EVENIMENT
Încep lucrările la Centura Aleșd, în sectorul cel mai aglomerat al DN1 din județul Bihor
Încep lucrările la Centura Aleșd în județul Bihor. Noul drum va fluidiza traficul prin sectorul bihorean al DN1, zonă tranzitată zilnic de aproximativ 12.000 de mașini.
Consiliul Județean Bihor a emis joi ordinul de începere a lucrărilor la Centura Aleșd. Conform contractului, constructorul are la dispoziție 12 luni pentru execuția lucrării.
Într-o primă etapă se va face organizarea de șantier, iar apoi vor începe lucrările propriu-zise, anunță autoritățile.
Lungimea șoselei de centură va fi de 5,8 kilometri și va asigura o nouă rută rapidă de transport, scurtându-se semnificativ timpul de parcurs pe DN1, în dreptul localității Aleșd.
Centura intersectează și drumul județean DJ 764 Beiuș – Aleșd și îl descarcă de traficul greu cu mărfuri provenind de la două fabrici din zonă, au explicat reprezentanții CJ Bihor.
Încep lucrările la Centura Aleșd, în sectorul cel mai aglomerat al DN1 din județul Bihor. Valoarea contractului, peste 74 milioane lei+TVA
Valoarea contractului se ridică la 74,8 milioane lei, fără TVA, iar finanțarea este asigurată din fonduri externe nerambursabile, alocate prin Programul Operațional Infrastructură Mare. Proiectul se realizează în baza unui protocol de colaborare dintre Consiliul Județean Bihor și Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).
Potrivit autorităților bihorene, cel mai aglomerat drum din județul Bihor este DN 1, din Oradea spre Cluj.
La ieșirea din Oradea, în fiecare zi, în trafic sunt peste 20.000 de mașini care circulă în coloană. Traficul este aglomerat și în zona Aleşd, la intrarea în oraş înregistrându-se peste 12.000 de mașini pe zi.
Din cauza traficului suplimentar de pe străzile laterale, traversarea orașului Aleşd durează minute bune, problema putând fi rezolvată prin realizarea unei centuri, au stabilit specialiștii anul trecut.
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
Sportiva din Alba Iulia, Mihaela Dehelean Mih, în top șase sportivi la Campionatul Mondial de Culturism și Fitness din Spania
Sportiva din Alba Iulia, Mihaela Dehelean Mih, a obținut o performanță extraordinară la Campionatul Mondial de Culturism și Fitness, desfășurat la Santa Susana, în Spania, în perioada 13–17 noiembrie 2025.
Ea s-a clasat între primii șase sportivi la nivel mondial, ceea ce reprezintă un succes remarcabil.
”Din drumul unui campion rămâne lumii exemplul de credinţă, capacitatea de a depăşi limitele și, uneori, bucuria de a fi folosit timpul cu folos.
Santa Susanna, Spania,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Consiliul Concurenței: ponderea mărcilor proprii în magazine, tot mai mare. Creștere a adaosului comercial
Ponderea mărcilor proprii pe piața locală este pe trend crescător, cu valori peste media calculată la nivelul țărilor în care grupurile din România sunt prezente. Produsele românești au o pondere puțin mai mare decât cea a produselor de proveniență străină, peste 50%, relevă Raportul privind evoluția concurenței în sectoare cheie, lansat de Consiliul Concurenței.
”Din datele disponibile, Consiliul Concurenței a constatat o pondere a mărcilor proprii în România în…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Incendiu la o casă în centrul Clujului, cu pagube importante. Pompierii au stabilit cauza. Alt incendiu la o centrală
Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au intervenit în noaptea de duminică spre luni pentru stingerea unui incendiu izbucnit într-un imobil situat pe strada Memorandumului din municipiul Cluj-Napoca.
Apelul de urgență a venit în jurul orei 01.05, iar la fața locului s-au deplasat două autospeciale de stingere de mare capacitate, autoscara, precum și un echipaj SAJ.
”Odată ce au ajuns la fața…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Ziua internaţională a studenţilor este marcată în fiecare an la 17 noiembrie. A fost declarată oficial în anul 1941 de către Consiliul Internaţional al Studenţilor.
De Ziua Internaţională a Studenţilor, în fiecare an, Asociaţia Europeană de Sport Universitar (EUSA) se alătură apelului pentru mai mult sprijin financiar pentru studenţi, cu scopul de a a-şi finanţa educaţia şi de a-şi îmbunătăţi perspectivele de carieră.
Vezi și 17 noiembrie: Gala Studenților,…
Citește mai mult pe Alba24.ro


