Connect with us

EVENIMENT

Încă patru turiști români din Grecia, confirmaţi ca infectaţi cu noul coronavirus

Publicat

Încă patru turiști români aflați în vacanță în Grecia, în Thassos şi Lefkada,  au fost confirmaţi cu noul coronavirus, informează vineri seara Ministerul Afacerilor Externe.

Anterior, MAE a mai informat cu privire la alte opt cazuri de cetăţeni români cu SARS-CoV-2, în Republica Elenă.

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) face apel la cetăţenii români care au fost confirmaţi ca fiind infectaţi cu virusul SARS-CoV-2 pe teritoriul Greciei să respecte toate recomandările autorităţilor elene, inclusiv efectuarea măsurii carantinei.

De asemenea, MAE subliniază, într-un comunicat transmis AGERPRES, că nerespectarea recomandărilor autorităţilor elene şi încălcarea protocoalelor epidemiologice cresc riscul de propagare a infecţiei, "iar în cazul revenirii în România anterior efectuării măsurilor stabilite pot pune în pericol siguranţa celor de acasă".

Ministerul român atenţionează că, în conformitate cu informaţiile comunicate public de către autorităţile elene pe site-ul https://travel.gov.gr, termenul pentru completarea formularului electronic (Passenger Locator Form) a fost modificat.

Astfel, faţă de regula anterioară care stabilea obligativitatea completării formularului electronic cu minimum 24 de ore anterior intrării pe teritoriul Republicii Elene, conform noilor informaţii, acesta poate fi completat inclusiv în cursul zilei anterioare intrării pe teritoriul Greciei.

Totodată, cu referire la informaţiile din spaţiul public privind turiştii români depistaţi pozitiv cu COVID-19 în Republica Elenă şi care refuză efectuarea carantinei pe teritoriul acestui stat decizând să revină în România pe cale rutieră, Ministerul Afacerilor Externe precizează că, "în conformitate cu legislaţia bulgară, persoanele confirmate cu SARS-CoV-2 urmează a fi plasate în carantină, din dispoziţia autorităţilor sanitare".

Ministerul român arată că autorităţile bulgare pot lua, de asemenea, decizia de a nu permite accesul pe teritoriul Bulgariei.

MAE reaminteşte că cetăţenii care intră în Bulgaria, inclusiv în scopul tranzitului, sunt obligaţi să completeze o declaraţie prin care atestă că nu au simptome specifice infecţiei cu noul coronavirus şi că nu au intrat în contact cu persoane care au fost diagnosticate cu virusul SARS-CoV2 în ultimele 14 zile şi nici nu sunt plasaţi în carantină. Declaraţia este disponibilă pe site-ul Ministerului Afacerilor Externe - https://www.mae.ro/node/51904. În acest sens, MAE subliniază că declararea unor date false este sancţionată conform legii bulgare.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

1 ianuarie: Lista drumurilor din Alba, supravegheate cu aparate radar, în prima zi a anului

Publicat

28 decembrie: unde vor fi amplasate radarele de viteză în

1 ianuarie: Reprezentanții IPJ alba au făcut publică ista drumurilor pe care sunt amplasate radare, în prima zi a anului.

Informația vine și cu un avertisment: nu vă urcați la volan, dacă ați băut alcool în noaptea de Revelion. Efectele pot fi devastatoare.

Amplasarea radarelor în data de 1 ianuarie 2026

Drumul Naţional 1- Alba Iulia – Sântimbru –– Oiejdea – Galda de Jos – Teiuş – Aiud – Inoc – limită cu judeţul Cluj

Drumul Naţional 1- Sebeş – Cut –...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO FOTO. Mii de persoane în Piața Unirii, de Revelion 2026. Concerte și spectacol de drone și lumini

Publicat

whatsapp image 2026 01 01 at 00.07.13.jpeg






Mii de persoane, printre care nulți lucrători asiatici, au asistat în noaptea de miercuri spre joi la programul de Revelion organizat în Piața Unirii din Cluj-Napoca. 

Înainte de miezul nopții, pe scenă a urcat trupa clujeană Hara, concert urmat de spectacolul de drone și lumini, pe cerul  Clujului fiind proiectat mesajul ”La mulți ani 2026”.

După show a urmat concertul trupei Score Band.

Citește mai departe

EVENIMENT

La mulți ani 2026! LIVE VIDEO: Revelion în Piața Cetății din Alba Iulia

Publicat

la mulți ani 2026! live video: revelion în piața cetății

La mulți ani 2026! LIVE VIDEO: Revelion în Piața Cetății din Alba Iulia. Municipalitatea a organizat, ca în fiecare an, un foc de artificii în noaptea de Revelion, în Cetatea Alba Carolina.

Din zona Palatului Copiilor este lansat un foc de artificii exact la ora 00:00. Ca de obicei, focul de artificii este acompaniat de o coloană sonoră.

De asemenea, cei care vor fi prezenți de Revelion în Cetate vor putea primi din partea Primăriei un calendar pe 2026.

La eveniment participă...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

LIVE VIDEO. Revelion la Cluj-Napoca. Concerte și spectacol de drone și lumini în Piața Unirii

Publicat

reve.jpg






Mii de clujeni participă miercuri noaptea la programul de Revelion pregătit de Primăria Cluj-Napoca în Piața Unirii.

Programul a debutat la ora 22:00 cu grupul vocal de pop-operă Anatholis. Formația îmbină tehnica muzicii clasice cu influențe moderne de pop și crossover, fiind apreciată pentru armoniile vocale puternice și interpretările spectaculoase.

De la 23:00, pe scenă a urcat trupa Hara, una dintre cele...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe