EVENIMENT
UPDATE VIDEO: Incendiu cu degajări mari de fum într-un bloc din Brașov. O persoană, găsită decedată în locuință
Un incendiu cu degajări mari de fum a izbucnit, joi dimineață, într-un bloc din municipiul Brașov. Într-o locuință a fost găsită o victimă decedată. Peste 30 de locatari au fost evacuați.
Potrivit IS Brașov, în jurul orei 06.00 pompierii au fost anuntați despre izbucnirea unui incendiu la o garsonieră situată la etajul 4 al unui bloc de locuințe, în cartierul Nouă (strada Brazilor).

La fața locului s-au deplasat două autospeciale cu apă și spumă, o autoscară și un echipaj SMURD.
La sosirea echipajelor de salvare, incendiul se manifesta cu degajări mari de fum, iar în locuință arderea era generalizată.
În urma incendiului, o persoană a fost gasită decedată.
Totodată, s-au autoevacuat aproximativ 30 de persoane, iar alte patru au fost evacuate de echipajele ISU.
Una dintre persoanele evacuate a suferit o ușoară intoxicatie cu fum și a primit asistență medicală la fața locului de către personalul SMURD.
Incendiul a fost lichidat în mai puțin de o oră.
EVENIMENT
VIDEO: Primăria Blaj deszăpezește parcarea Sălii Polivalente, înaintea meciului dintre Volei Alba Blaj și CSO Voluntari
Primăria Blaj deszăpezește parcarea Sălii Polivalente, unde duminică va avea loc meciul dintre Volei Alba Blaj și CSO Voluntari.
”Suntem focusați, cu toate utilajele, cu firmele care ne ajută să deszăpezim, sper ca astăzi, până după masă, să reușim să realizăm și această lucrare” a precizat primarul Gheorghe Rotar.
El a spus că lucrările de deszăpezire vor continua și în oraș.
”Oricum Blajul este funcțional, din toate punctele de vedere. A fost o...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Alpinistul hunedorean Adrian Ahrițculesei a reușit să ajungă la Polul Sud. Premieră românească și performanță uriașă
Alpinistul hunedorean Adrian Ahrițculesei a reușit să ajungă, pe 9 ianuarie, la Polul Sud, fapt care îi permite să bifeze o performanță unică pentru un român în Antarctica, în condițiile în care pe 6 ianuarie a cucerit cel mai înalt vârf de pe continent - Mount Vinson (4.892 metri), iar pe 17 ianuarie 2023 cel mai înalt vulcan de acolo - Mount Sidley (4.285 metri), a anunțat sâmbătă managerul sportivului, Ștefan Adrian Jurca.
”Adrian Ahrițculesei a prins o oportunitate de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Cu lopata în mână, Emil Boc le-a dat lecții asiaticilor care deszăpezesc Clujul. I-a servit cu ceai
La temperaturi de minus 9 grade Celsius, angajați asiatici au deszăpezit vineri străzile din Cluj-Napoca. În Piața Unirii, aceștia au fost întâmpinați de primarul municipiului, Emil Boc, care i-a servit cu ceai fierbinte, iar apoi a pus și el mâna pe o lopată „adevărată”, implicându-se direct în curățarea trotuarelor.
În dimineața zilei de vineri, 9 ianuarie, Cluj-Napoca s-a confruntat cu un val de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cazul unei crime a ajuns la Curtea de Apel Alba Iulia: Moment de coșmar trăit de o poștăriță care livra pensia și a bătut la o ușă
Un caz de crimă domenstică în care ucigașul este un bărbat alcoolic și violent, iar victimă un vârstnic lipsit de apărare va fi tranșat definitiv de magistrații Curții de Apel Alba Iulia.
Este vorba despre dosarul în care Adrian Silion a fost condamnat la 17 ani de pușcărie, pentru uciderea ”colegului” său de apartament. Crima a fost descoperită, întâmplător de poștărița care trebuia să îi livreze pensia bărbatului ce zăcea mort, în pat.
În data de 4...
Citește mai mult pe Alba24.ro
