Connect with us

EVENIMENT

9 răniţi, sute de persoane evacuate, zeci de autovehicule distruse, după ce un bloc din Constanța a fost cuprins de flăcări

Publicat

pompieri general

Nouă persoane au fost transportate la spital și 250 au fost evacuate în urma unui incendiu care a avut loc în parcarea unui bloc din Constanța

Parcarea se afla la subsolul clădirii. Pompierii au intervenit cu 11 autospeciale, iar la fața locului s-au deplasat mai multe ambulanțe.

UPDATE: „35 apartamente afectate de flacără. Primăria a identificat un bloc cu 23 de apartamente disponibile în caz de nevoie”, au anunțat reprezentanții ISU.

„În anul 2015, premergător obținerii autorizației de construire (la faza de proiect) a fost emis aviz de securitate la incendiu pentru parcajul amenajat la subsol. După recepție și punerea în exploatare, societatea dezvoltatoare nu a solicitat autorizația de securitate la incendiu, care certifică practic faptul că imobilul îndeplinește cerințele specifice securității la incendiu”, a transmis ISU Constanța.

Cele nouă persoane transportate la spital au suferit intoxicări cu fum sau arsuri.

37 de mașini au suferit avarii, din care 25 aflate în parcare.

Peste 100 de oameni au fost coborâți cu autoscările de pe acoperiș si de la etajele superioare.

Sursa: Mediafax

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO: Accident rutier la Alba Iulia, zona Bărăbanț. O mașină s-a răsturnat. Intervin pompierii, cu echipaj de prim-ajutor

Publicat

foto: accident rutier la alba iulia, zona bărăbanț. o mașină

Un accident s-a petrecut luni seara la Alba Iulia, pe strada Turnătoriei, în cartierul Bărăbanț. Din primele date, în evenimentul rutier este implicat un autoturism.

Potrivit ISU Alba, Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical.

UPDATE: Autoturismul s-a răsturnat pe trotuar, în zidul unui imobil.

La fața locului sunt și echipaje de poliție.

UPDATE 1: Autoturismul a fost repus pe roți, de către echipajele…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Dragoș Damian, CEO Terapia: Nicușor Dan, salut Decrețelule din Făgăraș, felicitări și Hai România!

Publicat

dragos damian.jpg

Dragoș Damian, CEO Terapia Cluj, l-a felicitat pe președintele ales al României, Nicușor Dan, dar i-a transmis, în același timp, și un mesaj.

”Nicușor Dan, salut Decrețelule din Făgăraș, felicitări și Hai România!
Cred că știi asta, oamenii harnici de la noi se scoală mâine și poimâine și în fiecare altă zi la ora 5, 6, 7, 8, 9 dimineața și se duc la lucru în fabrici, uzine și combinate, în șantiere, în ferme agricole, în scoli, licee și…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Adolescent de 14 ani din Ocna Mureș, cu dosar penal. A condus un moped fără permis

Publicat

adolescent de 14 ani din ocna mureș, cu dosar penal.

Un adolescent de 14 ani din Ocna Mureș s-a ales cu dosar penal după ce a condus un moped fără permis.

Cazul a fost comunicat de reprezentanții IPJ Alba în buletinul de presă de luni, 19 mai 2025. 

Potrivit IPJ Alba, la data de 18 mai 2025, polițiștii Secției 4 de Poliție Rurală Ocna Mureș l-au depistat pe un tânăr de 14 ani, din orașul Ocna Mureș, în timp ce conducea un moped, fără a deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.

Față de minor,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Daune morale pentru o profesoară care a fost filmată în timp ce întreținea relații intime. Decizie la Curtea de Apel Alba Iulia

Publicat

atenționare anaf: emailuri false trimise în numele fiscului.hackerii încearcă să

O profesoară din Sibiu a obținut daune morale, în instanță, după ce reputația i-a fost pătată și a fost victimă într-un dosar de ”violare a vieții private”. 

La mai bine de șase ani de când a fost victimă a unei acțiuni de ”revenge porn”, profesoara a obținut daune de 10.000 de euro. Decizia definitivă a fost dată de magistrații Curții de Apel Alba Iulia, în data de 13 mai. 

În primă instanță dosarul s-a aflat pe rolul Judecătoriei Sibiu, dar femeia nu a…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe