EVENIMENT
Informare meteo: Vânt cu rafale puternice și instabilitate atmosferică în aproape toată țara
ANM a emis o informare meteo, valabilă de sâmbătă de la ora 21.00 până duminică la ora 21.00, în care avertizează că urmează intensificări puternice ale vântului, ploi torențiale și căderi de grindină în toată țara.
Vor fi perioade de timp în care instabilitatea atmosferică va fi accentuată, în cursul nopții de sâmbătă spre duminică (01/02) îndeosebi în nord-vestul, centrul țării și local în sud și sud-est, iar duminică (02 mai) în regiunile nordice, centrale și estice, precum și în zonele de munte.
Aceasta se va manifesta prin averse ce vor avea și caracter torențial, frecvente descărcări electrice și izolat căderi de grindină.
În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitățile de apă vor depăși 15...20 l/mp, iar mai ales în Transilvania, Moldova și la munte, pe arii restrânse 30...35 l/mp.
Temporar vântul se va intensifica în majoritatea regiunilor îndeosebi pe parcursul zilei de duminică (02 mai), cu viteze, în general, de 45...65 km/h, iar în timpul ploilor, trecător va lua aspect de vijelie.
sursa: mediafax.ro
EVENIMENT
Patru drumuri din Alba, ÎNCHISE temporar din cauza viscolului. 49 de utilaje, scoase la deszăpezit în tot județul
Patru drumuri din Alba, ÎNCHISE temporar: Autoritățile din Alba informează că circulația rutieră pe autostrăzi, drumurile naționale și drumurile județene din județ se desfășoară în condiții de iarnă.
Reprezentanții Instituției Prefectului au anunțat că pentru menținerea traficului în condiții de siguranță se acționează cu 49 de utilaje.


Din cauza viscolirii zăpezii, patru sectoare de drum județean sunt închise temporar circulației, după cum urmează:
- DJ...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cod Galben de frig în Alba și mare parte din țară. Temperaturile vor coborî până la minus 18 grade Celsius. Recomandările ISU Alba
Județul Alba și toată jumătatea de Nord a țării se află în weekend sub incidența unui Cod Galben de ger (temperaturi extrem de scăzute pe întreg teritoriul județului) și viscol.
Zone afectate: Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, Moldova și la munte.
În intervalul menționat în Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, Moldova și la munte vremea va deveni deosebit de rece, geroasă îndeosebi în timpul nopților și dimineților.
Vor fi temperaturi maxime ce se vor...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Salvatorii ISU Alba, zeci de misiuni în ultimele 24 de ore. Cele mai multe au fost urgențe medicale
Salvatorii ISU Alba au participat la zeci de misiuni în ultimele 24 de ore. Dintre acestea, cele mai multe cazuri au fost medicale, dar și cauzate de condițiile meteo de ninsoare și ger.
Echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență "Unirea" al județului Alba au intervenit în 63 de situații de urgență și au acționat împreună cu Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență (SVSU) pentru gestionarea efectelor fenomenelor hidro-meteorologice.
CITEȘTE ȘI Vremea...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Zăpada a pus stăpânire pe județul Cluj. Două școli țin cursurile online din cauza avariilor
Prefectul județului Cluj, Maria Forna, a transmis vineri dimineață o informare privind situația infrastructurii rutiere, a rețelelor de utilități și a unităților de învățământ afectate de condițiile meteo și avariile tehnice din ultimele ore.
Deși județul se confruntă cu ninsori, niciun drum județean, național sau tronson de autostradă nu este blocat sau închis circulației publice.
„La nivelul...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
