EVENIMENT
INFOTRAFIC: Restricții de circulație pe DN 21 în județul Călărași
Începând de luni, 24 mai și până în 6 iunie, din cauza efectuării unor lucrări la trecerea la nivel de pe Magistrala 800, traficul este restricționat pe DN 21 în județul Călărași.
Potivit Centrului INFOTRAFIC din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române, în perioada 24 mai – 06 iunie, se vor efectua lucrări de reparații la trecerea la nivel de pe Magistrala 800, de la intersecţia cu DN 21, în localitatea Drajna Nouă, județul Călărași.
Din această cauză, circulația rutieră pe DN 21 Călărași – Slobozia, la kilometrul 105 + 540 de metri, va fi restricționată, astfel:
- în intervalul orar 07.00 – 20.00, se va circula pe o singură bandă, alternativ, dirijat de piloți de trafic, iar în intervalul orar 20.00 – 07.00, traficul va fi dirijat prin semafoare;
- în perioada 24.05.2021, ora 20.00 - 25.05.2021, ora 08.00, precum și 25.05.2021, ora 20.00 - 26.05.2021, ora 08.00, circulația rutieră va fi oprită pe DN 21, urmând să fie deviat traficul pe rute ocolitoare: DN 3A Drajna – Fetești, respectiv DN 3A – Dragalina – DC 20 – DN 21.
Floreștiul dă startul campaniei de colectare a brazilor de Crăciun, un demers anual menit să asigure gestionarea corectă a deșeurilor vegetale după perioada sărbătorilor.
Primăria anunță un program diferențiat, astfel încât toți locuitorii comunei să își poată preda bradul într-un mod simplu și ecologic.
Locuitorii îi pot preda gratuit
Pentru asociațiile de proprietari, colectarea se va face...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
După blocajele cauzate de zăpadă, școlile din Cluj își deschid porțile. Maria Forna: Sperăm să nu intervină situații neprevăzute
Cursurile suspendate joi în șapte unități de învățământ din județul Cluj, precum și dificultățile întâmpinate de elevii navetiști din alte zeci de localități, se vor încheia vineri, când toate școlile din județ își vor relua activitatea în format fizic.
Anunțul a fost făcut de Prefectura Cluj, în urma consultărilor cu Inspectoratul Școlar Județean și autoritățile locale.
În cursul zilei de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. IREAL. A fost plasat sub control judiciar șoferul care a omorât un pieton la Ceanu Mare și a fugit
Șoferul care a lovit mortal marți seară un bărbat în localitatea Ceanu Mare a fost plasat sub control judiciar pentru 60 de zile.
Imagini șocante surprinse de camerele de supraveghere
Primele înregistrări arată momentul în care șoferul realizează că a lovit pietonul. În imagini, acesta își pune mâinile pe cap, într-un gest de șoc, apoi fuge de la locul faptei. Victima, identificată de surse locale ca...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Muscă din Cluj escaladând zăpada la -5 grade Celsius. Ce spune specialistul Stermin
O muscă a fost surprinsă joi escaladând nămeţi de zăpadă în zona centrală a Clujului, la o temperatură de -5 grade Celsius.
Sandu Stermin: Ar trebui să fie în diapauză
Reputatul biolog şi exporator clujean Alexandru N. Stermin a explicat, pentru Cluj24, că, prezenţa muştei în zăpadă ar fi explicate doar de faptul că ea tocmai ar fi ieşit de undeva de la căldură.
“Sigur musca asta a...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
