EVENIMENT
Incendiu puternic la o casă în Vaslui. Un bărbat de 87 de ani a murit
Un bărbat de 87 de ani, din comuna vasluiană Dumeşti, a murit, în noaptea de marţi spre miercuri, intoxicat cu monoxid de carbon, în urma unui incendiu izbucnit în locuinţa sa.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Vaslui, Marius Stanciu, bărbatul a fost scos din locuinţă de nişte vecini, fără să fi suferit arsuri, decesul survenind din cauza intoxicării cu monoxid de carbon.
"Garda II Negreşti din cadrul Detaşamentului de Pompieri Vaslui a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă şi spumă la un incendiu izbucnit într-o locuinţă din localitatea Dumeşti. La sosirea echipajului la locul intervenţiei, incendiul se manifesta prin ardere generalizată. Proprietarul locuinţei, un bărbat în vârstă de 87 ani, a fost scos de vecini, intoxicat cu monoxid, dar fără arsuri. Până la sosirea unui echipaj de pe ambulanţă aparţinând Serviciului de Ambulanţă Judeţean Vaslui, pompierii vasluieni au asigurat manevrele de resuscitare pentru victima incendiului. După sosirea ambulanţei, echipajul acesteia a preluat efectuarea manevrelor de resuscitare. Din păcate, după mai bine de 45 minute, persoana intoxicată cu monoxid de carbon a fost declarată decedată", a precizat Marius Stanciu.
Reprezentanţii ISU Vaslui urmează să stabilească, în urma cercetărilor efectuate la faţa locului, cauza producerii incendiului. AGERPRES
Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o atenţionare Cod galben de intensificări ale vântului, valabilă de joi noaptea şi până vineri după-amiaza în zonele de munte din 27 de judeţe, printre care şi Clujul.
Vânt de 100 km/h
În intervalul 1 ianuarie, ora 23:00 – 2 ianuarie, ora 18:00, vântul va avea intensificări în Carpaţii Occidentali şi Orientali, iar din dimineaţa de vineri fenomenul...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cât costă serviciile de curățenie în clădirile Primăriei Sebeș, în 2026. Ce clădiri sunt incluse și ce lucrări se vor face
Primăria municipiului Sebeș a cumpărat recent, prin intermediul platformei SEAP, servicii de curățenie, întreținere și igienizare a spațiilor ce aparțin municipiului pentru anul 2026.
Valoarea servicilor este de 268.500 de lei, fără TVA.
Potrivit documentației, serviciile de curățenie, întreținere și igienizare vor fi realizate zilnic, săptămânal, lunar sau ocazional, în zilele lucrătoare, în cadrul următorelor spații:
- Primăria municipiului Sebeș
- Direcţia...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cresc costurile din construcții în 2026. O nouă taxă majorează prețurile materiilor prime aduse din afara Uniunii Europene
Cresc costurile din construcții în 2026. Costurile din construcții vor crește semnificativ de la 1 ianuarie 2026, ca urmare a aplicării taxei de carbon pentru materiile prime importate din afara Uniunii Europene.
Potrivit unei analize dată miercuri publicității, cele mai afectate vor fi materialele de bază - cimentul, fierul, oțelul și aluminiul - esențiale în majoritatea proiectelor de construcții din România, scrie Agerpres.
Noua taxă face parte din Mecanismul de Ajustare a...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Un accident rutier s-a produs joi după-amiaza, în jurul orei 13:00, pe drumul național DN 74, în zona localității Cerbu din comuna Bucium.
Potrivit ISU Alba, Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical la un accident rutier produs pe DN 74, în comuna Bucium, sat Cerbu.
Este vorba despre un autoturism răsturnat, fără persoane încarcerate.
Salvatorii intervin cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, un echipaj de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
