EVENIMENT
UPDATE FOTO: Incendiu la o casă dintr-o localitate din Neamț. O femeie a fost transportată la spital cu arsuri
Un incendiu a izbucnit, duminică dimineață, la o locuință aflată în localitatea Grințieș din județul Neamț. O femeie în vârstă de 82 de ani a fost transportată la spital cu arsuri.
Potrivit ISU Neamț, în jurul orei 10:16, prin apel la 112, pompierii au fost înștiințați despre producerea unui incendiu la o locuință din comuna Grințieș.
La ajungerea forțelor de intervenție incendiul se manifesta generalizat la nivelul unei case, cu posibilitatea propagării la anexele gospodărești din vecinătate.

Proprietara locuinței, în vârstă de 82 de ani, a fost scoasă din locuința cuprinsă de flăcări de către cetățeni. Aceasta a suferit arsuri. Echipajul SMURD a acordat victimei primul ajutor calificat, după care aceasta a fost preluată de un echipaj de la SAJ și transportată la spital.
Forțele de intervenție au localizat și lichidat incendiul.
Cauza probabilă de producere a incendiului a fost stabilită ca fiind coșul de fum neprotejat termic față de materiale combustibile.
La locul solicitării s-au deplasat voluntari din cadrul SVSU Grințieș și pompierii militari de la Garda 2 de Intervenție Poiana Teiului cu două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD.
EVENIMENT
Românii vulnerabili vor primi 1.200 de lei pe an pentru energie și gaze. Ce măsuri vor înlocui plafonarea facturilor. SURSE
Românii vulnerabili vor putea primi 1.200 de lei pe an pentru energie și gaze, iar furnizorilor li s-au promis 6 miliarde de lei la buget.
Schema de plafonare și compensare a prețurilor la gaze naturale va fi eliminată cu totul din 1 aprilie, urmând să fie introduse ajutoare punctuale pentru românii cu venituri mici, la cerere, dacă se simt copleșiți de facturile din sezonul rece, potrivit surselor exclusive Mediafax.
Vezi și Expert: Facturi mai mari la gaze anul viitor, dacă...
Citește mai mult pe Alba24.ro
CFR Cluj a învins-o cu emoţii pe Metaloglobus Bucureşti, cu scorul de 4-2 (1-1), vineri seara, pe Stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu”, în primul meci din etapa a 24-a a Superligii de fotbal.
CFR Cluj, condusă de două ori
Ultima clasată a condus de două ori, prin golurile marcate de Stefan Visic (9) şi Adrian Sîrbu (51), acesta din urmă după o gafă a portarului Mihai Popa.
Clujenii au egalat prima oară...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
PFA sau SRL în 2026? Analiză comparativă, cu avantaje și dezavantaje, realizată pentru Alba24, de un expert în domeniul economic
PFA sau SRL în 2026? O analiză comparativă, cu avantaje și dezavantaje, a fost realizată pentru Alba24, de un expert în domeniul economic.
A alege între desfășurarea de activități antreprenoriale în cadrul unei Persoane Fizice Autorizate (PFA) sau în cadrul unei societăți comerciale (cum este de exemplu o societate cu răspundere limitată, SRL) impune cunoașterea avantajelor și dezavantajelor ambelor tipuri de afaceri.
Alegerea înființării unui PFA în detrimentul unei...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Scăpare de gaz într-un bloc din Ocna Mureș: 13 persoane s-au autoevacuat. Au intervenit pompierii
Scăpare de gaz într-un bloc din Ocna Mureș: Secția de pompieri Aiud a intervenit pentru asigurarea măsurilor specifice, ca urmare a semnalării prin intermediul SNUAU 112 a unei scăpări de gaz pe casa scării unui bloc de locuințe din localitatea Ocna Mureș, situat pe strada Aleea Independenței.
În urma măsurătorilor efectuate de echipajele specializate ale operatorului de distribuție a gazelor, a fost confirmată prezența unei concentrații reduse de gaz metan pe casa scării,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
