Connect with us

ACTUALITATE

Încă un suspect, al treilea, a fost reţinut în cazul exploziei unui bancomat din municipiu Arad

Publicat

Un cetăţean român de origine albaneză, în vârstă de 31 de ani, a fost arestat preventiv, marţi, în cazul exploziei provocate la un bancomat din municipiul Arad, fiind a treia persoană suspectată pentru furtul a peste 400.000 de lei.

„Poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale au reţinut o a treia persoană bănuită de implicare în explozia unui bancomat de pe raza municipiului. În urma investigaţiilor efectuate, a fost identificat şi depistat un bărbat de 31 de ani, care în noaptea de 13 spre14 ianuarie, împreună cu alţi doi complici, ar fi provocat explozia”, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Arad, Claudia Iuga.

Conform unor surse judiciare, suspectul este de origine albaneză, fiind născut în Albania, însă are şi cetăţenie română şi figurează cu domiciliul în Maramureş.

Bărbatul a fost prezentat magistraţilor Judecătoriei Arad, pe numele său fiind emis, marţi, un mandat de arestare preventivă pe 30 de zile pentru furt calificat.

Primii doi suspecţi în cazul furtului de la bancomat au fost prinşi în urmă cu două săptămâni, fiind vorba de un bărbat de 32 de ani din localitatea arădeană Semlac şi o femeie de 28 de ani din localitatea timişeană Dumbrăviţa. Bărbatul a fost arestat preventiv pentru distrugere în formă continuată prin incendiere şi furt calificat în formă continuată, iar partenera sa este cercetată în stare de libertate.

Potrivit unui comunicat al IGPR din 12 martie, în urma a trei percheziţii efectuate pe raza judeţului Arad, la locuinţele celor doi suspecţi, au fost descoperite şi ridicate mai multe instrumente de spargere, două butelii de oxigen şi acetilenă, racordate la furtunuri cu regulator de gaz cu manometre şi un cablu electric cu electroşoc, confecţionat artizanal.

„În urma investigaţiilor a reieşit că, în perioada 6 – 14 ianuarie, persoanele vizate ar fi încercat să sustragă bani dintr-un ATM din Timişoara, iar la data de 14 ianuarie ar fi sustras 424.880 de lei din interiorul unui bancomat din Arad, în urma provocării unei explozii care a distrus ATM-ul”, informase IGPR. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Noile standarde pentru contabili: e-legitimație, e-parafă, adeverințe și e-aviz. Când intră în vigoare

Publicat

noile standarde pentru contabili: e legitimație, e parafă, adeverințe și e aviz. când

Publicitate

Noile standarde pentru contabili: CECCAR lansează documente digitale pentru contabili: e-legitimație, e-parafă, adeverințe și e-aviz. Noile instrumente reduc birocrația, costurile și timpul de lucru, scrie alba24.ro

Pentru a evita blocajele, documentele tipărite pentru anul 2025 rămân valabile până la 31 martie 2026, potrivit Termene.ro.

Din 2026, toate documentele de identificare profesională vor exista exclusiv în format electronic.

Corpul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Tragedie la George Enescu! O femeie a fost găsită carbonizată după ce un incendiu i-a cuprins casa

Publicat

foto: tragedie la george enescu! o femeie a fost găsită

Publicitate

Un incendiu violent s-a produs în această dimineață, în localitatea Popeni, comuna George Enescu. O casă a fost cuprinsă de flăcări. Un vecin a observat incendiul și a sunat imediat după ajutor.

 

La caz au ajuns, în cel mai scurt timp, două echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Dorohoi, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă, un echipaj de prim ajutor SMURD și o ambulanță din cadrul Serviciului Județean de Ambulanță….

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Autoturism declarat furat din Germania, descoperit în PTF Stânca

Publicat

autoturism declarat furat din germania, descoperit în ptf stânca

Publicitate

Poliţiştii de frontieră din Punctul de Trecere a Frontierei Stânca au descoperit la controlul de frontieră şi reținut pentru continuarea cercetărilor un autoturism, care figura în bazele de date ca fiind căutat pentru confiscare.

În data de 01 octombrie a.c., în jurul orei 13.40, în Punctul de Trecere a Frontierei Stânca – ITPF Iași, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control necesare trecerii frontierei, un cetățean R. Moldova,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Teatrul „Mihai Eminescu” din Botoșani sărbătorește 20 de ani de la premiera spectacolului „Ivan Turbincă”.

Publicat

teatrul „mihai eminescu” din botoșani sărbătorește 20 de ani de

Publicitate

Pe 1 octombrie, Teatrul „Mihai Eminescu” Botoșani a marcat două decenii de la premiera unui spectacol extrem de îndrăgit – „Ivan Turbincă”- un spectacol de Ion Sapdaru, inspirat din opera lui Ion Creangă, o adaptare scenică plină de umor și farmec, care a cucerit publicul încă de la prima reprezentație.

Această aniversare nu este doar despre teatru, ci despre comunitatea care a crescut împreună cu noi. Ivan Turbincă a devenit un simbol al…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe