Connect with us

ACTUALITATE

India a depăşit pragul de 400.000 de decese asociate COVID-19

Publicat

Arhivă foto

India a devenit cea de-a treia ţară din lume care a depăşit pragul de 400.000 de decese asociate maladiei COVID-19, potrivit unor statistici oficiale publicate vineri, informează AFP.

Numărul total al deceselor asociate noului coronavirus a ajuns în această ţară la 400.312, potrivit Ministerului indian al Sănătăţii, fiind depăşită din acest punct de vedere doar de Statele Unite (605.010 decese) şi de Brazilia (520.095 decese).

Pandemia de COVID-19 a provocat 3.949.567 de decese în întreaga lume din decembrie 2019, potrivit unui bilanţ publicat joi de AFP, realizat pe baza unor informaţii preluate din surse oficiale.

Conform mai multor experţi, bilanţul epidemiei din India ar depăşi cu mult pragul de 1 milion de victime, după accelerarea galopantă a epidemiei în aprilie şi mai, care a sufocat şi a paralizat complet activitatea spitalelor din ţară.

Acea recrudescenţă epidemică a fost atribuită variantei Delta, mult mai contagioasă, şi unei relaxări a restricţiilor.

Numărul noilor cazuri zilnice a scăzut considerabil

Numărul noilor cazuri zilnice a scăzut considerabil în ultimele săptămâni şi multe dintre restricţii au fost anulate, fapt care a condus însă la temeri legate de posibilitatea apariţiei unui nou val de infectări în lunile viitoare.

Obiectivul guvernului indian este acela de a vaccina 1,1 miliarde de adulţi până la sfârşitul anului 2021.

Însă, din cauza penuriei de vaccinuri anti-COVID-19, unei administraţii dezorganizate şi unei reticenţe a populaţiei faţă de vaccinare, doar 5% dintre locuitorii Indiei sunt în prezent vaccinaţi cu schemă completă.

Dinamizare a campaniei de imunizare instaurând gratuitatea vaccinării

Pe 21 iunie, guvernul central a încercat să dinamizeze campania de imunizare instaurând gratuitatea vaccinării pentru toţi adulţii, fapt care a determinat o creştere puternică a cererilor de vaccinare, iar peste 9 milioane de doze au fost administrate într-o singură zi.

De atunci, rata vaccinărilor a scăzut şi a ajuns în medie săptămâna trecută la 4 milioane de doze administrate pe zi, potrivit statisticilor guvernamentale.

În această săptămână, guvernul indian a declarat la Curtea Supremă că numărul dozelor care ar putea fi disponibile între lunile august şi decembrie va fi de 1,35 de miliarde, în comparaţie cu cele 2,16 miliarde de doze prognozate anterior.

Este vorba despre cinci vaccinuri diferite, faţă de cele opt seruri prevăzute iniţial, iar numărul dozelor de vaccin AstraZeneca administrate a scăzut de la 750 de milioane la 500 de milioane.

Aprobarea vaccinului Moderna pentru uz intern

Marţi, India a aprobat utilizarea vaccinului Moderna pentru uz intern, care se va adăuga astfel serurilor anti-COVID-19 deja utilizate în ţară şi care sunt produse de AstraZeneca, Covaxin - produs de Bharat Biotech - şi cel rusesc Sputnik V.

Compania farmaceutică indiană Zydus Cadila a anunţat joi că a depus o cerere de autorizare pe piaţa internă a unui vaccin propriu, afirmând că testele clinice au arătat o eficacitate a acestuia de 67%.

Într-o conferinţă de presă, directorul companiei, Sharvil Patel, a afirmat că Zydus Cadila ar putea să producă 50 de milioane de doze de vaccin până la sfârşitul acestui an.

AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Au început înscrierile în Programul Tomata 2026. Legumicultorii se pot înscrie până pe 15 aprilie

Publicat

au început înscrierile în programul tomata 2026. legumicultorii se pot

Publicitate

Legumicultorii pot depune cererile de înscriere în Programul Tomata 2026 până la data de 15 aprilie, la direcțiile agricole județene, conform calendarului stabilit de autorități, relatează alba24.ro.

Programul Tomata 2026 acoperă mai multe tipuri de culturi legumicole, nu doar tomatele, fiind necesară o suprafață minimă de cultivare de 1.000 de metri pătrați pentru a fi eligibile. De asemenea, beneficiarii trebuie să respecte o serie de condiții.

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Creșă nouă pentru familiile din Botoșani: Investiție de 9,5 milioane lei inaugurată astăzi de ministrul Dezvoltării, Cseke Attila

Publicat

creșă nouă pentru familiile din botoșani: investiție de 9,5 milioane

Publicitate

Municipiul Botoșani are, începând de marți, prima creșă construită după 1990, investiție inaugurată în prezența ministrului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila. Obiectivul a fost realizat în cadrul programului guvernamental de construire de creșe „Sfânta Ana”, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), relatează agerpres.ro.

Valoarea investiției se ridică la 9,5 milioane de lei, fără...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Scandal într-un autobuz din Botoșani: Femeie fără bilet, amendată după ce a jignit călătorii și controlorii în timpul un control

Publicat

scandal într un autobuz din botoșani: femeie fără bilet, amendată după

Publicitate

Un incident care a tulburat liniștea călătorilor a avut loc luni, 2 februarie 2026, într-un mijloc de transport în comun din municipiul Botoșani. Polițiștii locali, alături de personalul de control al operatorului de transport public, au desfășurat o acțiune de prevenire și combatere a faptelor antisociale în autobuzele din oraș.

În timpul verificărilor, a fost identificată o femeie în vârstă de 40 de ani care a refuzat să achite...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

249 de locuri de muncă disponibile la Botoșani. LISTA comunicată de AJOFM

Publicat

249 de locuri de muncă disponibile la botoșani. lista comunicată

Publicitate

Doar 249 de locuri de muncă sunt libere în această săptămână la nivelul județului Botoșani. Datele au fost centralizate de AJOFM Botoșani de la agenții economici și făcute publice la începutul acestei săptămâni.

Iată și lista completă cu locurile de muncă comunicate de AJOFM Botoșani:

DENUMIRE JOB DENUMIRE ANGAJATOR ADRESA ANGAJATOR
MEDIC (FARMACIST) DIRECTOR ADJUNCT SANATORIUL DE NEUROPSIHIATRIE PODRIGA STR. 0, LOC. DRAGUSENI, Tel: 0231...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe