Connect with us

ACTUALITATE

În perioada stării de urgenţă a crescut numărul românilor din mediul urban care deţin animale de companie

Publicat

Perioada de lockdown cauzată de pandemia COVID-19 a influenţat achiziţionarea sau adoptarea unui animal de companie, astfel că 17% dintre posesorii de câini şi 16% dintre posesorii de pisici au declarat că şi-au luat un animal de companie în perioada stării de urgenţă, potrivit unui studiu realizat de Asociaţia Română a Producătorilor de Hrană pentru Animale de Companie (ARPAC).

Rezultatele studiului arată că principalul factor care îi determină pe românii din mediul urban să îşi ia un animal de companie este de natură emoţională, astfel că 57% dintre respondenţi spun că alegerea lor este determinată de dragostea pe care o simt pentru animale, în vreme ce 14% dintre aceştia au adus un animal de companie în gospodărie la dorinţa unui alt membru al familiei, în special a copiilor.

Totodată, sentimentele de apropiere care influenţează achiziţionarea unui animal se reflectă şi în plasarea animalului în contextul familiei şi a altor cunoştinţe. Întrebaţi cât de apropiaţi se simt de animalele de companie proprii, respondenţii au poziţionat animalul de companie pe locul patru în lista apropiaţilor, după soţ/soţie/partener, copii, părinţi, considerându-se mai apropiaţi de animalul lor de companie decât de fraţi/surori, prieteni sau nepoţi.

Potrivit studiului, câinele nu este doar cel mai bun prieten al omului, ci şi cel mai comun animal de companie deţinut la nivelul gospodăriilor din mediul urban, datele arătând că 66% dintre posesorii de animale de companie au câine, în vreme ce 58% au pisici, 12% papagali sau alte păsări, 11% au peşti, lista fiind urmată de cei care deţin iepuri (8%), broaşte ţestoase (4%), hamsteri (3%) şi porcuşori de Guinea (2%).

Românii din mediul urban deţin în mare parte câini de talie medie, cu vârste între 1 şi 3 ani, astfel că rasa cea mai răspândită este bichonul, urmată de câinii maidanezi şi rase încrucişate (metis). În ceea ce priveşte caracteristicile pisicilor, cele de talie medie sunt cele mai populare în rândul deţinătorilor de pisici din mediul urban. În mod particular, bărbaţii din segmentul de vârstă 36-45 deţin semnificativ mai multe pisici de talie medie faţă de totalul deţinătorilor de pisici din mediul urban.

Potrivit aceluiaşi studiu, cele mai răspândite pisici sunt cele europene (maidaneze), urmate de rase încrucişate şi birmaneză.

Profilul deţinătorului de animale de companie este de asemenea caracterizat de faptul că segmentul de vârstă 46-55 se remarcă prin deţinerea de câini şi pisici cu vârste mai mari de 11 ani, iar familiile cu 5 sau mai mulţi membri deţin semnificativ mai mulţi câini decât totalul deţinătorilor de câini.

În ceea ce priveşte comportamentul românilor din mediul urban asupra sănătăţii şi aspectului animalelor de companie, aproape 70% dintre deţinătorii de animale de companie consideră că vizitele la medicul veterinar sunt foarte importante sau importante. În ciuda faptului că 9 din 10 deţinători de câini şi 8 din 10 deţinători de pisici au declarat că au efectuat o vizită la medicul veterinar în ultimele 12 luni, cel mai frecvent motiv pentru aceste vizite este vaccinul, urmat de deparazitare, adică proceduri care sunt vitale în primii ani din viaţa unui animal de companie, datele arătând că 57% dintre câini şi 67% dintre pisici au vârste între 6 luni (sau mai puţin) şi 3 ani.

Pe de altă parte, jumătate dintre posesorii de câini chestionaţi au declarat că au mers la un salon de înfrumuseţare pentru animale în ultimele 12 luni, în vreme ce în cazul deţinătorilor de pisici datele arată că 3 din 10 deţinători au ajuns cu felinele la salon în ultimul an. Totodată, majoritatea deţinătorilor de câini şi pisici petrec între 30 de minute şi 2 ore pe zi pentru a-şi îngriji animalele de companie.

Studiul realizat la iniţiativa ARPAC arată că românii din mediul urban conştientizează importanţa hranei special pregătită pentru animalele de companie, considerând că este mai sănătoasă, contribuie la buna funcţionare a sistemului digestiv, este benefică pentru piele sau blană, cât şi pentru întreg sistemul imunitar.

Potrivit rezultatelor obţinute, 43% dintre deţinătorii de câini şi 57% dintre deţinătorii de pisici din mediul urban îşi hrănesc animalele exclusiv cu hrană preambalată, şi achiziţionată din magazine, cele mai frecvente surse de procurare fiind supermarketurile/hypermarketurile, lanţurile de magazine pentru animale de companie sau magazinele pentru animale din vecinătate.

Studiul a fost efectuat pe un eşantion de 1.000 de persoane din mediul urban, cu vârste cuprinse între 18 şi 55 de ani, care deţin cel puţin un animal de companie în gospodărie, în perioada 5-10 august 2020. Colectarea datelor a fost realizată folosind metoda CAWI – Computer Assisted Web Interviews.

Fondată în 2003 ARPAC este o organizaţie non-guvernamentală, non-profit, creată pentru a reprezenta, sprijini şi susţine interesele comune ale membrilor săi, importatori şi producători de hrană pentru animale de companie. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Rochii de mireasă și ambalaje „de marcă” falsificate. Surprize la controlul vameșilor de la Frontiera Racovăț

Publicat

rochii de mireasă și ambalaje „de marcă” falsificate. surprize la

Publicitate

Polițiști de frontieră botoșăneni au descoperit, în urma unui control efectuat asupra unui autoturism, ascunse și nedeclarate, mai multe rochii de mireasă precum și ambalaje pentru detergent purtând marca unor produse cunoscute.

În data de 05 august a.c., în Punctul de Trecere a Frontierei Racovăț, pe sensul de intrare în țară, s-a prezentat la controlul de frontieră un bărbat, cetățean cu dublă cetățenie română-R. Ucraina, în vârstă de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Salarii brute de 9.000 de lei pentru profesorii debutanți. Anunțul făcut de ministrul Educației

Publicat

salarii brute de 9.000 de lei pentru profesorii debutanți. anunțul

Publicitate

Profesorii debutanți ar putea avea salarii brute de peste 9.000 de lei, echivalente cu salariul mediu pe economie, potrivit anunțului făcut de ministrul Educației, Daniel David. Oficialul a explicat că această măsură ar putea crește atractivitatea carierei didactice, urmând ca veniturile să evolueze ulterior în funcție de vechime, grad profesional și performanțe, scrie alba24.ro.

Într-un context marcat de măsuri de austeritate și crize în…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Anunț Nova Apaserv: Va fi sistată furnizarea apei potabile pentru utilizatorii din municipiul Botoșani, care locuiesc pe Aleea

Publicat

va fi sistată furnizarea apei potabile în comuna ungureni și

Publicitate

Miercuri, echipele de intervenție ale S.C. Nova Apaserv S.A. Botoșani intervin pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, realizată din material OL, cu diametrul de 133 mm, localizată în municipiul Botoșani, Aleea Unirii nr. 5.

Pentru realizarea acestor lucrări, în intervalul orar 10:00-16:00 va fi sistată furnizarea apei potabile pentru utilizatorii din municipiul Botoșani, care locuiesc pe Aleea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Județul Botoșani a fost plasat sub COD PORTOCALIU de instabilitate atmosferică

Publicat

cod portocaliu: orașele dorohoi și darabani și mai multe comune

Publicitate

Meteorologii au emis o avertizare tip cod portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată pentru județul Botoșani valabilă astăzi, între orele 13:00 – 19:00.

În intervalul menționat vor fi vijelii puternice (viteze ale vântului de 70…90 km/h), frecvente descărcări electrice, averse torențiale și, izolat, grindină de medii și mari dimensiuni (2-4 cm). În intervale scurte de timp (1…3 ore) și prin acumulare, cantitățile de apă vor fi de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe