Connect with us

EVENIMENT

Încă o zi de foc: Sudul țării se topește, cu temperaturi caniculare. Meteorologii au emis Cod portocaliu pentru șapte județe și București

Publicat

atenționări cod galben de caniculă în alba și alte zone

Încă o zi de foc, anunțată de meteorologi, pentru sudul țării. Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare meteo cod portocaliu pentru șapte județe și București.

Potrivit meteorologilor, capitala şi şapte judeţe din sudul şi sud-estul ţării se află marţi, 22 august, sub avertizare meteo Cod portocaliu de caniculă şi disconfort termic accentuat. De asemenea, pentru alte 28 de judeţe este în vigoare o avertizare Cod galben de caniculă.

Potrivit ANM, pe parcursul zile de marţi, 22 august, în judeţele Teleorman, Giurgiu, Călăraşi, Ialomiţa, Brăila, Constanţa (parţial), Ilfov şi municipiul Bucureşti valul de căldură şi canicula se vor intensifica şi se vor înregistra temperaturi maxime de 37 – 39 de grade Celsius.

Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) se va situa peste pragul critic de 80 de unităţi.

În restul ţării (cu excepţia judeţelor Maramureş, Bistriţa-Năsăud, Hunedoara, Covasna, Neamţ, Suceava, Botoşani), unde este în vigoare un Cod galben, valul de căldură va persista, iar în zonele de câmpie şi local în cele de deal şi podiş va fi caniculă.

Disconfortul termic va fi ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi. Temperaturile maxime se vor situa în general între 33 şi 37 de grade, iar minimele se vor încadra între 17 şi 24 de grade.

Valul de căldură va persista, în cea mai mare parte a ţării, pe tot parcursul săptămânii.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Clujul rămâne fără apă! Zeci de străzi din Cluj-Napoca și Dej, afectate de întreruperi programate

Publicat

robinet apa e1646051867671.jpg

Compania de Apă Someș anunță întreruperi ale alimentării cu apă potabilă, în mai multe zone din Cluj-Napoca și Dej, începând cu 3 iulie. Zeci de străzi vor rămâne fără apă ore întregi, iar locuitorii sunt sfătuiți să-și facă provizii din timp. 

În vederea efectuarii unor lucrări programate de întreținere la rețeaua publică de alimentare cu apă, Compania de Apă Someș S.A. va întrerupe furnizarea apei potabile, în zilele de 3, 8 și 9 iulie, pe mai…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ce vor face cei cinci vicepremieri din Guvernul României. Ilie Bolojan le-a trasat oficial sarcinile

Publicat

ilie bolojan presedinte interimar.jpg

Prim-ministrul României, Ilie Bolojan, conduce un Guvern cu nu mai puțin de cinci vicepremieri, decizie care a provocat nemulțumire în societate, având în vedere că este cel mai mare număr de “adjuncți” de până acum, unii cu portofolii, alții fără.

Miercuri, prim-ministrul a stabilit atribuțiile celor cinci vicepremieri, prin decizii publicate în Monitorul Oficial al României.

Ce vor face cei cinci vicepremieri din Guvernul României

Potrivit deciziei…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

IARMAROC la Sat. A început numărătoarea inversă pentru Festivalul Creației și Artelor de la Cluj-Napoca. Zeci de concerte

Publicat

iarmaroc la sat 2025 artisti e1751466907978.jpeg

Între 4 și 6 iulie, vizitatorii sunt invitați să lase orașul deoparte și să se bucure de artă, muzică, ateliere și întâlniri în natură, la IARMAROC la Sat. Festivalul Creației și Artelor va avea loc în Parcul Etnografic ”Romulus Vuia” din Cluj-Napoca și va aduce laolaltă creatori din toată țara, ateliere și activități pentru toată lumea, spectacole, expoziții și degustări.

Oaspeții Satului sunt așteptați vineri, de la 12 după-amiaza, până la 9…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Tragedie la Cluj. Copil de aproape 3 ani, mort într-un accident la Căpușu Mic

Publicat

accident capusu.jpeg

Două echipaje SMURD din cadrul Detașamentului 2 Cluj-Napoca, dintre care unul de terapie intensivă mobilă, au intervenit miercuri la un accident rutier petrecut pe raza localității Căpușu Mic. Un copil de aproape 3 ani a murit.

”A rezultat o singură victimă, mai exact un pieton accidentat. A fost vorba vorba despre un copil de aproximativ 3 ani, care se afla în stop cardio-respirator la sosirea forțelor noastre.

Echipajele SMURD au aplicat imediat manevre de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe