Connect with us

EVENIMENT

INCDFP: Se împlinesc 46 de ani de la cutremurul din 1977. Și-au pierdut viața 1.578 de persoane

Publicat

cutremur 7 2

Se împlinesc sâmbătă 46 de ani de la cutremurul din 1977, în care și-au pierdut viața 1.578 de persoane.

Potrivit Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului, cutremurul din 4 martie 1977 a avut magnitudinea de 7,4, s-a produs la 94 km adâncime și a provocat cele mai mari pierderi seismice din istoria României.

„90% dintre victime au fost în București, în principal din cauza prăbușirii totale sau parțiale a 32 de clădiri - majoritatea fiind construite în perioada interbelică”, arată specialiștii.

Datele oficiale arată că 1.578 de persoane și-au pierdut viața la nivel național, din care 1.424 în București, iar alte 11.321 de persoane au fost rănite (7598 în București).

De asemenea, au fost înregistrate 120 de victime în Bulgaria și Republica Moldova.

cutremur 1977

Seismologii susțin că 32.900 de locuințe au fost avariate grav, iar 182.000 au fost mai puțin avariate, la nivel național, și că 200.000 de oameni au fost direct afectați, iar 350.00 de familii au rămas fără adăpost.

De asemenea, au fost afectate 763 de unități industriale, 11 clădiri de spital, 6 clădiri ale universităților și 374 de unități de învățământ.

„Știm că toate aceste date sunt cutremurătoare, însă trebuie să înțelegem că un astfel de eveniment, dacă nu și mai puternic, va mai avea loc în Vrancea. Nu îl putem (deocamdată) prezice, dar indiferent de această capabilitate, tot trebuie să fim pregătiți pentru el - începând cu asigurarea siguranței clădirilor în care ne aflăm dar și cu un plan de acțiuni înainte, în timpul și după cutremur”, arată INCDFP, care recomandă populației să folosească surse educaționale oficiale pentru pregătirea în caz de cutremur.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Calendar Ortodox FEBRUARIE 2026: Sărbătorile importante din Făurar. Când începe Postului Paștelui și când sunt Moșii de Iarnă

Publicat

calendar ortodox februarie 2026: sărbătorile importante din făurar. când începe

Luna februarie 2026 are o semnificație aparte pentru credincioșii ortodocși, reunind sărbători cu cruce roșie, prăznuiri ale unor sfinți importanți, dar și evenimente bisericești majore care pregătesc intrarea în Postul Paștelui. Luna februarie 2026 este o perioadă a reflecției, a rugăciunii și a întoarcerii către valorile duhovnicești fundamentale.

Calendarul Ortodox 2026 evidențiază pentru luna februarie atât momente de lumină și bucurie, precum Întâmpinarea...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Luni, 2 februarie, la Transylvania Open, tenisul devine spectacol total. De la ce oră joacă Emma Răducanu

Publicat

emma raducanu 2021 wimbledon championships day 6 dsc 6581 original e1632825237264.jpg






Luni, la Transylvania Open, nu vii doar pentru tenis. Vii pentru meciurile despre care se va vorbi toată săptămâna. Trei nume mari urcă pe terenul din BTarena și schimbă instant energia competiției, Ana Bogdan, Sorana Cîrstea și Emma Răducanu.

Prezența lor transformă ziua de luni într-un adevărat punct de atracție al turneului. Ana Bogdan, una dintre cele mai constante și apreciate jucătoare din România,...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

ACCIDENT RUTIER pe Autostrada A1, sensul Orăștie-Sebeș. Impact între un autoturism și un camion

Publicat

accident rutier pe dn 74, în comuna bucium. o mașină

Un accident rutier a avut loc duminică, 1 februarie, în jurul orei 13.10, pe Autostrada A1, la kilometrul 310, pe sensul de mers Orăștie Sebeș. 

Din primele informații accidentul s-a petrecut la kilometrul 310. În accidentul rutier ar fi implicate un camion și un autoturism.

La fața locului intervin pompierii din Sebeș cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță.

Misiunea pompierilor este în dinamică, știre în curs de...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Viorel Băltărețu, despre centura metropolitană: Suspendarea totală nu rezolvă nimic. Mută costul pe clujenii care stau în trafic

Publicat

baltaretu e1715780822725.jpg






Secretarul de stat în Ministerul Economiei, fostul deputat USR de Cluj, Viorel Băltărețu, susține că nu trebuia suspendat întreg contractul privind centura metropolitană și că, în opinia sa, partea de proiectare trebuia continuată.

Băltărețu a precizat că a făcut o analiză a situației bazată pe deciziile și termenele asumate public și pe modul în care a fost gestionat proiectul până acum, în...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe