EVENIMENT
Încă 9 persoane infectate cu coronavirus, cu vârste între 52 și 80 de ani, au murit în România. Bilanțul deceselor a ajuns la 961
Încă 9 decese ale unor persoane infectate cu coronavirus au fost anunțate, duminică seara, de Grupul de Comunicare Strategică. Este vorba despre două femei și șapte bărbați, cu vârste cuprinse între 52 și 80 de ani.
Deces 953: Bărbat, 74 ani, județ Neamț.
Dată confirmare: 07.05.2020.
Dată deces: 08.05.2020.
Comorbidități: boală renală cronică.
Deces 954: Bărbat, 80 ani, județ Neamț.
Dată confirmare: 07.05.2020.
Dată deces: 09.05.2020.
Comorbidități: BPOC, neoplasm bronhopulmonar
Deces 955: Bărbat, 79 ani, județ Cluj.
Dată confirmare: 09.05.2020.
Dată deces: 08.05.2020.
Comorbidități: HTA, tumora prostate, DZ.
Deces 956: Bărbat, 80 ani, județ Cluj.
Dată confirmare: 09.05.2020.
Dată deces: 09.05.2020.
Comorbidități: demență senilă avansată.
Deces 957: Bărbat, 74 ani, județ Mureș.
Dată confirmare: 06.05.2020.
Dată deces: 10.05.2020.
Comorbidități: HTA, boală cardiovasculară, hepatită cronică cu virus C, boală cronică neurologică, boală renală, adenoma de prostată.
Deces 958: Femeie, 52 ani, județ Argeș.
Dată confirmare: 04.05.2020.
Dată deces: 10.05.2020.
Comorbidități: neoplasm col uterin, poliartrită reumatoidă, insuficiență renală cronică, anemie secundară
Deces 959: Bărbat, 72 ani, județ Botoșani.
Dată confirmare: 12.04.2020.
Dată deces: 09.05.2020.
Comorbidități: BPOC, neoplasm bronhopulmonar, boală cardiovasculară.
Deces 960: Bărbat, 80 ani, județ Suceava.
Dată confirmare: 01.05.2020.
Dată deces: 10.05.2020.
Comorbidități: boală renală cronică std. V hemodializată, insuficiență cardiacă, cardiopatie ischemică, aritmie extrasistolică, tumora esofagiană.
Deces 961: Femeie, 61 ani, județ Iași.
Dată confirmare: 01.05.2020.
Dată deces: 09.05.2020.
Comorbidități: sdr. Down, atrofie cerebrală, leucoaraioza, retard mintal grav.
EVENIMENT
Viscol și drumuri periculoase în Cluj. Poliția avertizează: prudență maximă și cauciucuri de iarnă obligatorii
Ninsori viscolite, vânt puternic și vizibilitate redusă sunt fenomenele prognozate pentru județul Cluj în intervalul 28 decembrie, ora 02.00 – 29 decembrie, ora 10.00, potrivit avertizărilor emise de Administrația Națională de Meteorologie. În acest context, Inspectoratul de Poliție Județean Cluj atrage atenția asupra riscurilor majore din trafic și fac apel la responsabilitatea șoferilor.
Condițiile...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Alertă ANM pentru județul Alba: Cod Roșu și Portocaliu de vijelie, emis duminică seara. Localitățile vizate
Alertă ANM pentru județul Alba: Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică seară o nouă avertizare nowcasting de prelungire a codului roșu și a celui portocaliu, valabilă până în 29.12.2025 la ora 2:00. Codul roșu este valabil în zona montană înaltă a județului Alba, la cota peste 1800.
A fost emis mesaj RO-ALERT pentru localitățile vizate.

Alertă cod portocaliu pentru zona de munte a județului Alba, respectiv zona de munte a...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Calendar Ortodox 2026: Toate sărbătorile din an. Rânduieli bisericești: zile de post și cu dezlegare la pește, untdelemn și vin
Calendarul Ortodox 2026 aduce un Paște timpuriu, sărbătorit la începutul lunii aprilie, dar și mai multe mari praznice care vor cădea în zile de weekend, favorabile participării la slujbe și pelerinaje. Crăciunul va fi prăznuit într-o zi de vineri, Sfântul Nicolae cade duminica, iar Rusaliile sunt marcate la final de mai.
Calendarul Ortodox 2026 marchează un an bogat în sărbători importante și rânduieli tradiționale favorabile participării la slujbe și păstrării...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Doi oameni ai străzii salvați de la îngheț în a treia zi de Crăciun, după intervenția rapidă a lui Emil Boc și Alin Tișe
Doi oameni ai străzii, un bărbat și o femeie, care se adăposteau de mai multe zile în Pasajul Gării din Cluj-Napoca, au fost preluați și duși într-un adăpost al Primăriei, în seara de 27 decembrie.
Cei doi riscau să moară de frig, în contextul temperaturilor scăzute și al viscolului instalat după Crăciun, conform novacescu.ro.
Zile întregi pe betonul înghețat al pasajului
În zilele premergătoare...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
