EVENIMENT
INFOTRAFIC: Rutele ocolitoare stabilite de Poliție, după instituirea carantinei la Țăndărei, în județul Ialomița

Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că, având în vedere prevederile Ordonanței Militare nr. 7 privind măsuri de prevenire a Covid-19, referitor la instituirea pe perioada stării de urgență a măsurii de carantinare în orașul Țăndărei, județul Ialomița, rutele ocolitoare sunt următoarele:
- București – DN2 – Urziceni – DN2A – Slobozia – DN21 – Drajna – DN3A – Fetești – DN3B – Hârșova – Constanța;
- București – DN2 – Urziceni – DN2A – Slobozia – DN21 – Drajna – A2 București-Constanța;
- Buzău – DN2C – Slobozia – DN21 – Dragalina – DN3A – Fetești – DN3B – Hârșova – Constanța;
- Buzău – DN2C – Slobozia – DN21 – Drajna – A2 București-Constanța;
- Brăila – DN21 – Viziru – DJ221 – Gura Ialomiței – DN2A – Hârșova – Constanța;
- Brăila – DN21 – Slobozia – DN21 – Drajna – DN3A – Fetești – DN3B – Hârșova – Constanța;
- Brăila – DN21 – Slobozia – DN21 – Drajna – A2 București-Constanța;
- Slobozia – DN21 – Bărăganul – Dj 211B – Mihai Bravu – Dj212 Mihail Kogălniceanu – DN2A – Hârșova;
- Slobozia – DN21 – Bărăganul – Dj 211B – Mihai Bravu – DJ213 Gura Ialomiței– DN2A – Hârșova.
Menționăm că în orașul Țăndărei sunt permise intrarea, respectiv ieșirea pentru transportul de marfă, indiferent de natura acestuia, al materiilor prime și resurselor necesare desfășurării activităților economice în localitatea carantinată, precum și aprovizionarea populației.
De asemenea, este permis accesul persoanelor care nu locuiesc în zona carantinată, dar care desfășoară activități economice sau în domeniul apărării, ordinii publice, securității naționale, sanitar, situațiilor de urgență, administrației publice locale, asistenței și protecției sociale, judiciar, serviciilor de utilitate publică, energetic, agriculturii, alimentației publice, alimentării cu apă, comunicațiilor și transporturilor.
EVENIMENT
FOTO: ANAF vinde mașini confiscate, cu prețuri cuprinse între 300 și 19.000 de euro. Licitațiile din luna iulie

ANAF vinde mașini confiscate. ANAF vinde în luna iulie 2025 autovehicule intrate în proprietatea statului în urma unor confiscări sau executări silite, cu prețuri între 300 și 19.000 de euro.
Autoturismele sunt vândute prin licitație de către ANAF prin serviciile teritoriale de valorificare bunuri din țară.
LISTA autovehiculelor scoase la vânzare:
ANAF vinde mașini confiscate – Licitații 10 iulie 2025
D.G.R.F.P. Timişoara prin intermediul A.J.F.P. Timiş organizează…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
7-11 iulie: Trageri și distrugeri cu material exploziv în poligonul Micești, Alba Iulia. Atenționări pentru locuitori

În perioada 7 – 11 iulie sunt organizate sesiuni de trageri și distrugeri cu material exploziv în poligonul Micești din Alba Iulia. Locuitorii sunt atenționați să evite zona.
Accesul populației este interzis în proximitatea zonei militare restricționate a poligonului, pe drumurile de acces și pe cele aflate în vecinătatea poligonului, conform programului:
a) luni, 7 iulie
- execută trageri I.P.J. Alba /M.A.I. între orele 08:00 – 16:00.
b) joi, 10 iulie
- execută…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Prezența unui urs a fost semnalată în noaptea de sâmbătă spre duminică, în jurul orei 01:30, în localitatea Oiejdea, în zona drumului național DN 1.
Potrivit ISU Alba, a fost transmis un mesaj RO-Alert persoanelor din zonă.
foto: arhiva
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Șoferiță prinsă băută la volan. Partenerul a vrut să o salveze, dar a fost dus la secție și sancționat

O șoferiță din Gherla a fost prinsă băută la volan de polițiști, în urma unei acțiuni desfășurate în noaptea de 5 iulie. Incidentul a luat o turnură neașteptată după apariția partenerului ei, care a avut un comportament recalcitrant și a fost ulterior sancționat și internat într-o unitate medicală de specialitate.
În data de 5 iulie, în jurul orei 03.30, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Gherla au oprit pentru control, în municipiu, un…
Citește mai mult pe Cluj24.ro