EVENIMENT
Încă cinci persoane infectate cu coronavirus, între care și un șofer de ambulanță privată, au murit în București, Vâlcea, Suceava și Hunedoara
Numărul persoanelor care au murit în România din cauza infecției cu coronavirus a ajuns, luni după amiază la 351, fiind înregistrate încă cinci decese, în București și în județele Vâlcea, Suceava și Hunedoara.
Deces 347: Bărbat, 57 ani, din județul Vâlcea.
Data internării: 12.04.2020 în Secția de cardiologie a Spitalul Județean de Urgență Râmnicu Vâlcea.
Data recoltării: 12.04.2020.
Data rezultatului: 14.04.2020.
Dată deces: 14.04.2020.
Afecțiuni pre-existente: Diabet zaharat insulino-dependent; Sechele post-infarct), dislipidemie severa, obezitate.
Deces 348: Bărbat, 70 ani din județul Suceava.
A fost internat in perioada 21-23.03.2020 în Spitalul Județean de Urgență Suceava, Secția Neurologie.
Data recoltare: 08.04.2020.
Data confirmare: 10.04.2020.
Data deces: 13.04.2020.
Afecțiuni pre-existente: AVC ischiemic, hemipareza stânga, HTA std III netratata.
Deces 349: Bărbat, 56 ani din București, șofer ambulanță privată care transportă pacienți în vederea dializarii.
Internat din data de 23 martie 2020 la Institutul National de Boli Infecțioase „Matei Balș”
Data recoltării: 22.03.2020.
Data internării: 23.03.2020.
Data rezultatului: 23.03.2020.
Data deces: 13.04.2020.
Deces 350: Femeie, 69 ani din județul Hunedoara.
Internată pe data de 28.03.2020 la Spitalul Municipal Hunedoara, Secția Urologie.
Data recoltării: 09.04.2020.
Data rezultatului: 13.04.2020.
Data deces: 09.04.2020.
Diagnostic: neoplasm col uterin, cu invazie a micului bazin, uretrostoma cutanata, uropatie obstructiva, insuficienta renala.
Deces 351 Bărbat, 86 ani din județul Hunedoara, din căminul de bătrâni.
Internat în Spitalul Municipal Hunedoara pe data de 09.04.2020.
Data recoltării 09.04.2020.
Data rezultatului 13.04.2020.
Data deces 14.04.2020.
EVENIMENT
Concerte de sărbători la Târgul de Crăciun din Alba Iulia, pe Latura de Vest a Cetății. PROGRAM până în 22 decembrie
La Târgul de Crăciun din Alba Iulia, pe Latura de vest a Cetății Alba Carolina, sunteți invitați să intrați în atmosfera sărbătorilor de iarnă. În perioada 19-22 decembrie sunt organizate concerte de colinde.
Vă invităm cu drag să vă bucurați de seri pline de lumină, colinde și emoție, alături de artiști minunați care aduc spiritul Crăciunului mai aproape de inimile noastre. Colindăm împreună”, este mesajul organizatorilor.
Târgul de Crăciun Alba Iulia 2025 –…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Mâncarea perfectă în caz de război sau criză majoră: Ce preparat poate fi consumat timp de zile sau săptămâni la rând
Mâncarea perfectă în caz de război sau criză majoră: Ce preparat ar alege un specialist în nutriție dacă ar fi nevoit să mănânce un singur lucru timp de zile, săptămâni sau chiar în situații extreme, precum un război ori un scenariu de criză majoră?
Dacă o persoană ar fi nevoită să mănânce un singur aliment sau foarte puține alimente pe termen mai lung (zile, săptămâni sau în situații extreme precum război, foamete, criză majoră), criteriile esențiale…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Creșa „Martinel” și Grădinița „Poienița” modernizate complet pentru 200 de copii. Emil Boc: Educația e pe primul loc
O nouă investiție majoră în educație a fost finalizată luni la Cluj-Napoca. Creșa „Martinel” și Grădinița „Poienița” din cartierul Gheorgheni au fost modernizate integral printr-un proiect finanțat din fonduri europene, oferind condiții moderne, sigure și eficiente energetic pentru aproximativ 200 de copii.
Primăria Cluj-Napoca a finalizat lucrările de renovare energetică ale unității…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Taxa pe mașini de lux 2025. Cine datorează impozitul special, cum se calculează și cum se declară la Fisc
Taxa pe mașini de lux 2025: Persoanele sau firmele care dețin mașini de lux au obligația de a depune o declarație la Fisc și de a plăti impozit special pe aceste bunuri. Termenul limită este 31 decembrie 2025.
Obligația fiscală este pentru persoanele fizice și persoanelor juridice care au în proprietate autoturisme înmatriculate sau înregistrate în România, a căror valoare de achiziţie individuală depăşeşte 375.000 lei (circa 75.000 de euro).
Acest impozit se declară…
Citește mai mult pe Alba24.ro




