EVENIMENT
În doar câteva ore, polițiștii din Olt au depistat în trafic mai mulți șoferi cu alcool ”la bord”. ”Recordul” – 1,14 mg/l

În urma unei acțiuni a polițiștilor din Olt pentru depistarea conducătorilor auto aflați sub influența băuturilor alcoolice, în doar câteva ore mai mulți șoferi au fost depistați la volan după ce au consumat băuturi alcoolice. ”Recordul”, un șofer din localitatea Pîrșcoveni care avea o alcoolemie de 1,14 mg/l.
Potrivit unui comunicat al IPJ Olt, sâmbătă seara, în intervalul orar 18,00-02,00, polițiștii rutieri au desfășurat o acțiune pe drumurile publice din județ pentru depistarea conducătorilor auto aflați sub influența băuturilor alcoolice. În acțiune au fost angrenate și efective ale Serviciului de Acțiuni Speciale Olt.
În total au fost constatate 11 infracțiuni contra siguranței circulației pe drumurile publice, au fost reținute 11 permise de conducere, dintre care 5 pentru conducerea unui vehicul având o alcoolemie sub 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat și au fost retrase 2 certificate de înmatriculare.
Exemple:
În jurul orelor 19.25, pe strada Ștefan Pîrșcoveanu, din comuna Pîrșcoveni, a fost depistat un bărbat de 43 de ani, din localitate, în timp ce conducea un autoturism având o concentrație alcoolică de 1,14 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.
În jurul orelor 21.18, pe Drumul Județean 703B, din comuna Bărăști, a fost depistat un bărbat de 39 de ani, din județul Argeș, în timp ce conducea un autoturism având o concentrație alcoolică de 0,94 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.
În jurul orelor 22.40, pe strada 1 Decembrie 1918, din municipiul Caracal, a fost depistat un bărbat de 48 de ani, din localitate, în timp ce conducea un autoturism și care a refuzat testarea alcoolscop și prelevarea e mostre biologice de sânge.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice.
În jurul orelor 00.10, pe strada Balșului, din comuna Vulpeni, a fost depistat un tânăr de 19 ani, din localitate, în timp ce conducea un autoturism fără a poseda permisde conducere și având o concentrație alcoolică de 0,16 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.

Anunț public privind decizia etapei de încadrare
TRANSAVIA S.A., titular al proiectului ”Creșterea capacității Fermei nr. 20 prin construire 4 hale păsări”, anunță publicul interesat asupra luării deciziei etapei de încadrare de către Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate, în cadrul procedurii de evaluare a impactului asupra mediului, pentru proiectul ”Creșterea capacității Fermei nr. 20 prin construire 4 hale păsări”, propus a fi amplasat în localitatea…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Capcane vii la expoziția de plante carnivore la Grădina Botanică „Alexandru Borza” din Cluj

Peste 100 de plante carnivore, din habitate tropicale și temperate, inclusiv din flora României, pot fi văzute la Grădina Botanică „Alexandru Borza” din Cluj-Napoca, zilnic între 09:00 și 18:00, în perioada 22 august – 14 septembrie 2025.
Expoziția reunește atât plante din Africa, America, Asia și Australia, cât și specii din zone temperate, inclusiv câteva din flora României.
Capcane care se închid…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia dă startul Admiterii de toamnă 2025: programe de studii noi și oportunități (P)

Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia (UAB) deschide oficial sesiunea de Admitere de toamnă 2025. O etapă importantă și mult așteptată, adresată în special tinerilor care nu au reușit să se înscrie în sesiunea de vară sau care doresc să își regândească și să își reorienteze parcursul academic.
Această nouă rundă de admitere reprezintă o șansă reală pentru cei care își doresc să își construiască un viitor solid prin educație de calitate.
Cu o…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Platforma pentru tichetele de energie electrică a fost lansată de Guvern. Cum se poate obține voucherul de 50 de lei lunar

Platforma pentru tichetele de energie electrică a fost lansată de Guvern. Consumatorii vulnerabili pot solicita, online, acordarea tichetului electronic de energie, începând de azi, în platforma electronică EPIDS, pe adresa epids.mmuncii.ro. Persoanele care nu au acces la internet pot depune cererile în scris la primăria de domiciliu ori la oficiile poștale, începând din data de 28 august 2025, au transmis reprezentanții Ministerului Muncii.
Tichetul are valoarea de 50 de lei/lună…
Citește mai mult pe Alba24.ro