Connect with us

EVENIMENT

Îngheţată contaminată cu oxid de etilenă, retrasă de pe piaţă

Publicat

Un tip de îngheţată vândut în lanțul de magazine Carrefour, contaminat cu oxid de etilenă, este retras de pe piaţă.

Potrivit ANSVSA, ca urmare a notificării primite din partea producătorului, lanțul de magazine Carrefour a început retragerea de la vânzare și rechemarea de la clienți a îngheţatei cu ciocolată de 900 ml bio.

„Motivul rechemării: prezenta oxid de etilenă în aditivul utilizat în fabricarea produselor – guma de carruba”, se arată în comunicat.

Clienții vor primi înapoi banii pe produs

Persoanele care au cumpărat din loturile contaminate sunt sfătuite să nu le consume, ci să le distrugă sau să le ducă înapoi în magazinele de unde le-au cumpărat.

Contravaloarea produselor va fi returnată, fără a fi necesară prezentarea bonului fiscal.
(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

LIVE VIDEO. Protest de amploare al profesorilor, elevilor, părinților și studenților la Cluj-Napoca

Publicat

imagine whatsapp 2025 09 11 la 13.08.26 81bf6b90.jpg






Un protest de amploare al profesorilor clujeni, elevilor, părinților și studenților împotriva măsurilor luate de Guvern în domeniul educației are loc, joi, în Piața Unirii din Cluj-Napoca.

Sunt așteptate în jur de câteva sute de persoane.

Profesorii au ieșit în stradă cu pancarde, steaguri, bannere și afișe cu mesaje de revoltă precum „Respect pentru educație! Demnitate pentru profesori!”,…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Analize decontate pentru depistarea cancerului, sau pentru terapie, la Spitalul Județean Județean de Urgență din Alba Iulia

Publicat

analize decontate pentru depistarea cancerului, sau pentru terapie, la spitalul

La Spitalul Județean de Urgență din Alba Iulia se pot efectua o serie de analize specifice pentru depistarea diferitelor tipuri de  cancer, dar și pentru individualizarea terapiei, pentru pacienții diagnosticați.

În Serviciul de Anatomie Patologică din cadrul Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia se pot efectua, cu bilet de trimitere din ambulatoriul spitalului, pentru examinări paraclinice, următoarele analize:

Examenul Babeș-Papanicolau

Este un test de screening…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Bărbat din Aiud, reținut de polițiști după ce a încălcat ordinul de protecție și i-a spart telefonul fostei iubite

Publicat

bărbat din aiud, reținut de polițiști după ce a încălcat

Un bărbat de 37 de ani din Aiud a fost reținut de polițiști după ce a încălcat ordinul de protecție, s-a apropiat de fosta concubină, s-a certat cu ea și i-a spart telefonul.

La data de 10 septembrie 2025, polițiștii din municipiul Aiud au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 37 de ani, din Aiud, cercetat pentru nerespectarea măsurilor impuse prin ordinul de protecție și distrugere.

Din cercetări a reieșit că bărbatul de 37 de ani nu ar fi…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO FOTO. A fost inaugurată la Cluj cea mai lungă aducțiune de APĂ potabilă din țară. Tișe: „99% din populație este racordată”

Publicat

alin tise.jpg






Joi, 11 septembrie, a fost inaugurată la Cluj-Napoca cea mai mare aducțiune de apă potabilă din țară, respectiv Cluj-Sălaj.

La inaugurare a participat Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj, alături de Călin Neamțu, directorul Companiei de Apă Someș S.A. și de Dinu Iancu-Sălăjanu, președintele Consiliului Județean Sălaj.

Alin Tișe: „99% din populație este…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe