Connect with us

ACTUALITATE

Începe marea relaxare: Decât reguli extrem de dure și nerespectate, mai bine relaxare și respect. Precizările ministrului Sănătății

Publicat

alexandru rafila ministrul sanatatii

Decât să existe în România reguli extrem de dure care nu sunt respectate, e mai bine să fie o anumită relaxare, cu respectarea riguroasă a regulilor, spune ministrul Sănătății, Alexandru Rafila.

Alexandru Rafila a declarat, miercuri, după ședința de Guvern, că sunt mulți care fac o comparație între măsurile de relaxare luate acum și cele din vară.

„Cele din vară au fost luate pe un trend crescător constant, acum ne aflăm pe un trend descendent și sperăm să putem să îl menținem așa. Pentru acest lucru trebuie să înțeleagă toată lumea că trebuie să respectăm regulile. Decât să avem reguli extrem de dure, limitative care nu sunt respectate, este mai bine să avem o anumită relaxare și cu respectarea riguroasă a tuturor acestor reguli. În paralel ne pregătim și pentru situația generată de apariția noii tulpini”, afirmă ministrul.

Faptul că sunt patru zile - 24 și 25 decembrie, 31 decembrie și 1 ianuarie - în care manifestările în aer liber pot fi organizate fără limitări deosebite nu înseamnă că „trebuie să transformăm aceste manifestări în vector de propagare a infecției. De asta este practic posibilă organizarea de manifestări în spații deschise fără niciun fel de probleme, cu o condiție: populația să aibă un comportament preventiv”.

Rafila adaugă că autoritățile nu își doresc sancționări, dar unde se vor impune, se vor da.

„Eu cred că, dincolo de cetățeni, principalii avocați ai respectării măsurilor trebuie să fie operatorii economici. Trebuie să asigure respectarea tuturor măsurilor la toate tipurile de activități pe care le realizează. Este un lucru esențial și este cheia ieșirii din pandemie, alături de vaccinare și testare”, spune ministrul Sănătății.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Accident la Orășeni Deal: Un autoturism implicat. Fără victime sau persoane încarcerate

Publicat

accident la orășeni deal: un autoturism implicat. fără victime sau

Publicitate

Un accident rutier a avut loc, în urmă cu puțin timp, în localitatea Orășeni Deal. În eveniment a fost implicat un singur autoturism, iar la fața locului au fost mobilizate forțe de intervenție pentru asigurarea zonei și verificarea situației.

La locul accidentului au ajuns pompierii din cadrul Detașamentului Botoșani, care au intervenit cu o autospecială de stingere echipată cu modul de descarcerare, precum și un echipaj SMURD. După evaluarea...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Educația botoșăneană, la bilanț. ISJ Botoșani: 2025, un an al performanței, investițiilor și recunoașterii naționale

Publicat

educația botoșăneană, la bilanț. isj botoșani: 2025, un an al

Publicitate

Anul 2025 a fost unul dintre cei mai activi și mai vizibili ani pentru educația botoșăneană, marcat de rezultate mai bune la examenele naționale, investiții consistente în infrastructura școlară, proiecte dedicate elevilor și cadrelor didactice, dar și de evenimente de anvergură națională care au adus județul Botoșani în prim-planul educației din România, susține Inspectoratul Școlar Județean Botoșani.

La începutul anului, aproape jumătate...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Andreea-Cristina Alecu-Gireadă a depus jurământul și a preluat mandatul de primar al comunei Mihai Eminescu

Publicat

andreea cristina alecu gireadă a depus jurământul și a preluat mandatul de

Publicitate

Andreea-Cristina Alecu-Gireadă a depus jurământul de învestire și a preluat oficial mandatul de primar al comunei Mihai Eminescu, în cadrul unei ședințe a Consiliului Local. Noul edil a transmis un mesaj de responsabilitate și angajament față de comunitate, subliniind că funcția pe care o ocupă reprezintă atât o onoare, cât și o obligație majoră.

Primarul a arătat că își asumă continuarea dezvoltării comunei într-un context dificil,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Măsuri speciale de siguranță în județul Botoșani de sărbători: Polițiști, jandarmi și pompieri mobilizați în tot județul

Publicat

amenzi de aproximativ 9.000 de lei și permise reținute în

Publicitate

Autoritățile din județul Botoșani au anunțat măsuri speciale de ordine publică și siguranță pentru perioada sărbătorilor de iarnă. Polițiștii, jandarmii, pompierii și polițiștii de frontieră vor acționa cu efective suplimentate, atât în mediul urban, cât și în mediul rural, pentru prevenirea faptelor antisociale și intervenția rapidă în situații de urgență.

Polițiștii botoșăneni vor desfășura acțiuni cu efective mărite pe...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe