Connect with us

EVENIMENT

Incendiu la o locuință din Săcele. Un copil și o femeie au suferit arsuri

Publicat

foc

 

Două persoane, o femeie de 26 de ani şi un copil în vârstă de 6 ani din municipiul Săcele, au fost grav rănite, joi, într-un incendiu care s-ar fi produs din cauza aprinderii focului în sobă cu carburant.

Potrivit ISU Braşov, incendiul de la locuinţa din Săcele a fost stins până la ajungerea forţelor de intervenţie, însă femeia şi copilul de 6 ani au suferit arsuri ale feţei, membrelor superioare şi căilor aeriene, fiind necesar transportul acestora la spital.

La faţa locului au intervenit un echipaj SMURD de terapie intensivă cu medic şi 2 echipaje aparţinând Serviciului Judeţean de Ambulanţă Braşov, precum şi o autospecială de stins incendii cu apă şi spumă aparţinând SVSU Săcele.

"Din primele informaţii se pare că ar fi încercat să aprindă focul cu carburant, lucru total nerecomandat şi care, din păcate, a dus la producerea acestui nedorit eveniment. Recomandăm încă o dată cetăţenilor să nu folosească niciodată la aprinderea focului motorină, benzină, naftalină sau alte substanţe inflamabile şi, în interiorul locuinţelor, să nu folosească mijloace de încălzire cu defecţiuni, improvizaţii şi neverificate", a transmis ISU Braşov.

AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Parchetul Curții de Apel Cluj a reținut un bărbat urmărit internațional pentru organizație criminală, sechestrare și arme

Publicat

arestat.webp.webp






Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Cluj a emis vineri o ordonanță de reținere pentru un bărbat de 30 de ani care era urmărit internațional pentru sechestrare, organizaţie criminală şi deţinere ilegală de arme.

Mandat european de arestare emis de Spania

Pe numele bărbatului, autoritățile din Spania au emis un mandat european de arestare.

La data de 5 februarie a.c., poliţiştii Serviciului de...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Alertă alimentară. Noi formule de lapte praf pentru sugari retrase din magazinele din Cluj din cauza unei toxine

Publicat

lapte praf retras.jpg






Autoritatea Națională Sanitară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a anunțat retragerea de pe piață a mai multor formule de lapte praf pentru sugari, după ce a fost identificată o posibilă prezență a cereulidei, o toxină periculoasă care poate fi produsă de bacteria Bacillus cereus.

Măsura a fost luată preventiv, pentru protejarea sănătății copiilor, iar produsele vor fi retrase din magazinele din...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Mesajul din lutul de la Cluj. Primele scrieri din lume. Tăblițele vechi de 8.000 de ani, cu 6.000 înainte de Hristos

Publicat

tartaria 1.jpeg






Într-o vitrină discret luminată a Muzeului Național de Istorie a Transilvaniei din Cluj-Napoca, trei bucăți mici de lut par, la prima vedere, tăcute. Nu strălucesc, nu impresionează prin dimensiuni. Și totuși, ele poartă una dintre cele mai vechi întrebări ale omenirii: când a început omul să lase un mesaj pentru viitor?

 

O descoperire întâmplătoare de acum 65 de ani

Sunt tăblițele de la...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Compania bosniacă Integral susține că nu a autorizat participarea la Centura Metropolitană din Cluj și acuză furt de identitate

Publicat

centura metropolitana.jpg






Compania bosniacă „Integral Inženjering” susține că ar putea fi victima unor abuzuri în mai multe proceduri de achiziții publice din România și afirmă că nu a autorizat participarea la proiectul Centurii Metropolitane din Cluj.

Reacția vine după declarațiile administrației locale din Cluj-Napoca, care au prezentat identitatea unei persoane despre care s-a afirmat că ar fi primit împuternicire pentru a...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe