Connect with us

EVENIMENT

UPDATE VIDEO: Incident aviatic grav în apropiere de Constanţa. Un avion de mici dimensiuni a aterizat forţat. Două victime, una decedată

Publicat

 
UPDATE: Medicii au declarat decesul uneia dintre persoanele aflate în carlinga avionului de instrucţie şi agrement bimotor DA 42 care a aterizat forţat joi după-amiază în apropierea aeroportului Tuzla, din cauze necunoscute, informează purtătorul de cuvânt al Serviciului de Ambulanţă Judeţean (SAJ) Constanţa, Claudia Tatarici.
avion tuzla
 
Potrivit sursei citate, persoana declarată decedată la bordul avionului bimotor DA 42 era un elev, în vârstă de 50 de ani, care efectua un zbor de antrenament alături de instructorul şcolii de pilotaj de la Tuzla.
Pilotul instructor are mai multe traumatisme şi urmează să intre în operaţie la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Constanţa.
avion tuzla
 
Incident aviatic grav în Tuzla, în apropiere de Constanţa, după ce o aeronavă de şcoală şi agrement, cu două persoane la bord, a aterizat forţat pe Aerodromul Tuzla.

Aeronava a aterizat forţat joi după-amiază, pe câmp, în zona aeroportului Tuzla, din cauze necunoscute, informează purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Dobrogea, Anca Chiriţă.

Aparatul de zbor este unul bimotor de tip Diamond Aircraft (DA) 42, incidentul având loc în jurul orei 16.00.

Potrivit sursei citate, accidentul a avut loc în apropierea pistei, iar una dintre cele două persoane aflate la bord a fost preluată în stop cardio-respirator, de către paramedici, şi transportată cu un elicopter SMURD, la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Constanţa. (AGERPRES)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Un corp al Palatului Principilor Transilvaniei din Alba Iulia va fi reabilitat. Investiție de peste 36 de milioane de lei

Publicat

un corp al palatului principilor transilvaniei din alba iulia va

Un corp al Palatului Principilor va fi reabilitat printr-o investiție totală de 36.935.632,38 lei. Mai exact este vorba despre corpul B al Palatului Principilor Transilvaniei din Alba Iulia, care va fi reabilitat cu ajutorul fondurilor europene. 

Lucrările la Corpul B vizează amenajarea unor spații culturale multifuncționale, care urmează să fie introduse într-un circuit cu activităţi culturale, socio-culturale și cultural-educative. 

Recent Primăria Municipiului Alba Iulia a…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

CFR Cluj, cu ochii pe play-off-ul Europa League. Câștigătoarea Cupei României și-a aflat posibilul adversar

Publicat

cfr cluj alaturi de suporteri.jpg






CFR Cluj și-a aflat luni, 4 august, posibilul adversar din play-off-ul Europa League. Condiția? Să câștige meciurile cu Braga.

CFR Cluj își poate continua parcursul în Europa League dacă va câștiga meciurile cu Braga, urmând să întâlnească în play-off-ul competiției câștigătoarea dintre FC Noah (Armenia) și Lincoln Red Imps (Gibraltar). Meciurile din această fază sunt programate pentru 21 și 28…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Contribuția la sănătate pentru persoanele cu indemnizație de creștere copil sau venit minim de incluziune. Clarificări AJPIS Alba

Publicat

contribuția la sănătate pentru persoanele cu indemnizație de creștere copil

Părinții aflați în concediu de creștere a copilului, persoanele aflate în procedură de adopție sau cele care primesc venit minim de incluziune au primit clarificări privind modul în care se va gestiona contribuția la sănătate de acum înainte. Noile prevederi legale au intrat deja în vigoare, iar AJPIS Alba a venit cu precizări pentru a evita confuziile sau interpretarea eronată a prevederilor legii 141/2025.

Astfel, potrivit unui comunicat transmis de AJPIS Alba, beneficiarii de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

ACCIDENT RUTIER pe DN 67 C, Transalpina: Un autoturism și o motocicletă, implicate

Publicat

accident rutier pe dn 67 c, transalpina: un autoturism și

Un accident rutier a avut loc luni, 4 august, în jurul orei 13.40 pe DN 67 C, pe Transalpina. 

Din primele informații transmise de IPJ Alba, în accidentul rutier au fost implicat un autotutrism și o motocicletă.

În timpul apelului la 112 autoritățile au fost informate de către apelant, că în urma accidentului o persoană ar fi fost rănită.

Situația este în dinamică. Știre în curs de actualizare.







Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe