Connect with us

EVENIMENT

Impact mortal pe DN 72 în Dâmbovița: Doi tineri au murit și alți doi au fost răniți după coliziunea dintre o mașină și un TIR

Publicat

arhiva foto

Un cumplit accident rutier în urma căruia doi tineri au murit s-a produs, în noaptea de vineri spre sâmbătă pe DN 72 în județul Dâmbovița.

Potrivit IPJ Dâmbovița, accidentul s-a produs puțin după miezul nopții, pe DN 72 în localitatea Dumbrava. În impact au fost implicate un autoturism și un TIR,

Din primele cercetări efectuate de polițiști, un tânăr de 18 ani, din Morteni, în timp ce conducea un autoturism ar fi intrat in coliziune cu un ansamblu de vehicule rutier (TIR), condus de un barbat de 34 de ani.

În urma impactului, șoferul de 18 ani și o minoră de 14 ani au decedat.

Alte doua persoane de 14 și 21 de ani, pasagere în autoturism, au fost rănite.

În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de vătămare corporală din culpă, faptă prevăzută de art. 196 din Codul Penal, și ucidere din culpă, faptă prevăzută de art. 192 din Codul Penal, fiind efectuate cercetări pentru stabilirea cu exactitate a cauzei și împrejurărilor producerii accidentului rutier.

Citește Romania24.ro pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO: Muscă din Cluj escaladând zăpada la -5 grade Celsius. Ce spune specialistul Stermin

Publicat

musca zapada.jpg






O muscă a fost surprinsă joi escaladând nămeţi de zăpadă în zona centrală a Clujului, la o temperatură de -5 grade Celsius.

 

Sandu Stermin: Ar trebui să fie în diapauză

Reputatul biolog şi exporator clujean Alexandru N. Stermin a explicat, pentru Cluj24, că, prezenţa muştei în zăpadă ar fi explicate doar de faptul că ea tocmai ar fi ieşit de undeva de la căldură.

“Sigur musca asta a...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Consultații doar cu programare și limitări stricte la medicul de familie, din 2026. Ce trebuie să știe pacienții

Publicat

medic familie petrestii de jos.jpg






Începând cu anul 2026, accesul la serviciile medicale oferite de medicii de familie va fi mai strict reglementat, conform Asociației Medicilor de Familie Cluj. Programările devin obligatorii, documentele medicale nu mai pot fi eliberate fără consultație, iar numărul de consultații decontate este clar limitat.

Noile precizări urmăresc eficientizarea activității cabinetelor și evitarea blocajelor din sistem.

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Locuitorii de pe Mihai Românul au pus mâna pe lopeți și roabe și și-au deszăpezit strada. Se roagă să nu mai ningă

Publicat

captura de ecran 2026 01 08 215759.jpg






În această seară, locuitorii de pe strada Mihai Românul din Cluj-Napoca au ieșit în curți și pe carosabil pentru a-și deszăpezi singuri strada, după ce ninsoarea abundentă a făcut accesul aproape imposibil.

Înarmați cu lopeți, roabe, nisip și sare, oamenii au demonstrat un adevărat spirit civic și o solidaritate rar întâlnită, reușind să curețe întreaga stradă în doar câteva ore.

Imaginile...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

AUR va ataca în instanță hotărârile Consiliilor Locale prin care se majorează taxele pe proprietate și pe automobile

Publicat

aur.jpg






Partidul AUR anunță că va contesta în instanță hotărârile consiliilor locale care prevăd majorarea taxelor pe proprietate și pe autovehicule, considerând noile măsuri drept excesive, abuzive și nelegale.

Conform unui comunicat al partidului, guvernul condus de Ilie Bolojan a implementat ceea ce AUR numește o „formă de inginerie juridică fiscală”, prin care cetățenii români sunt împovărați ilegal și...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe