EVENIMENT
Informare meteo de VREME REA: descărcări electrice, vijelii, ploi torenţiale și grindină. HARTA
Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteo de vreme rea. Sunt așteptate descărcări electrice, vijelii, ploi torenţiale și grindină.
Potrivit meteorologilor, informarera intră ]n vigoare în noaptea de joi spre vineri (16/ 17 iunie), începând cu ora 03.00, și este valabilă până vineri, 17 iunie, ora 11.00.

În intervalul menționat în vestul și nord-vestul țării, precum și în zona Munților Apuseni, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată.
Sunt așteptate frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului și vijelii (viteze la rafală de peste 55…75 km/h), averse torenţiale și izolat grindină.
Cantitățile de apă vor depăși 20…35 l/mp.
Informare meteo de VREME REA: descărcări electrice, vijelii, ploi torenţiale și grindină. Manifestările de instabilitate atmosferică se extind în majoritatea zonelor țării
De asemenea, în intervalul 17 iunie, ora 11 – 18 iunie, ora 10, manifestările de instabilitate atmosferică se vor extinde treptat în cea mai mare parte a țării.
Instabilitatea atmosferică se va intensifica, îndeosebi vineri după-amiaza și seara.
Vor fi perioade cu averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii și izolat grindină.
Cantitățile de apă vor depăși pe arii restrânse 25…40 l/mp.
EVENIMENT
FOTO ȘTIREA TA: Parcare pe locurile pentru persoane cu dizabilități, în Cetatea din Alba Iulia, în fața Consiliului Județean Alba
Locurile de parcare pentru persoane cu dizabilități aflate în zona sediului Consiliului Județean Alba din Cetatea Alba Carolina, sunt ocupate în mod constant de mașini ale căror posesori nu ar avea dreptul la ele.
Potrivit unui cititor Alba24, aceste locuri nu sunt aproape niciodată libere, iar Poliția Locală nu face nimic.
El spune că polițiștii se fac că nu văd, deși patrulează zona zilnic în căutarea de mașini cu numere din alt județ pe care să le amendeze.
În…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Cea mai mare baterie de stocare a energiei din România, pusă în funcțiune la Florești. Bogdan Pivariu: Arătăm că se poate
Comuna Florești marchează un moment esențial pentru infrastructura energetică a României: a devenit localitatea care găzduiește cea mai mare baterie de stocare a energiei din țară, un proiect al companiei Nova Power & Gas, parte a grupului E-INFRA. Primarul Bogdan Pivariu a anunțat că investiția este acum complet operațională, după semnarea certificatului de edificare.
„În Florești avem cea mai mare…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Minor, reținut de poliție pentru că a fluturat un steag cu chipul lui Zelea Codreanu, la Alba Iulia, de 1 Decembrie. De unde este
Unul dintre minorii care au afișat steagul cu chipul lui Corneliu Zelea Codreanu, de 1 Decembrie, la Alba Iulia, a fost reținut, potrivit surselor Alba24, în cursul zilei de miercuri, 10 decembrie. Ar fi vorba despre un minor din județul Mureș,susțin surse apropiate de anchetă.
Reamintim că pe străzile din Cetatea din Alba Iulia, de Ziua Națională a României, a fost fluturat și expus în public un steag pe care era imprimat chipul liderului legionar Corneliu Zelea Codreanu.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Conferință de presă la Curtea de Apel București, după dezvăluirile din ancheta Recorder
Curtea de Apel București a reacționat joi la dezvăluirile din ancheta Recorder, într-o ”conferință extraordinară de presă”.
Este pentru prima dată când Curtea de Apel București anunță o asemenea conferință.
”În data de 11.12.2025, la ora 12:00, la sediul Curții de Apel București din Splaiul Independenței nr. 5 se va desfășura o conferință extraordinară de presă având ca obiect prezentarea datelor factuale și informațiilor relevante privind acuzațiile…
Citește mai mult pe Alba24.ro




