EVENIMENT
Încă un produs retras de marile rețele de magazine din cauza oxidului de etilenă

Rețelele de magazine Carrefour, Metro, Auchan și Selgros retrag produsul Alpro Cocos BIO, 1 l, din cauza prezenței oxidului de etilenă, conform informărilor trimise ANSVSA.
„Într-unul dintre produsele noastre, aflat sub marca Alpro, și anume Alpro Cocos BIO, 1L, a fost utilizată guma de guar (E412), agent de îngroșare, care a fost contaminat, prin alăturare, în timpul transportului, din cauza unui lot transportat anterior de plante tratate cu oxid de etilenă, o substanță interzisă în alimentele din Europa. Loturile menționate sunt izolate și bine identificate”, arată informarea.
„Având în vedere cantitățile extrem de mici utilizate din acest agent de îngroșare, considerăm că nu există niciun risc pentru sănătatea consumatorilor şi am decis rechemarea produselor doar pentru a elimina orice suspiciune din partea acestora”, continuă mesajul.
Rechemarea se aplică pentru loturile: 22.11.2021; 29.11.2021; 03.01.2022; 17.01.2022.
Consumatorii sunt sfătuiți să returneze produsul, la magazinul de la care a fost cumpărat, până la data de 18.09.2021.
Contravaloarea va fi restituită prin prezentarea bonului fiscal. MEDIAFAX
EVENIMENT
Experiențele din copilărie, legate de nivelul de curaj al tinerilor adulți. Concluziile unor cercetători

Experiențele din copilărie sunt strict legate de nivelul de curaj al tinerilor adulți. Un nou studiu a identificat un mecanism psihologic-cheie în acest sens.
Cercetarea arată că atât copilăriile negative, cât și cele pozitive sunt legate de capacitatea unui individ de a persevera pe termen lung. Această relație este explicată în întregime de abilitatea sa de a-și gestiona emoțiile. Rezultatele au fost publicate în revista Psychological Reports, potrivit Mediafax.
Curajul,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Cum se prepară porc la proțap și ce spun producătorii locali de vinuri din Alba. ”Festival din Țara Vinului” la Alba Iulia

Evenimentul ”Festival din Țara Vinului” a continuat, sâmbătă după-amiaza, la Alba Iulia. S-a preparat porc la proțap, iar producătorii de vinuri au avut ocazia să se întâlnească cu clienții și să le prezinte cele mai bune produse.
Încă de dimineață, au fost pregătite degustări de vin, Wine pairing între vinuri și produse locale tradiționale, concursuri de degustare.
A fost preparat porc la grătar, de către bucătarul Adrian Truță din Alba Iulia. Acesta a…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Dezbatere la Cluj: Cum poate deveni România un pol regional al inovației. Trebuie accelerarea digitalizării la toate nivelurile

Prima ediție a Transilvania Digital Innovation Summit a reunit la Cluj-Napoca peste 500 de participanți – lideri din tehnologie, antreprenori, reprezentanți ai autorităților publice, experți și profesioniști din multiple industrii – într-un eveniment care a confirmat statutul Clujului drept epicentrul transformării digitale din România.
Pe parcursul unei singure zile, summitul a cuprins 9 sesiuni tematice și…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Incident în fața unei instituții din Alba Iulia. Tânăr surprins în imagini în timp ce distrugea bunuri din spațiul public

Reprezentanții Centrului de Cultură ”Augustin Bena” din Alba Iulia au adus în atenție un incident despre care consideră că este ”de neacceptat”.
Un tânăr a fost surprins în imagini pe camerele de supraveghere ale instituției în timp ce încerca să rupă bariera și să doboare panourile expoziției foto din fața sediului.
”Gest revoltător în fața instituției noastre!
Ora 3.04, 18 octombrie 2025, strada Mihai Viteazul 2
Ce s-a întâmplat noaptea trecută este de…
Citește mai mult pe Alba24.ro