Connect with us

EVENIMENT

INFOTRAFIC: Se circulă în condițiile unui carosabil umed pe mai multe drumuri din sudul și centrul țării

Publicat

Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că, duminică dimineață, se circulă în condițiile unui carosabil umed pe mai multe drumuri din sudul și centrul țării.

Se circulă în condițiile unui carosabil umed pe principalele artere rutiere, respectiv autostrăzile A1 București-Pitești, A2 București-Constanța, A3 București – Ploiești, dar și DN 1 Ploiești – Brașov și DN7 Pitești-Sibiu.

Potrivit sursei citate, la ora 06.45, nu sunt semnalate drumuri naţionale sau autostrăzi cu circulaţia oprită ca urmare a vreunui eveniment rutier sau a condițiilor meteo nefavorabile. 

Drumuri închise sau deviate

Din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile, începând din data de 8 octombrie, pentru siguranța participanților la trafic, a fost închisă circulația pentru toate categoriile de autovehicule pe DN 67C (Transalpina), pe tronsonul kilometric 34+800 metri – 59+800 metri, între localitățile Rânca (județul Gorj) și Obârșia Lotrului (județul Vâlcea).

Până la finalul lunii noiembrie a.c., pe autostrada A2 Bucureşti – Constanţa, pe tronsonul kilometric 31+500 de metri – 36+150 de metri, traficul se desfășoară deviat de pe sensul către București (calea 2) pe sensul către litoral (calea 1), unde se circulă pe câte o bandă pentru fiecare direcţie, cu limită de viteză de 60 km/h. Măsura este impusă în vederea efectuării de lucrări de reabilitare a părţii carosabile.

De asemenea, a fost închis și nodul rutier de la kilometrul 35 care face accesul la și dinspre localitățile Fundulea și Nana, județul Călărași, pe sensul Constanța – București.

Până la jumătatea lunii decembrie 2021, se aplică o restricție de circulație pe sensul către Capitală al autostrăzii A2 București-Constanța, pe tronsonul kilometric 13+300 de metri – 13+360 de metri, în localitatea Glina, județul Ilfov, pentru a permite realizarea unui pilon pentru autostrada A0. Din acest motiv, traficul se desfășoară doar pe banda a doua.

Începând din data de 1 octombrie 2021, în vederea executării lucrărilor de reparații pe Podul Borcea, situat pe autostrada A2, la km 149+680 de metri,  se închide calea 1 de rulare (București – Constanța), traficul rutier fiind deviat pe calea 2 (Constanța-București), unde se va circula în ambele sensuri pe sectorul cuprins între kilometrii 144+250 de metri – 146+883 de metri.

De asemenea, și pe tronsonul kilometric 160+160 de metri – 156+933 de metri al autostrăzii A2, traficul se desfășoară deviat de pe sensul către București (calea 2) pe sensul către litoral (calea 1), unde se circulă pe câte o bandă pentru fiecare direcţie, cu limită de viteză de 60 km/h. Măsura este impusă în vederea efectuării de lucrări de reabilitare a părţii carosabile.

Recomandări pentru șoferi

Ținând cont de faptul că în mai multe zone traficul se desfăşoară în condiţiile unui carosabil umed (de ploaie), polițiștii recomandă conducătorilor auto să manifeste prudenţă la volan, să se asigure şi să semnalizeze înainte de schimbarea direcţiei de deplasare, dar și să crească distanţa de siguranţă între vehicule. În plus, conducătorii auto trebuie să verifice înainte de a porni la drum ca autovehiculele să aibă în funcțiune sistemele de dezaburire, care să le asigure o bună vizibilitate.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Bărbat din Apahida pus sub control judiciar după ce a amenințat o femeie pe rețelele de socializare

Publicat

finante digital telefon scaled.jpg






Polițiștii Secției 2 Poliție Rurală Apahida au finalizat cercetările într-un caz de amenințare, implicând un bărbat de 35 de ani din localitate.

Conform anchetei, în data de 2 decembrie, acesta ar fi transmis mai multe mesaje cu caracter violent unei femei de 38 de ani, generându-i acesteia o stare de temere.

Autoritățile au aplicat procedura de evaluare a riscului pentru persoana vătămată. Conform…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cluj-Napoca, lider în comenzile online de preparate tradiționale de Ziua Națională a României

Publicat

mici gratar.jpg






De Ziua Națională, românii au ales să comande online cele mai iubite preparate tradiționale. Potrivit unei analize realizate de platforma Glovo, micii, ciorba de burtă și iahnia de fasole au fost vedetele meniurilor de 1 Decembrie.

Orele de vârf și minutul de aur

Ziua Națională a României a înregistrat două vârfuri de trafic: la orele 12:00 și 18:00, iar minutul de aur a fost 18:12, momentul în care s-au…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Furia din parcare. Un bărbat a fost arestat după ce a făcut prăpăd cu o țeavă în Turda

Publicat

hot furt sursa foto unsplash.jpg






Un bărbat a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, după ce procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Turda a pus în mișcare acțiunea penală împotriva sa pentru comiterea a trei infracțiuni de tulburare a ordinii publice și distrugere.

Potrivit Parchetului, agresiunea s-a desfășurat în două zile diferite și a vizat aceeași persoană vătămată.

Potrivit procurorilor, primul…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Erou în timpul liber. Pompierul clujean Sebastian Popa, premiat de MAI pentru salvarea unei vieți

Publicat

sebastian popa.jpg






Soldatul Sebastian Popa, pompier în cadrul ISU Cluj, a fost astăzi distins cu Emblema de Onoare a Ministerului Afacerilor Interne, într-o ceremonie oficială la sediul MAI.

Distincția i-a fost înmânată de ministrul Cătălin Predoiu, ca recunoaștere a curajului și profesionalismului său.

Alături de Sebastian, au fost premiați și alți pompieri din întreaga țară, remarcați pentru intervențiile lor decisive…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe