EVENIMENT
Încă 196 de cazuri noi de infectare cu COVID-19. În România s-au îmbolnăvit în total 17.387 de persoane, dintre care 1.141 au decedat

Potrivit datelor oficiale furnizate de Grupul de Comunicare Strategică, până astăzi, 20 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 17.387 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 10.356 au fost declarate vindecate și externate.
Totodată, până acum, 1.141 de persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19, internate în spitale din Dolj, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău, Timiș, Cluj, Neamț, Hunedoara, Constanța, Satu Mare, Sibiu, Ialomița, Bistrița-Năsăud, Covasna, Dâmbovița, Vrancea, Galați, Caraș-Severin, Mureș, Giurgiu, Bihor, Argeș, Vaslui, Botoșani, Alba, Sălaj, Brașov, Mehedinți, Teleorman, Gorj, Prahova, Vâlcea, Călărași, Maramureș, Olt și Ilfov, au decedat.
De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 196 de noi cazuri de îmbolnăvire.
Numărul de cazuri confirmate, pe județe, potrivit raportării Institutului Național de Sănătate Publică:
Nr. crt. |
Județ |
Număr de cazuri confirmate |
1. |
Alba |
274 |
2. |
Arad |
697 |
3. |
Argeș |
223 |
4. |
Bacău |
453 |
5. |
Bihor |
518 |
6. |
Bistrița-Năsăud |
309 |
7. |
Botoșani |
691 |
8. |
Brașov |
646 |
9. |
Brăila |
19 |
10. |
Buzău |
148 |
11. |
Caraș-Severin |
110 |
12. |
Călărași |
77 |
13. |
Cluj |
532 |
14. |
Constanța |
265 |
15. |
Covasna |
229 |
16. |
Dâmbovița |
240 |
17. |
Dolj |
172 |
18. |
Galați |
548 |
19. |
Giurgiu |
210 |
20. |
Gorj |
96 |
21. |
Harghita |
90 |
22. |
Hunedoara |
617 |
23. |
Ialomița |
336 |
24. |
Iași |
388 |
25. |
Ilfov |
434 |
26. |
Maramureș |
85 |
27. |
Mehedinți |
97 |
28. |
Mureș |
659 |
29. |
Neamț |
841 |
30. |
Olt |
53 |
31. |
Prahova |
83 |
32. |
Satu Mare |
58 |
33. |
Sălaj |
77 |
34. |
Sibiu |
470 |
35. |
Suceava |
3.469 |
36. |
Teleorman |
118 |
37. |
Timiș |
494 |
38. |
Tulcea |
128 |
39. |
Vaslui |
149 |
40. |
Vâlcea |
28 |
41. |
Vrancea |
546 |
42. |
Mun. București |
1.674 |
43. |
– |
36 |
TOTAL |
17.387 |
La ATI, în acest moment, sunt internați 198 de pacienți.
Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 11.050 de persoane. Alte 30.645 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Un adolescent din Cluj-Napoca, Roberto, se află într-o situație critică după un accident tragic care i-a schimbat viața într-o clipă.
În urma unei sărituri într-o apă prea puțin adâncă, tânărul a suferit o gravă traumă la coloana cervicală, rămânând tetraplegic.
Deși nu își mai poate folosi brațele și picioarele, Roberto își păstrează optimismul și comunică cu familia și prietenii săi,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Combaterea cerșetoriei la Cluj-Napoca. Boc: Copiii folosiți, preluați de autorități

Cerșetoria ia amploare la Cluj-Napoca, iar autoritățile trag un semnal de alarmă: copiii folosiți la cerșetorie vor fi preluați de stat.
Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, împreună cu prefectul județului, Maria Forna, a participat astăzi la o întâlnire de lucru care avea ca temă principală a discuțiilor intensificarea cerșetoriei în oraș și măsurile pentru protecția minorilor implicați.
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. FOTO Salvare dramatică în Corușu. Pompierii au scos în viață un bărbat prins sub un mal de pământ

Un bărbat a fost salvat în ultimele momente de pompierii din Cluj, după ce a fost surprins sub un mal de pământ în localitatea Corușu, comuna Baciu.
Intervenția s-a desfășurat într-un ritm alert, forțele de intervenție acționând contracronometru pentru a-l scoate în siguranță pe bărbat.
Victima a refuzat să fie transportată la spital.
„Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Valeriu Nicolae: Nicușor, Bolojan, Ciucă, Ciolacu, Iohannis, Moșteanu, cultura mafiotă a partidelor și lașitate

Valeriu Nicolae care este și realizatorul emisiunii Starea impostorilor, a lansat o amplă critică la adresa clasei politice românești, abordând subiecte care merg de la corupție și nepotism, până la lipsa de curaj a liderilor politici și a statului în ansamblu.
Valeriu Nicolae și-a început intervenția comentând două știri de actualitate: cazul primarului din Baia Mare, Cătălin Cherecheș, și ridicarea…
Citește mai mult pe Cluj24.ro