EVENIMENT
Incendiu VIOLENT la o stână cu peste 700 de oi, din Vaslui. Au ars zeci de animale

Un incendiu violent a izbucnit, duminică, la o stână şi la un depozit de furaje din comuna Vetrişoaia, la faţa locului intervenind Secţia de Pompieri Huşi, cu două autospeciale de stingere cu apă şi două echipaje specializate, au informat reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Vaslui.
Potrivit purtătorului de cuvânt al instituţiei, Marius Stanciu, la sosirea echipajelor de intervenţie, incendiul se manifesta violent la nivelul întregului adăpost de animale şi la depozitul de furaje, în care era o cantitate mare de lucernă.
„O parte din efectivul de animale fusese evacuat, dar foarte multe animale încă erau în stână. Stâna avea un efectiv de 723 ovine. Din totalul acestora, au fost salvate 650. Au ars 73 ovine, 400 metri pătraţi acoperiş din tablă şi azbociment pe astereală din lemn, aproximativ 80 de tone furaje, cinci metri cubi lemn de construcţii, două tone porumb boabe şi zece metri liniari de gard. Au mai fost fost salvate aproximativ 30 de tone furaje şi patru anexe”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Vaslui, Marius Stanciu.
Din primele cercetări ale pompierilor, incendiul a izbucnit după ce o persoană a dat foc la vegetaţia uscată din zonă, iar focul a ajuns la stână şi la depozitul de furaje printr-un canal. AGERPRES
FOTO: arhiva
EVENIMENT
ADR Centru cumpără un autoturism electric și alte cinci mașini plug-in hybrid. Care este valoarea investiției

Agenția pentru Dezvoltare Regională (ADR) Centru cumpără un autoturism electric și alte cinci mașini plug-in hybrid. Investiția se ridică la peste 870.000 de lei.
Agenția pentru Dezvoltare Regională Centru a lansat pe 22 august, în SEAP, o licitație pentru achiziția a șase autovehicule, respectiv o mașină electrică și cinci autoturisme plug-in hibrid.
Valoarea estimată a contractului este de 876.000 de lei, fără TVA.
Potrivit documentației, pentru îndeplinirea…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
EXCLUSIV. Cum își răsplătesc angajații primăriile marilor municipii din România. Mai sunt sporuri ca la Cluj?

Toți cei 960 de angajați ai Primăriei Cluj-Napoca vor primi, începând din această vară, un spor pentru condiții vătămătoare în valoare de 300 de lei brut pe lună. Cluj24 a aflat care este situația în alte primării din România?
Decizia, justificată printr-un raport al Direcției de Sănătate Publică (DSP) Cluj care a identificat peste o mie de cazuri de afecțiuni asociate muncii de birou, a stârnit ample…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Poliția din Cluj a fost sesizată, luni, 25 august, în jurul orei 15:00, cu privire la dispariția unui cetățean străin.
Este vorba despre Dechau Ingemar, în vârstă de 58 de ani, care a ajuns pe Aeroportul Otopeni din București la data de 23 august și urma să călătorească spre Cluj-Napoca, însă până în prezent nu a mai fost văzut.
Semnalmente bărbat
- Înălțime aproximativă – 1,93 m,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Vremea până în 7 septembrie în Transilvania și în țară. Temperaturi neobișnuite. Prognoza pe regiuni, în următoarele 2 săptămâni

Vremea până în 7 septembrie: după câteva zile mai răcoroase, în această săptămână temperaturile urcă iar la valori de caniculă. La final de august, vor fi 35-37 de grade.
În Transilvania, începutul de septembrie va fi călduros, cu maxime în jurul valorii de 30 de grade. În sudul țării va continua să fie foarte cald.
În jurul…
Citește mai mult pe Alba24.ro