Connect with us

EVENIMENT

Incendiu VIOLENT la o fabrică de peleţi din Argeș. Flăcările s-au extins la un adăpost de animale. Zeci de de porci au ars de vii

Publicat

Un incendiu a izbucnit, marţi dimineaţă, la o fabrică de peleţi din localitatea argeşeană Ştefan cel Mare, flăcările extinzându-se şi la un adăpost de animale aflat în vecinătate.

Potrivit informaţiilor comunicate de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Argeş, proprietarul a reuşit să evacueze mai multe bovine aflate în incintă, însă nu şi un număr de peste 20 de porci.

„Nu au fost victime, iar în interior au fost surprinse 24 de porcine, restul animalelor fiind evacuate (bovine). Incendiul s-a manifestat la aproximativ 10 tone de rumeguş, circa 15 tone de fân, utilaje agricole aflate în curte şi la utilajele pentru fabricarea peleţilor, aflate în construcţia de aproximativ 200 de metri pătraţi”, au precizat reprezentanţii ISU Argeş.

Conform aceleiaşi surse, flăcările au fost înteţite de vântul puternic, existând riscul propagării şi la casele din imediata apropiere. Din primele verificări a reieşit că incendiul ar putea avea drept cauză un defect al instalaţiei electrice.

Pentru stingerea flăcărilor au intervenit trei echipaje de pompieri militari cu autospeciale de stingere, un echipaj SMURD, precum şi un echipaj cu o autospecială de stingere de la Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă din comuna Slobozia. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Reorganizare la Ministerul Dezvoltării: reducere de peste 500 de posturi, ANL și INA desființate. Modificări și la CNI

Publicat

reorganizare la ministerul dezvoltării: reducere de peste 500 de posturi,

Reorganizare la Ministerul Dezvoltării: vor fi desființate peste 500 de posturi și se reorganizează instituții din subordine. Precizările au fost făcute de ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, la împlinirea a 100 de zile de la preluarea mandatului, într-o conferință de presă.

Din cele șase instituții publice aflate în subordinea Ministerului Dezvoltării, două vor fi desființate și absorbite, atribuțiile acestora fiind în continuare asigurate de minister. Este vorba…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cine fluieră, joi seara, în sfertul de Cupă CFR Cluj – CSU Craiova

Publicat

marcel barsan e1743603704940.jpg

Ultima înfrângere de luni cu „U” Cluj nu le-a căzut bine „feroviarilor”. Azi, CFR Cluj a primit o veste care, cu siguranță, nu îi va plăcea, înainte de duelul cu Universitatea Craiova.

CFR Cluj și Universitatea Craiova se vor întâlni joi seară în sferturile Cupei României Betano. CCA a luat o decizie interesantă pentru această partidă. La centru a fost delegat Marcel Bîrsan, un arbitru care, în trecut, a fost acuzat de oficialii ardelenilor pentru felul în…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Bazinul Olimpic din Alba Iulia, închis pentru agrement în perioada 3-6 aprilie. Se desfășoară o competiție de înot

Publicat

bazinul olimpic din alba iulia va fi închis pentru agrement,

Reprezentanții Primăriei Alba Iulia au anunțat că Bazinul Olimpic va fi închis pentru agrement în perioada 3-6 aprilie. Se desfășoară o competiție de înot.

În perioada 3.04.2025 ora 17:00 (joi) – 6.04.2025 ora 14:00 (duminică) bazinul este închis pentru agrement și inițiere înot.

Se desfășoară Turneul de POLO U14 masculin, a anunțat primăria.

Recent, au fost făcute modificări în programul de acces pentru agrement în Bazinul Olimpic. Acestea sunt valabile…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

„Astronomie în Battyaneum”, unul dintre cele 9 proiecte câștigătoare în cadrul celei de-a doua ediții a Fondului Științescu Alba

Publicat

„astronomie în battyaneum”, unul dintre cele 9 proiecte câștigătoare în

Proiectul „Astronomie în Battyaneum”, care își propune să promoveze atât istoria observatorului astronomic din Alba Iulia, cât și știința astronomiei, prin aplicații practice și observații astronomice cu ajutorul tehnologiei actuale (astrofotografie și fotografie lunară), este unul dintre cele 9 proiecte câștigătoare finanțate în cadrul celei de-a doua ediții a Fondului Științescu Alba. 

„Ne bucurăm să anunțăm că proiectul nostru, „Astronomie în…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe