Connect with us

EVENIMENT

Încă o zi de proteste faţă de restricţii în țară. Tensiuni la Sibiu

Publicat

Proteste faţă de noile restricţii impuse de autorităţi au loc la această oră în Bucureşti şi alte orașe. În Bucureşti, un tânăr a fost luat pe sus de jandarmi pentru că nu purta mască.

Zeci de persoane nemulţumite de restricţiile impuse de autorităţi au ieşit pe străzi în mai multe orașe.

Multe persoane s-au adunat în Constanța. Protestatarii nu poartă măști de protecție și au afișe cu mesajul „Libertate, te iubim”.

La Sibiu sunt tensiuni. Jandarmii au format un cordon pentru a-i împiedica pe protestatari să meargă pe un anumit traseu, scrie Mediafax.

Protestatarii au pornit spre bulevardul Vasile Milea, care face legătura cu DN1. Jandarmii au format în fața lor un cordon pentru a-i împiedica. Oamenii i-au acuzat pe jandarmi că mint, deoarece traseul ar fi fost discutat înainte de protest. După câteva minute, jandarmii le-au permis protestatarilor să meargă mai departe, pe traseul ales. Oamenii strigă „Cea mai proastă meserie este la jandarmerie”, „Hoții, hoții” și „Libertate”. La protestul din Sibiu participă aproximativ 400 de persoane.

La Alba Iulia, câteva zeci de persoane s-au adunat în zona Prefecturii și mărșăluiesc, având mesaje în care cer libertate.

În Piața Tricolorului din Bacău la fel s-au adunat câteva zeci de persoane care strigă „Libertate!”.

Proteste similare au loc la Ploiești, Brașov, Cluj-Napoca sau Iași. În mare parte, oamenii cer libertate pentru HoReCa.

În București, protestatarii s-au adunat în Piața Universității. Un tânăr a fost luat pe sus de jandarmi și târât până la dubă pentru că nu purta mască și pentru că a refuzat să se legitimeze.

Noile restricţiile au intrat în vigoare duminică, de la miezul nopţii.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Solstițiul de iarnă 2025. Semnificații, obiceiuri și fenomene astronomice în cea mai scurtă zi și cea mai lungă noapte din an

Publicat

1766263439 iarna.jpg






Pe 21 decembrie 2025, la ora 17:03, Soarele va atinge punctul său cel mai sudic pe cer, marcând solstițiul de iarnă, ziua cea mai scurtă și noaptea cea mai lungă din an.

Pentru cei din emisfera nordică, acest moment înseamnă începutul oficial al iernii astronomice, iar pentru astronomi, o oportunitate de a observa schimbarea mișcării aparenta a Soarelui pe cer.

După această dată, lumina zilei începe să...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Magistrații, angajații din armată, poliție și servicii secrete vor rămâne fără locuințe de serviciu după eliberarea din funcție

Publicat

magistrații, angajații din armată, poliție și servicii secrete vor rămâne

Foștii magistrați, militari, polițiști și angajați din servicii nu vor mai putea locui în locuințe de serviciu după pensionare sau eliberarea din funcție. Un proiect de lege inițiat de Ministerul Justiției, pus în dezbatere publică la mijlocul lunii decembrie, prevede că judecătorii, procurorii, militarii, polițiștii, polițiștii de penitenciare și angajații din serviciile secrete nu vor mai putea folosi locuințele de serviciu după ce sunt eliberați din funcție sau se...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO: Transport periculos surprins pe Autostrada A10, în Alba. Mașină fixată cu o chingă, deasupra unei încărcături de lemne

Publicat

foto: transport periculos surprins pe autostrada a10, în alba. mașină

Imagini neobișnuite au fost surprinse sâmbătă, pe Autostrada A10, în apropierea orașului Teiuș. Un autocamion cu remorcă, încărcat cu lemne, transporta deasupra încărcăturii o mașină, fixată aparent doar cu o chingă în zona roților. 

Imaginile au fost surprinse de un cititor Clujenii.ro. Acesta a semnalat că modul în care era transportată mașina părea cel puțin neobișnuit și riscant pentru ceilalți participanți la trafic.

În cazul unei frânări bruște, al unei...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Zile libere fără ”punte” între Anul Nou și Bobotează. Guvernul scurtează minivacanța bugetarilor de la începutul lui ianuarie 2026

Publicat

zile libere fără ”punte” între anul nou și bobotează. guvernul

Fără „punte” bugetară la început de 2026. Ziua de luni, 5 ianuarie, va fi lucrătoare pentru angajații din sectorul public. Angajații din instituțiile publice vor începe anul 2026 fără tradiționala „punte” dintre zilele libere de Revelion și sărbătorile de Bobotează și Sfântul Ioan.

Potrivit informațiilor disponibile în acest moment, luni, 5 ianuarie 2026, va fi zi lucrătoare, iar bugetarii se vor întoarce la serviciu după primele două zile libere ale anului....

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe