Connect with us

ACTUALITATE

Incendiile de pădure se intensifică şi se extind la nord de Atena

Publicat

grecia steagul greciei
Arhivă foto

Potrivit Reuters, un incendiu de pădure necontrolat s-a intensificat pe timpul nopții și s-a extins marți la nord de Atena. Autoritățile grecești au solicitat locuitorilor din satele din apropiere să evacueze locuințele pe măsură ce flăcările se apropie.

Incendiul a izbucnit în zona Dervenohoria, la aproximativ 30 km nord de Atena.

O alertă prin numărul de telefon unic de urgenţă pan-UE 112 i-a îndemnat pe săteni să se evacueze, a declarat Ioannis Artopoios, un purtător de cuvânt al Serviciului de Pompieri elen, într-un briefing televizat.

Pompierii au reuşit să ţină sub control alte incendii la sud-est şi vest de capitala Greciei, dar fronturile erau încă active.

„Forţele de protecţie civilă au luptat toată noaptea”, a spus el, adăugând că aproximativ 250 de pompieri asistaţi de 75 de maşini speciale, 11 avioane şi nouă elicoptere s-au luptat cu focul la Dervenohoria.

Franţa şi Italia vor trimite patru bombardiere de apă Canadair la cererea de asistenţă a Greciei, a postat marţi pe Twitter comisarul european pentru gestionarea crizelor, Janez Lenarcic.

Prim-ministrul Kyriakos Mitsotakis îşi întrerupe vizita la Bruxelles pentru un summit UE-America Latină din cauza incendiilor în curs, a anunţat un oficial guvernamental.

Un alt incendiu a slăbit în intensitate marţi după ce a izbucnit pentru prima dată luni în satul Kouvaras, la aproximativ 27 km sud-est de capitala Greciei.

Incendiile de pădure se intensifică şi se extind la nord de Atena. Un strat gros de fum alb era vizibil din Atena marţi mai devrem

Intensificat de rafalele de vânt, focul s-a extins rapid spre oraşele de coastă Anavyssos, Lagonisi şi Saronida, forţând oamenii să-şi părăsească locuinţele.

Un primar a declarat la televiziunea greacă că peste 2.800 de hectare de teren au fost reduşi la cenuşă de-a lungul unei coaste, unde mulţi locuitori ai Atenei au case de vacanţă.

Un strat gros de fum alb era vizibil din Atena marţi mai devreme, când un al treilea incendiu făcea ravagii lângă staţiunea de pe litoral Loutraki, la aproximativ 80 km vest de capitală.

Serviciul meteorologic elen a avertizat asupra unui risc ridicat de incendiu săptămâna aceasta, exact în momentul în care ţara îşi revine după primul val major de căldură al verii.

Un al doilea val de căldură este prognozat pentru sfârşitul acestei săptămâni.

Grecia are încă amintiri despre un incendiu dezastruos din 2018 care a omorât 101 oameni în oraşul de pe litoral Mati, la est de Atena.Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Rezultatele tragerilor la LOTO de joi, 15 mai 2025

Publicat

rezultatele tragerilor la loto de joi, 15 mai 2025

Publicitate

LOTERIA ROMÂNĂ a continuat, joi, 15 mai 2025, seria extragerilor Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc.

Numerele extrase joi, 15 mai 2025:

Loto 6/49: 26, 30, 5, 7, 19, 36

Loto 5/40: 40, 37, 29, 33, 38, 9

Joker: 44, 9, 26, 3, 2 + 12

Noroc: 5 5 1 9 8 7 1

Publicitate

Noroc Plus: 6 7 8 8 9 7

Super Noroc: 4 7 5 1 9 5


Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Primarii din Flămânzi și Mihai Eminescu, eliberați din arest. Au fost plasați sub control judiciar

Publicat

primarii din flămânzi și mihai eminescu, eliberați din arest. au

Publicitate

Primarul orașului Flămânzi, Dan Oloeriu, și cel al comunei Mihai Eminescu, Verginel Gireadă, au fost plasați sub control judiciar printr-o decizie luată joi, 15 mai, de Curtea de Apel Suceava. Cei doi edili botoșăneni, acuzați de procurori de luare de mită, se aflau în arest preventiv din 14 aprilie.

Instanța a admis cererile de înlocuire a măsurii arestului cu cea a controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile, începând cu data…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Încep cele mai importante alegeri prezidențiale din ultimii 35 de ani. Turul doi 2025: Vot în diaspora. Lista secțiilor din străinătate, calendar și reguli

Publicat

vot.jpg

Publicitate

Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) a anunțat că joi, 15 mai, debutează procesul de vot pentru turul al doilea al alegerilor prezidențiale din 2025 în secțiile de votare din afara granițelor țării. Primii români care își pot exercita dreptul de vot sunt cei din Auckland, Noua Zeelandă, unde secția de votare se deschide la ora 22:00, ora României.

Pentru acest scrutin, în diaspora au fost organizate 965 de secții de votare, cu 15 mai multe…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

O botoșăneancă a condus delegația care a reprezentat România la reuniunea Consiliului Afaceri Externe – Comerț, desfășurată la Bruxelles

Publicat

o botoșăneancă a condus delegația care a reprezentat românia la

Publicitate

În data de 15 mai a.c., la Bruxelles, s-a desfășurat reuniunea Consiliului Afaceri Externe – Comerț (CAE Comerț), la care au participat miniștrii responsabili de portofoliile comerțului internațional din statele membre ale Uniunii Europene (SM UE), precum și Comisarul pentru Comerț și securitate economică, relații interinstituționale și transparență, Maroš Šefčovič.

Agenda reuniunii a inclus o sesiune de dezbateri privind evoluțiile în…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe