EVENIMENT
Informare METEO: Urmează două zile cu ploi, lapovița și ninsoare în România
Vremea se va încălzi pe parcursul următoarelor două săptămâni, după o perioadă în care valorile termice scăzuseră semnificativ la nivelul întregii ţări, se arată în prognoza Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM), publicată luni şi valabilă pentru perioada 7 - 20 octombrie 2019.
Astfel, începând cu data de 9 octombrie, temperaturile maxime vor atinge şi 25 de grade Celsius, minimele vor ajunge până la 8-9 grade, însă condiţiile de apariţie a ploilor vor rămâne destul de ridicate aproape pe tot parcusul intervalului de prognoză.
În Banat:
În primele două zile de prognoză, vremea va fi deosebit de rece pentru această perioadă din an, cu o medie a temperaturilor maxime de 14 grade Celsius. Pe 9 octombrie vremea se va încălzi, astfel încât această medie se va situa în jurul valorii de 21 de grade. Cu mici variaţii, de la o zi la alta, temperaturile maxime se vor menţine, în medie, în jurul a 20 de grade până pe 12 octombrie şi vor ajunge pe 14 octombrie la 25 de grade Celsius. În ultimele zile de prognoză, vremea se va răcori uşor şi treptat, spre 20 de grade. Temperaturile minime vor fi scăzute în intervalul 7-9 octombrie, când media lor va fi de 3 - 5 grade. Ulterior, până la sfârşitul celor două săptămâni, media temperaturilor minime va creşte semnificativ, fiind cuprinsă între 7 şi 10 grade. Vor fi ploi locale, în general slabe, cu probabilitatea mai ridicată de apariţie în intervalul 9-11 octombrie, precum şi în unele zile din intervalul 16-20 octombrie 2019.
În Crişana:
În primele zile din această săptămână, vremea va fi deosebit de rece pentru această perioadă din an, cu o medie a temperaturilor maxime de 13 grade. Pe 9 octombrie vremea se va încălzi, iar media se va situa în jurul valorii de 20 de grade. Cu mici variaţii, de la o zi la alta, temperaturile maxime se vor menţine, în medie, în jurul a 19 grade până pe 12 octombrie şi vor ajunge, pe 14 octombrie, la 25 de grade. În ultimele zile de prognoză, vremea se va răcori uşor şi treptat, spre 20 de grade. Temperaturile minime vor fi scăzute în intervalul 7 - 9 octombrie, când media lor va fi de 2 - 4 grade. Ulterior, până la sfârşitul celor două săptămâni, media temperaturilor minime va creşte semnificativ, fiind cuprinsă între 7 şi 9 grade. Vor fi ploi locale, în general slabe, cu probabilitatea mai ridicată de apariţie în intervalul 9-11 octombrie, precum şi în unele zile din intervalul 16-20 octombrie.
În Transilvania:
În Transilvania, în următoarele patru zile, maximele termice vor fi în scădere de la medii de 14 - 16 grade, la valori în jurul a 8 grade. Treptat, vremea se va încălzi până în data de 28 octombrie, când media regională a maximelor va fi de 20 - 21 de grade. În cea de-a doua jumătate a intervalului, temperaturile maxime diurne vor fi din nou în scădere spre medii de 14 - 15 grade. Minimele termice vor fi în scădere de la medii de 5 - 6 grade, la valori ce vor oscila între -1 şi zero grade, la jumătatea primei săptămâni, iar până în data de 28 octombrie vor fi din nou în creştere până la medii de 5 - 6 grade. În a doua săptămână, temperaturile minime nocturne vor scădea până la valori medii de 3 - 4 grade. Probabilitatea de ploaie va fi ridicată până în data de 26 octombrie, dar şi în cea de-a doua săptămână, cu precădere în jurul datei de 30 octombrie.
În Maramureş:
Vor fi două zile cu vreme deosebit de rece pentru această perioadă din an (7 şi 8 octombrie), când media temperaturilor maxime va fi de 11 grade, în următoarele zile vremea se va încălzi treptat, astfel încât pe 14 octombrie această medie se va situa în jurul valorii de 21 de grade Celsius, mai ridicată decât norma climatologică specifică acestei date. Deşi vremea se va răcori uşor în ultimele zile de prognoză, temperaturile maxime se vor menţine, în medie, în jurul a 19 grade Celsius. Temperaturile minime vor fi scăzute în intervalul 7-9 octombrie, când media lor va fi de 0 - 2 grade. Până la sfârşitul celor două săptămâni, media temperaturilor minime va fi în creştere, fiind cuprinsă între 5 şi 8 grade. Se vor semnala precipitaţii slabe, mai ales ploi, cu probabilitatea mai ridicată de apariţie în prima zi, în intervalul 10-12 octombrie şi în unele zile din a doua săptămână.
În Moldova:
Pentru zona Maramureşului, până în data de 25 octombrie, vremea se va răci treptat. Astfel, mediile regionale ale maximelor vor fi în scădere de la 15 - 16 grade, la valori în jurul a 9 grade, iar ale minimelor, de la 5 - 6 grade, la valori în jurul a 1 grad Celsius. Până la sfârşitul primei săptămâni, valorile termice vor fi în creştere spre medii regionale ale maximelor de 19 - 20 de grade şi ale minimelor de 7 - 8 grade. În cea de-a doua săptămână, temperatura aerului va fi din nou în scădere până la medii ale valorilor maxime diurne în jurul a 15 grade şi ale valorilor minime nocturne de 4 - 5 grade. Probabilitatea de ploaie se menţine pe tot parcursul intervalului, dar va fi mai ridicată până la jumătatea primei săptămâni şi în zilele de 30 şi 31 octombrie.
În Dobrogea:
Vremea va fi deosebit de rece pentru această perioadă din an, cu o medie a temperaturilor maxime de 13 grade. În următoarele două zile vremea se va încălzi, astfel încât pe 10 octombrie această medie se va situa în jurul valorii de 21 grade, uşor mai ridicată decât media climatologică specifică acestei date. Cu mici variaţii, de la o zi la alta, temperaturile maxime se vor menţine, în medie, în jurul a 20 de grade până pe 15 octombrie. În ultimele zile de prognoză, vremea se va răcori uşor, cu aproximativ două grade. Temperaturile minime vor fi scăzute în intervalul 7-9 octombrie, când media lor va fi de 5 - 7 grade. Ulterior, până la sfârşitul celor două săptămâni, media temperaturilor minime va creşte semnificativ, fiind cuprinsă între 9 şi 12 grade. Vor fi ploi locale, în general slabe, cu probabilitatea mai ridicată de apariţie în prima zi, în intervalul 10-12 octombrie, precum şi în unele zile ale celei de-a doua săptămâni.
În Muntenia:
În primele două zile de prognoză, vremea va fi deosebit de rece pentru această perioadă din an, cu o medie a temperaturilor maxime de 11 grade. În următoarele două zile vremea se va încălzi semnificativ, astfel încât pe 10 octombrie această medie se va situa în jurul valorii de 24 grade, mai ridicată decât media climatologică specifică acestei date. Cu mici variaţii, de la o zi la alta, temperaturile maxime se vor menţine, în medie, în jurul a 21 de grade până pe 15 octombrie. În ultimele zile de prognoză, vremea se va răcori uşor, cu aproximativ două grade. Temperaturile minime se vor menţine scăzute în intervalul 7-9 octombrie, când media lor va fi de 3 - 6 grade. Până la sfârşitul celor două săptămâni, media temperaturilor minime va fi în creştere, fiind cuprinsă între 7 şi 11 grade. Se vor semnala ploi slabe, cu probabilitatea mai ridicată de apariţie în prima zi, în intervalul 10-12 octombrie, precum şi în unele zile ale celei de-a doua săptămâni.
În Oltenia:
În primele două zile de prognoză, vremea va fi deosebit de rece pentru această perioadă din an, cu o medie a temperaturilor maxime în jurul a 13 grade. În următoarele două zile vremea se va încălzi semnificativ, astfel încât pe 10 octombrie această medie se va situa în jurul valorii de 23 grade, mai ridicată decât media climatologică specifică acestei date. Cu mici variaţii, de la o zi la alta, temperaturile maxime se vor menţine, în medie, în jurul a 21 de grade până pe 15 octombrie. În ultimele zile de prognoză, vremea se va răcori uşor, cu aproximativ 2 grade. Temperaturile minime vor fi scăzute în intervalul 7-9 octombrie, când media lor va fi de 4 - 6 grade. Ulterior, până la sfârşitul celor două săptămâni, media temperaturilor minime va fi în creştere, fiind cuprinsă între 7 şi 11 grade. Vor fi ploi locale, în general slabe, cu probabilitatea mai ridicată de apariţie în prima zi, în intervalul 10-12 octombrie, precum şi în unele zile din intervalul 16-20 octombrie.
La munte:
Luni şi marţi (7 - 8 octombrie), vremea va fi deosebit de rece pentru această perioadă din an, cu o medie a temperaturilor maxime de 3 grade. În următoarele două zile vremea se va încălzi, iar pe 10 octombrie această medie se va situa în jurul valorii de 13 grade, mai ridicată decât media climatologică specifică acestei date, valoare ce se menţine, cu mici variaţii, de la o zi la alta, până pe 15 octombrie. În ultimele zile de prognoză, vremea se va răcori uşor, cu aproximativ două grade. Temperaturile minime vor fi scăzute în intervalul 7-9 octombrie, când media lor va oscila între -3 şi 0 grade. Ulterior, media temperaturilor minime va fi în creştere, fiind cuprinsă între 1 şi 6 grade. Vor fi precipitaţii cu probabilitatea mai ridicată de apariţie, în prima zi, când vor fi mai ales ninsori şi predominant ploi în intervalul 10-12 octombrie, precum şi în unele zile ale celei de-a doua săptămâni. AGERPRES
EVENIMENT
ANAF se pregătește de o restructurare internă: mai multe servicii fiscale ar putea fi desființate. Ce se va întâmpla cu angajații
Administrația Națională pentru Administrarea Fiscală (ANAF) lucrează în prezent la o restructurare internă, care ar putea duce la desființarea mai multor servicii fiscale din întreaga țară, considerate ineficiente. Măsura vine în contextul presiunilor bugetare și al necesității de eficientizare a activității instituției.
Direcțiile regionale și administrațiile județene ale ANAF lucrează la scenarii de eficientizare bazate în principal pe criteriul cost - beneficiu....
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Anul școlar 2026-2027 începe oficial pe 7 septembrie. „Școala altfel” și „Săptămâna verde” rămân în calendar
Ministerul Educației a avizat forma finală a structurii anului școlar 2026-2027. Elevii se vor întoarce în bănci pe 7 septembrie 2026, iar cursurile se vor încheia pe 18 iunie 2027.
Calendarul păstrează 36 de săptămâni de cursuri și menține programele „Școala altfel” și „Săptămâna verde”, în ciuda propunerilor de modificare.
36 de săptămâni de cursuri. Calendarul anului școlar
Potrivit...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Înscrierea în clasa pregătitoare 2026: Ce vârstă trebuie să aibă copiii. Condiții pentru a fi acceptați mai devreme
Înscrierea în clasa pregătitoare pentru anul școlar 2026-2027 se va face conform unor reguli clare privind vârsta copiilor și condițiile de admitere.
Părinții ai căror copii împlinesc 6 ani până la 31 august 2026, inclusiv, sunt obligați să îi înscrie în clasa pregătitoare.
Așadar, părinții trebuie să știe exact ce vârstă trebuie să aibă copilul pentru a începe școala.
Totodată, aceștia trebuie să știe și care sunt situațiile în care pot fi acceptați și...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Aproape 17.000 de pașapoarte au fost eliberate în Alba, în 2025. Care a fost termenul mediu de soluționare al cererilor
Aproape 17.000 de pașapoarte au fost eliberate în Alba anul trecut, au transmis joi reprezentanții Prefecturii Alba. Termenul mediu de soluționare a cererilor a fost de aproximativ două zile.
Joi, 12 februrie a avut loc bilanțul activității Direcției Generale de Pașapoarte și a serviciilor publice comunitare de pașapoarte de la nivelul județelor pe anul 2025, desfășurat în sistem de videoconferință.
La nivelul Serviciului Public Comunitar de Pașapoarte Alba a participat...
Citește mai mult pe Alba24.ro
