EVENIMENT
Informare meteo: Ploaie, lapoviță și ninsoare în mai multe zone din țară. La munte, un strat nou de zăpadă
Meteorologii au emis, joi, o informare care vizează intensificări ale vântului, care spulberă zăpada în zonele înalte din țară. Avertizarea este valabilă până la sâmbătă la ora 10.00.
Vântul va avea intensificări la munte, la altitudini de peste 1700 de metri, unde vitezele vor depăși temporar 60...70 km/h, iar pe creste, rafalele vor depăși 90...100 km/h spulberând zăpada.
Intensificări ale vântului vor fi și în regiunile vestice, iar vineri (3 decembrie) local și temporar și în restul teritoriului, cu viteze în general de 45...55 km/h.
Pe parcursul zilei de vineri (3 decembrie) aria precipitațiilor se va extinde, iar la munte treptat vor predomina ninsorile și local se va depune strat nou de zăpadă. Precipitații sub formă de ploaie, lapoviță și pe arii restrânse ninsoare se vor semnala în vest, centru și nord, iar în noaptea de vineri spre sâmbătă (3/4 decembrie) și în est și sud. Cantitățile de apă vor depăși izolat 10...15 l/mp îndeosebi în zonele de munte.
Informarea meteorologică este valabilă până sâmbătă, la ora 10.00.
(sursa: Mediafax)
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
VIDEO: Ziua Internațională a Nonviolenței în Școli, marcată de polițiști. Mesaj de conștientizare din partea IPJ Alba
Polițiștii din Alba au desfășurat mai multe acțiuni informativ-preventive, în perioada 26-30 ianuarie, pentru a marca Ziua Internațională a Nonviolenței în Școli și au transmis un mesaj de conștientizare.
Marcată anual la data de 30 ianuarie, această zi reprezintă o modalitate de a atrage atenția asupra violenței din mediul școlar.
„Violența nu...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Majoritatea profesorilor din Cluj au semnat pentru GREVĂ. Peste 40 vor participa la protestul din București din 4 februarie
Majoritatea cadrelor didactice din Cluj, care au participat la un sondaj anonim, s-au declarat de acord cu toate formele de protest din învățământ, inclusiv cu greva generală și cu neîncheierea mediilor elevilor.
Dascălii sunt nemulțumiți de măsurile de austeritate, care vor duce inclusiv la pierderea unor posturi, prin mărirea numărului de elevi dintr-o clasă.
Profesorii clujeni merg la protestul din...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ce urmărește ANAF în controale, în 2026. Verificări în județe, coordonate la nivel național și alte reguli noi
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) anunță noi reguli privind controalele fiscale în 2026. Diferențele dintre verificările făcute de la un județ la altul urmează să fie eliminate. Vor fi reguli și proceduri comune de verificare fiscală, stabilite la nivel național.
În acest an, fiscul va urmări în continuare averile nedeclarate și evaziunea fiscală.
Președintele ANAF, Adrian Nica, spune că una dintre schimbările esențiale vizează renunțarea la planurile...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO: INCENDIU pe DN 1, în apropiere de intrarea pe Autostrada A10 de la Aiud. Un autoturism a luat foc
Un incendiu a izbucnit vineri, în jurul orei 11:40, pe drumul național DN 1, în apropiere de intrarea pe Autostrada A10 de la Aiud. Focul a cuprins un autoturism.
Update, ora 11:55 - Potrivit ISU Alba, incendiul se manifestă cu ardere generalizată la întreg autoturismul.


Se intervine pentru stingerea în totalitate a incendiului.
De asemenea, o persoană de sex feminin (conducător auto), cu atac de panică este asistată medical de ambulanța SMURD, la locul producerii...
Citește mai mult pe Alba24.ro
