Connect with us

EVENIMENT

Încep audierile în dosarul privind incendiul izbucnit la Secţia ATI din incinta Spitalului Judeţean Piatra Neamţ

Publicat

Parchetul General a anunţat că procurorii au început audierile în dosarul privind incendiul izbucnit la Secţia ATI din incinta Spitalului Judeţean Piatra Neamţ, au fost finalizate patru dintre necropsiile pacienţilor decedaţi şi a fost stabilit locul din salon de unde s-a declanşat incendiul.

Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a făcut duminică precizări într-un comunicat de presă în legătură cu avansarea cercetărilor care au loc la Spitalul Judeţean Piatra Neamţ:

*Au fost dispuse ordonanţele de efectuare a necropsiei victimelor. Au fost finalizate patru dintre necropsiile dispuse. Procedura medico-legală corespunde patologiei pentru care au fost tratate victimele – cazuri tip COVID.

*În salonul incendiat a fost stabilit locul din care s-a declanşat incendiul şi vor fi ridicate dispozitive şi echipamente medicale, în vederea expertizării. Cercetarea locului faptei va continua în cursul zilei de 16 noiembrie.

*Au fost predate înscrisuri de către reprezentanţii spitalului, urmând să se analizeze dacă acestea răspund problemelor din anchetă şi în ce măsură este necesar să fie ridicate şi alte înscrisuri.

* Au fost stabilite persoanele care vor fi audiate şi au început audierile.

O echipă formată din procurori de la Parchetul General, poliţişti şi specialişti în investigarea incendiilor a demarat, duminică, cercetarea la faţa locului în cazul incendiului de la Secţia ATI a Spitalului Judeţean Piatra Neamţ.

Ancheta este condusă de procurorul Marius Iacob de la Parchetul General, cel care s-a ocupat în trecut de cercetările în cazul Colectiv sau incendiul de la Maternitatea Giuleşti.

Marius Iacob a declarat că cercetarea la faţa locului ar putea dura şi două zile, iar la aceasta participă specialişti în incendii de la INSEMEX Petroşani, specialişti de la Institutul Naţional de Criminalistică şi de la Poliţia Română.

„Este o echipă complexă de cercetare, pentru că vrem să stabilim cu exactitate ceea ce s-a întâmplat, să stabilim toate detaliile care sunt foarte importante în economia cazului. Cercetare la faţa locului ar putea dura mai multe zile, ar putea dura şi două zile. Vom intra echipaţi corespunzător şi vom lua toate măsurile de prevenţie, pentru a elimina riscurile în aceste cercetări”, a spus Iacob.

Procurorii au deschis un dosar penal in rem pentru săvârşirea infracţiunii de ucidere din culpă în legătură cu împrejurările în care a izbucnit incendiul de la Secţia ATI din incinta Spitalului Judeţean Piatra Neamţ, soldat cu 10 morţi, ancheta fiind preluată de Parchetul General.

Iniţial, dosarul a fost deschis de procurorii de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Neamţ, ancheta fiind preluată apoi Parchetul General.

Sâmbătă seară, în jurul orei 18,30, la Spitalul Judeţean de Urgenţă Piatra Neamţ a avut loc un incendiu care a afectat secţia de ATI unde erau internaţi, în două saloane, 17 pacienţi.

În incendiu au murit 10 persoane aflate în ATI, iar un medic anestezist a suferit arsuri grave. Alţi şase pacienţi internaţi au fost duşi la Spitalul Mobil de la Leţcani, care este unitate suport COVID. Medicul de la Spitalul Judeţean Piatra Neamţ, rănit în incendiu, este transferat, duminică, la Spitalul Militar „Regina Astrid” din Bruxelles, pentru tratament de specialitate. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Definitivat 2026: cum pot susține examenul persoanele care au fost în concediu de creștere a copilului

Publicat

definitivat 2026: cum pot susține examenul persoanele care au fost

Definitivat 2026: persoanele care s-au aflat în concediu pentru creșterea copilului au dreptul de a susține examenul pentru definitivat sau gradul didactic I sau II, la prima sesiune organizată după reluarea activității. Senatul a adoptat luni, în calitate de for decizional, o propunere legislativă în acest sens.

Proiectul mai acordă dreptul acestor persoane de a-și prelungi durata programului de studii universitare de doctorat cu durata concediului de creștere a copilului.

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Statele UE trebuie să recunoască căsătoriile între persoane de același sex încheiate în alte țări. Decizie la Curtea de Justiție

Publicat

statele ue trebuie să recunoască căsătoriile între persoane de același

Căsătoriile între persoanele de același sex trebuie recunoscute în toate statele Uniunii Europene. Asta a decis marți, 25 noiembrie, Curtea de Justiție a Uniunii Europene, ce mai mare instanță la nivel european. Mai exact, dacă două persoane de același sex s-au căsătorit într-un stat UE, unde mariajele între persoanele de același sex sunt permise, statul lor de origine trebuie să recunoască căsătoria celor două persoane. 

Mai pe scurt dacă doi români de același sex se…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Năvală de ciori în Cluj. Specialistul Alexandru Stermin explică

Publicat

ciori.jpg






Mulţi clujeni sunt deranjaţi în această perioadă de o prezenţă masivă a ciorilor, de zgomotul lor, de mizeria pe care o fac, de simpla lor prezenţă. Nu ştim să fi atacat oameni, ca-n thriller-ul “Păsările” al lui Alfred Hitchcock, însă prezenţa lor deranjează şi indispune, iar autorităţile par să fie neputincioase în faţa “invaziei”.

ciori 1ciori 1

Ciorile din Cluj primesc “ajutoare” din…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Se deschide sezonul de schi la Păltiniș Arena: Pârtie cu zăpadă conservată peste vară, concurs și apres-ski party. PROGRAM

Publicat

păltiniș arena deschide sezonul de schi cu o pârtie cu

Se deschide sezonul de schi la Păltiniș Arena. Complexul de schi și agrement Păltiniș Arena deschide sezonul de iarnă sâmbătă, 29 noiembrie 2025, într-un moment așteptat cu nerăbdare de pasionații sporturilor de iarnă.

Nu este un sezon obișnuit, deoarece pârtia D va fi deschisă încă din prima zi, datorită unei cantități de zăpadă conservată.

Zăpada conservată prin snow-farming. Inovație și sustenabilitate

Potrivit organizatorilor, într-o perioadă în care…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe