EVENIMENT
Impact MORTAL între două autotuturisme pe DN3C, în Constanța. O femeie și un copil au decedat
Un accident rutier mortal a avut loc marți seara, pe DN3C, varianta Ovidiu, județul Constanța. O femeie și un copil de 12 ani au decedat iar un alt copil de 14 ani a ajuns la spital după impactul dintre două autoturisme.
Conform primelor cercetări, polițiștii au stabilit că impactul s-a produs între două autoturisme, conduse de o femeie, respectiv un bărbat.
Din păcate, în urma accidentului rutier, a rezultat decesul a două persoane: conducătoarea auto, de 35 de ani, și un pasager, de 12 ani. Totodată, un alt minor, de 14 ani, a fost transportat la spital pentru îngrijiri medicale.
În cauză a fost întocmit un dosar de cercetare penală.
Sursa foto: Facebook Info Trafic Constanța
EVENIMENT
MAI extinde proiectul E-Sigur: camerele video din localități, conectate la sistem. Amenzi pe baza imaginilor. Următorul pas, AI
Ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, a anunțat semnarea unui proiect de OUG pentru dezvoltarea ,,Sistemului E – Sigur – Sistem Integrat de Monitorizare Rutieră”.
Potrivit acestuia, se va schimba radical monitorizarea traficului rutier și sancționarea indisciplinaților care pun în pericol pietonii și participanții la traficul rutier.
Colectarea imaginilor din trafic, extinsă prin conectarea la sistem a camerelor video din localități
”De la începutul anului 2025…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Ce trebuie să mâncăm pentru a asigura echilibrul intestinal. Alimentele recomandate și sfatul medicului nutriționist
Ce trebuie să mâncăm pentru a asigura echilibrul intestinal. Chefirul și untul sunt în fruntea listei. Problemele la nivel intestinal se pot manifesta sub forma de digestie dificilă, oboseală și infecții repetate.
Medicul nutriționist Mihaela Bilic a publicat un mesaj pe Facebook prin care explică modul în care apar și se manifestă problemele la nivel intestinal.
„Digestie dificilă, oboseală, infecții repetate…cauza ar putea fi disbioza, un dezechilibru la nivel intestinal….
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Elevi din Gilău, îmbolnăviți după o excursie la Brașov. Două cazuri de enterocolită confirmate. Ce spune directoarea liceului
Excursia organizată în acest weekend la Brașov pentru 170 de elevi și 21 de cadre didactice de la Liceul Teoretic „Gelu Voievod” din Gilău s-a încheiat cu un incident medical care a stârnit îngrijorare printre părinți.
Duminică, 17 noiembrie, mai mulți elevi au acuzat simptome digestive, iar aproximativ 15 dintre ei au necesitat consult medical.
Copiii au prezentat greață, vărsături și dureri…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
MAI reorganizează dispeceratele: 20% dintre polițiștii de birou, trimiși pe teren. Cum vor fi rezolvate sesizările cetățenilor
Ministerul Afacerilor Interne (MAI) reorganizează dispeceratele județene din poliții. Aproximativ 20% din personal va fi redirecționat pentru munca în teren.
Apelul de la 112 va fi trimis de la dispeceratul județean direct la echipele din teren. Nu vor mai fi dispecerate locale de poliție, doar cel la nivel de județ.
Prin ordinul ministerial semnat marți, s-a dispus punerea etapizată în aplicare a Noului Sistem de Dispecerate al Ministerului Afacerilor Interne.
Realocarea de…
Citește mai mult pe Alba24.ro


