EVENIMENT
UPDATE FOTO-VIDEO: Incendiu violent izbucnit la acoperișul mai multor locuințe, în Drobeta-Turnu Severin
Un incendiu violent a izbucnit, luni la amiază la acoperișul mai multor locuințe aflate în municipiul Drobeta-Turnu Severin, județul Mehedinți.
Potrivit ISU Mehedinți, patru echipaje de pompieri cu trei autospeciale cu apa și spuma și o ambulanta SMURD din cadrul Detașamentului Drobeta-Turnu Severin intervin în municipiul Drobeta-Turnu Severin, pentru localizarea și stingerea unui incendiu manifestat la acoperișul comun al unor locuințe, situate pe străzile Soveja și Cireșoaia.
UPDATE 3: Ca urmare a producerii incendiului, au fost afectate trei case și trei anexe gospodărești.
Cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost determinată de un scurtcircuit electric produs la un aparat electrocasnic lăsat sub tensiune (hotă).
UPDATE: Incendiul a fost stins în jurul orei 13.50.
UPDATE ora 13.00: Pompierii acționează pentru înlăturarea efectelor negative ale incendiului. Nu au fost înregistrate victime.

Incendiul se manifestă generalizat la nivelul acoperișului, pe o suprafață de circa 150 metri pătrați.
Paramedicii SMURD au preluat o persoană imobilizată dintr-o locuință, care după evaluarea medicală a refuzat transportul la spital.

Pentru localizarea și stingerea incendiului, forțele de intervenție au fost suplimentate cu o autospecială cu apă și spumă.
EVENIMENT
”U” Cluj, remiză în ultimul amical din cantonamentul din Turcia, cu echipa Wizdew Lodz (Polonia)
”U” Cluj a remizat, luni, în ultimul meci amical din cantonamentul din Turcia, scor 1-1, cu echipa poloneză Wizdew Lodz, golul clujenilor fiind marcat de Ovidiu Bic în minutul 88, din penalty.
Scorul a fost deschis de polonezi în prima repriză prin Andi Zeqiri, fostul jucător al lui Basel, Brighton sau Augsburg.
Echipa de start: Gertmonas – Chinteș, Coubiș, Cisse, Silva – Codrea, Murgia – Macalou, Fabry,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ministerul Educației va testa noile standarde de evaluare a elevilor din clasele primare și gimnaziale. Cum se pot înscrie școlile
Ministerul Educației a anunțat că școlile se pot înscrie pentru a pilota standardele naționale de evaluare pentru învățământul primar și gimnazial.
Pilotarea nu va schimba modul de notare a elevilor. Profesorii vor folosi standardele ca rusă de informare pentru evaluare și notare, potrivit ministerului.
Nota rămâne, dar este justidicată în mod obiectiv și transparent, precizează sursa citată.
Procedura
În unitățile de învățământ, la anumite clase și discipline...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: Ați văzut-o? Fată de 16 ani din Roșia Montană, căutată de familie și poliție. A plecat de acasă și nu a revenit
O fată de 16 ani din Roșia Montană este căutată de familia ei și de Poliția Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.
Luni seara (12 ianuarie), polițiștii din orașul Abrud fost sesizați de către un bărbat în vârstă de 48 de ani, cu privire la faptul că, dimineața, fiica sa, Denisa Rebeca LUNGU, în vârstă de 16 ani, a plecat de la domiciliul ei.
Minora a fost dată în urmărire, iar...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale Gherla au dispus, luni, reținerea față de un tânăr de 20 de ani, pentru 24 de ore, acesta fiind cercetat într-un dosar ce vizează infracțiunile de încăierare și tulburarea ordinii și liniștii publice.
Astfel,, în data de 10 ianuarie., în jurul orei 22.35, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Gherla au fost sesizați, prin apel 112, cu privire...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
