Connect with us

EVENIMENT

Încă un deces după incendiul de la ”Matei Balș”. Bilanțul se ridică la 9 morți

Publicat

Încă o persoană a decedat, marți dimineața, în urma incendiului de la Institutul Național „Matei Balș”, ceea ce face la bilanțul să ajungă la 9 morți. Ultimul deces s-a înregistrat la o femeie de 70 de ani, care era transferată la Spitalul de Urgență „prof. dr. Dimitrie Gerota”.

Ministerul Sănătății a transmis că a fost informat, marți dimineață, despre un deces în rândul pacienților care s-au aflat în Pavilionul 5 al Institutului Național de Boli Infecțioase „Matei Balș” din București în timpul incendiului din 29 ianuarie.

Este vorba despre o pacientă în vârstă de 70 de ani, transferată după incendiu la Spitalul de Urgență „prof. dr Dimitrie Gerota”, care era internată în secția de Terapie Intensivă.

Pacienta era în stare gravă, intubată, avea comorbidități și era diagnosticată cu infecție cu SARS-Cov-2.

Ancheta medico-legala va stabili cauzele decesului, potrivit Ministerului Sănătății.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Auchan sărbătorește 19 ani prin Aniversariada cu peste 1.300 de oferte, beneficii speciale MyCLUB și Marea Tombolă

Publicat

1 1.jpg






Auchan România sărbătorește luna aceasta 19 ani de prețuri mici zi de zi, de parteneriate durabile cu producători locali, de inovație și responsabilitate cu o sărbătoare de oferte, alături de clienți și angajați. Între 1–21 octombrie, în toate magazinele Auchan, clienții vor putea beneficia de peste 1.300 de oferte, promoții și avantaje extra prin cardul de fidelitate.

Peste 1.300 de oferte…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Performanță extraordinară pentru 3 elevi clujeni de a X-a. Au câștigat, în fața studenților, hackathon-ul Cluj IT Cluster

Publicat

premiul 1 scaled.jpg






Ian Ștefan-Cazacu, Mihai Crainic și Robin Oara, trei elevi clujeni de clasa a X-a, au reușit o performanță remarcabilă. Ei au câștigat marele premiu la hackathon-ul de cybersecurity HackTheFuture 2025, organizat de Cluj IT Cluster, în parteneriat cu Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, în cadrul conferinței internaționale DIH4Society 2025.

Un rezultat deosebit, mai ales că au concurat cu echipe formate din…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Iulius Mall celebrează 25 de ani de activitate cu un spectacol aniversar Multisenzorial, în Iulius Parc

Publicat

02.jpg






Iulius Mall sărbătorește 25 de ani de activitate printr-un concert aniversar unic, duminică, 5 octombrie, de la ora 20.00, în Iulius Parc Cluj. Evenimentul promite o experiență multisenzorială, cu mii de lumânări, decor spectaculos și muzică live inspirată din repertoriul Coldplay și Imagine Dragons. Intrarea este liberă.

În 2025, Iulius a aniversat 25 de ani de activitate în real estate. În această…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Corneliu Mureșan: Ministrul Sănătății, social-democratul Alexandru Rogobete, salvează proiectul noului corp de spital din Alba (P)

Publicat

corneliu mureșan: ministrul sănătății, social democratul alexandru rogobete, salvează proiectul noului

Construcția noului corp de spital din Alba Iulia, investiție eliminată din PNRR din cauza întârzierilor de execuție, va continua cu o finanțare asigurată prin Programul Sănătate 2021 – 2027. Ministrul Sănătății, social-democratul Alexandru Rogobete, a propus continuarea proiectului cu noua finanțare printr-un memorandum, care a fost aprobat de Guvern în ședința din 2 octombrie 2025.

Inițial, proiectul a fost finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe