJ și transportat la CPU Târgu Neamț.
Celălalt conducător auto, un bărbat de 25 de ani, a primit primul ajutor calificat de la membrii echipajului SMURD, după care a fost transportat la CPU Târgu Neamț.
Militarii au acționat și pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor și pentru curățarea carosabilului de elementele rezultate în urma accidentului rutier.
În eveniment au fost implicate te două autoturisme.
Conform sursei citate, în urma coliziunii, o persoană a fost rănită, fiind efectuare manevre pentru descarcerarea sa, în vederea acordării de îngrijiri medicale.
Traficul este oprit pentru aproximativ 30 de minute.
EVENIMENT
Bolojan: Prin reforma administrației locale s-ar reduce 13.000 de angajați din 2.000 de primării

Premierul Ilie Bolojan speră ca în luna octombrie să se ajungă la o concluzie în coaliție privind reforma administrației locale, menționând că nu există altă posibilitate decât cea ca pachetul de măsuri să fie adoptat prin asumare de răspundere în Parlament.
”Ceea ce am propus este nu să facem pseudo-reforme, pentru că ele se întorc împotriva noastră, ci, într-adevăr, să facem niște reduceri reale,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Orionidele: fenomen astronomic spectaculos, vizibil din România. Când pot fi observate stelele căzătoare

Orionidele: curentul de meteori Orionide va avea maximul în luna octombrie. Vor putea fi observate circa 20 de ”stele căzătoare” pe oră, în condiții de cer senin.
Maximul curentului de meteori Orionide se produce în noaptea de 20-21 octombrie, potrivit astro-urseanu.ro.
Aceşti meteori sunt rapizi – se deplasează cu 66 km/s în atmosfera Pământului. Sunt cunoscuţi pentru strălucirea şi viteza lor.
Orionidele: legătura cu cometa Halley
Aceste stelele căzătoare par a…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Ioan Ovidiu Sabău a plecat de la ”U” Cluj. Conducerea clubului a acceptat rezilierea contractului

Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Explozia din București: Ministrul Energiei anunță modificări de legislație. Autoritățile au decis ce se va întâmpla cu blocul

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, anunță că va propune schimbarea cadrului legislativ astfel încât responsabilitatea în cazuri asemănătoarea celui de la Rahova să fie clar stabilită. Ivan a cerut ca persoanele vinovate să fie aspru pedepsite.
Reamintim că vineri dimineață s-a produs o explozie puternică la un bloc din Calea Rahovei, Sector 5, București. Trei persoane (femei) au murit, iar 15 au fost rănite. Aproape 500 de persoane nu mai au acces la locuințele lor. Din primele…
Citește mai mult pe Alba24.ro