Connect with us

EVENIMENT

Informare meteo de vreme rea: Ploi, vijelii și grindină. HARTA

Publicat

nori furtuna poz buna mare

Meteorologii au emis, luni la amiază, 15 august 2022, o avertizare cod galben de ploi și vijelii valabilă pentru 29 de județe din România.

Avertizarea intră în vigoare luni, 15 august, la ora 11:00 și este valabilă până seara la ora 22:00.

Citește și: Informare meteo de vreme rea: Coduri roșu, portocaliu și galben de furtuni, cu ploi torențiale, vânt și grindină. HARTA

Potrivit ANM, județele vizate sunt Maramureș, Suceava, Bistrița-Năsăud, Neamț, Harghita, Mureș, Brașov, Covasna, Prahova, Dâmbovița, Argeș, Vâlcea, Gorj, Sibiu, Alba, Cluj, Bihor, Arad, Hunedoara , Bacău, Vaslui, Vrancea, Galați, Buzău, Brăila, Tulcea, Ialomița, Constanța și Călărași.

cod galben

Potrivit meteorologilor, la munte, în Dobrogea, local în Muntenia, Transilvania, Moldova, Maramureș și nordul Olteniei vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată.

Aceasta se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului și pe alocuri vijelii și grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor depăși 25…40 l/mp și pe arii restrânse 50…70 l/mp.

Fenomene specifice instabilității atmosferice se vor semnala luni (15 august), pe arii restrânse și în restul teritoriului, iar marți (16 august), cu precădere în nord, centru și est.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO Accident grav în Alba Iulia: o persoană încarcerată după coliziunea a două autoturisme

Publicat

video accident grav în alba iulia: o persoană încarcerată după

Un accident rutier grav s-a produs în Alba Iulia, în noaptea de duminică spre luni. Detașamentul de Pompieri Alba Iulia a intervenit de urgență. Accidentul s-a produs pe strada Gheorghe Pop de Băsești din municipiul Alba Iulia.

În evenimentul rutier au fost implicate două autoturisme, un VW Golf și un Hyundai.

Una dintre persoane a rămas încarcerată în urma impactului, au precizat pompierii.

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul pentru Situații de Urgență…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Câtă bere e sănătos să bei într-o zi caldă de vară. Ce spun nutriționiștii

Publicat

bere pixabay2.jpg

Vara, când e foarte cald afară, mulți români își răcoresc după-amiezile cu bere. Însă cât este considerat consum moderat, fără să-ți periclitezi sănătatea

Medicii nutriționiști oferă cifre clare, în funcție de sex, dar subliniază că apa rămâne principalul aliat în zilele toride

Câtă bere e sănătos să bei într-o zi caldă de vară

Berea rece e preferata românilor în zilele de vară. Dar când e prea cald, poate face mai mult rău decât bine….

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Scandal în parcarea la Vivo. Șofer care susține că e polițist, acuzat că a amenințat un alt participant la trafic

Publicat

scandal parcare vivo.jpg

Un incident reclamat de un clujean a avut loc duminică, în jurul orei 14:25, în parcarea centrului comercial Vivo, la poarta 4, imediat după magazinul de jucării.

Potrivit clujeanului, un șofer care susține că este angajat al Poliției Române ar fi circulat pe contrasens în parcare și aproape a provocat o coliziune.

Scandal în parcarea la Vivo

„Dacă nu mă feream, mă lovea. Am mers după el, l-am găsit la aproximativ 50 de metri distanță, și în loc să își…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Concert-eveniment la Castelul Bethlen-Haller Jidvei: Alexandru Tomescu și vioara Stradivarius, în Turneul ”Rapsodiile”

Publicat

concert eveniment la castelul bethlen haller jidvei: alexandru tomescu și vioara stradivarius,

Castelul Bethlen-Haller găduiește în data de 12 iulie concertul de închidere al celei de-a XVIII-a ediții a Turneului Stradivarius – RAPSODIILE, susținut de violonistul Alexandru Tomescu și de chitaristul Dragoș Ilie.

Evenimentul marchează finalul unui turneu atent curatoriat, în decorul renascentist al Castelului Bethlen-Haller, la Jidvei.

Sub cerul de vară din inima Transilvaniei, publicul va fi invitat la o experiență sonoră unică – o interpretare curajoasă și poetică a…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe