Connect with us

EVENIMENT

Incendiu într-un bloc din Galați. 18 persoane evacuate, trei intoxicate cu fum şi una cu atac de panică

Publicat

Un număr de 18 persoane au fost evacuate, alte trei au fost intoxicate cu fum şi una a suferit un atac de panică în urma unui incendiu izbucnit, luni seară, într-un bloc din municipiul Galaţi, informează Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Galaţi.

Potrivit sursei citate, Detaşamentul de Pompieri Galaţi a fost solicitat să intervină la un incendiu de apartament în municipiul Galaţi. La faţa locului s-au deplasat două autospeciale, o autoscară, o ambulanţă SMURD şi una de la Serviciul Judeţean de Ambulanţă (SJA) Galaţi.

Ambulanţa paramedicilor SMURD a acordat primul ajutor pentru două persoane vârstnice, intoxicate cu fum, iar ambulanţa SJA a acordat îngrijiri pentru alte două persoane – una intoxicată cu fum şi alta care a suferit un atac de panică.

Din cauza degajărilor masive de fum pe casa scării şi mai ales la exteriorul blocului, au fost evacuate 18 persoane. Temperatura ridicată a degradat tâmplăria pvc deasupra apartamentului incendiat, iar fumul gros a ajuns până la etajul patru.

Cauza probabilă a fost stabilită ca fiind efectul termic produs de un calorifer defect. Uleiul fierbinte care s-a scurs din calorifer a intrat în contact cu materialele textile aflate în dormitor, iar incendiul a distrus întreaga încăpere şi a degradat restul apartamentului. AGERPRES/

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Undă verde de la Direcția Județeană de Mediu Alba pentru construirea unei noi baze sportive la Blaj. Unde va fi amenajată

Publicat

undă verde de la direcția județeană de mediu alba pentru

Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate – Direcția Județeană de Mediu Alba a anunțat recent luarea deciziei etapei de încadrare, fără evaluarea impactului asupra mediului, pentru proiectul „Construire bază sportivă”, propus a fi amplasat pe strada Costache Negri din municipiul Blaj.

Noua bază sportivă urmează să fie construită pe un teren aflat pe malul stâng al râului Târnava, la intrarea în localitatea Tiur. 

Terenul are o suprafață de peste 11.170 mp…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Misiune de salvare a pompierilor din Câmpeni: O persoană a fost prinsă sub un tractor

Publicat

misiune de salvare a pompierilor din câmpeni: o persoană a

Pompierii din Câmpeni intervin marți, 16 septembrie, în jurul orei 16.40, pe raza localității Mătișești, pentru salvarea unei persoane. 

Din primele informații o persoană a fost prins sub un tractor.

La fața locului pompierii intervin cu o autospecială de stingere și un echipaj de prim ajutor.

Misiunea pompierilor este în dinamică. Știre în curs de actualizare.

 







Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Haos în traficul din Florești. Autobuze blocate ore întregi, călători nemulțumiți. CTP Cluj-Napoca cere bandă dedicată

Publicat

trafic floresti1.jpg






Demararea lucrărilor la Spitalul Regional de Urgenţă Cluj și începerea anului școlar au adus comuna Florești de lăngă Cluj-Napoca în pragul blocajului rutier, iar oamenii sunt extrem de nemulțumiți.

Compania de Transport Public Cluj-Napoca (CTP) anunță că autobuzele care fac legătura cu municipiul Cluj-Napoca circulă cu întârzieri uriașe, de până la două ore, blocajele fiind resimțite în special pe…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Bazinul Olimpic din Alba Iulia va fi închis pentru agrement, în perioada 18 – 21 septembrie. Care este motivul

Publicat

bazinul olimpic din alba iulia va fi închis pentru agrement,

Bazinul Olimpic din Alba Iulia va fi închis pentru agrement și inițiere înot, în perioada 18 – 21 septembrie.

Reprezentanții Bazinului Olimpic au transmis că în perioada menționată se va desfășura Turneul de calificare la Campionatul național juniori U18 la polo.

Astfel, acesta va fi închis de joi, 18 septembrie, ora 14:00, până duminică, 21 septembrie, ora 14:00.

De asemenea, pentru doritori, intrarea în tribune este liberă.





Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe