EVENIMENT
INFOTRAFIC: Nouă sectoare de drumuri naționale din cinci județe - închise din cauza ninsorii și viscolului
Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliţiei Române informează că duminică, 29 ianuarie 2023, un număr de ouă sectoare de drumuri naționale mai sunt închise din cauza ninsorii și viscolului. Sunt afectate zone din județele Brăila, Buzău, Vrancea, Galați și Bacău.
Din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile, sunt închise circulației publice următoarele drumuri naționale:
DN 22 Brăila, județul Brăila – Râmnicu Sărat, județul Buzău;
DN 23B Măicănești, județul Vrancea – limita județul Buzău;
DN 2N Bogza – Jitia, județul Vrancea;
DN 23A Milcovul – Ciorăști, județul Vrancea;
DN 23 Brăila, județul Brăila – Focșani, județul Vrancea;
DN 2R Jitia – Vintileasca, județul Vrancea;
DN 25 Șendreni – Hanu Conachi, județul Galați;
DN 24D Băleni – Tulucești, județul Galați;
DN 11A Bârlad/județul Vaslui – limită județ Bacău.
Drumuri cu trafic restricționat pentru mașinile cu masa mai mare de 7,5 tone:
- DN 2D Focșani - Greșu/VN;
- toate drumurile naționale din județul Brăila, cu excepția DN 22B, unde restricția este permanentă, de 3,5 tone;
- în județul Galați, pe următoarele drumuri naționale: DN 24D, DN 25 și DN 26.
Drumuri cu trafic restricționat pentru mașinile cu masa mai mare de 4,5 tone:
- DN 24 Tișița/VN – Cosmești/GL;
- DN 11A Adjud-Vechi - Podu Turcului/VN.
Drumuri cu trafic restricționat pentru mașinile cu masa mai mare de 3,5 tone:
- DN 2 în județul Buzău, de la limita jud. Ialomița – limită jud. Vrancea;
Bara Sulina rămâne închisă, celelalte porturi fiind redeschise.
Alerte de cod ROȘU și Portocaliu de vânt în județul Alba, emisă de meteorologi duminică dimineață. Rafalele vor ajunge la 120 de kilometri la oră, în zona înaltă.
Alertă cod roșu pentru zona de munte de peste 1800 de metri.
Alerta vizează vânt puternic cu viteza la rafală de peste 120 km/h, care viscolește și troienește zăpada deja depusă și care va determina scăderea vizibilității aproape de zero.
Alerta este valabilă de la 28.12, 11:00 pâna la 28.12, 17:00,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
24 de ore de Cod Roșu de viscol la munte: ANM a emis, duminică, mai multe alerte meteo. Cea mai gravă este o avertizare Cod roșu de viscol, valabilă dimp de 24 de ore, de duminică dimineață până luni dimineață, în Carpații Meridionali și de Curbură.
În intervalul menționat în Carpații Meridionali și de Curbură, la altitudini de peste 1700 m, vor fi ninsori însoțite de vânt foarte puternic.
Potrivit ANM, vântul va sufla cu rafale de peste 120 km/h. Va determina...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Super - gripa care circulă în România: Care sunt simptomele tulpinei gripale A(H3N2), subclada K și cum se tratează
Super - gripa care circulă în România: Tulpina gripală A(H3N2), subclada K, aduce simptome mai acute și un număr mare de infecții.
România este afectată în sezonul gripal 2025-2026 de tulpina gripală A(H3N2), subclada K, numită popular „super-gripă”.
Este o tulpină mai agresivă, de unde și porecla "super-gripă", provocând simptome mai severe.
Această tulpină, dominantă la nivel european, a preluat rapid controlul și la noi, fiind responsabilă pentru cazurile de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Val de dizolvări de firme la Cluj. Aproape 3.000 de companii au fost închise în primele 11 luni din anul 2025
Județul Cluj se află în topul național al dizolvărilor de firme, potrivit datelor centralizate de Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC).
În primele 11 luni din 2025, aproape 3.000 de companii clujene și-au încetat activitatea, într-un context economic dificil, marcat de creșteri semnificative ale închiderilor de afaceri la nivel național.
