Connect with us

ACTUALITATE

Înmatriculările de autoturisme noi şi rulate au scăzut cu 5,66%, în primele două luni ale anului

Publicat

număr autoturisme a crescut

Peste 93.300 de autoturisme noi şi second hand au fost înmatriculate în primele două luni din acest an în România, în scădere cu 5,66% faţă de aceeaşi perioadă din 2019, arată statistica Direcţiei Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV), consultată de AGERPRES.

Potrivit sursei citate, din totalul înmatriculărilor de autoturisme noi, înregistrat în intervalul ianuarie – februarie, cele mai multe au fost: Dacia – cu 5.744 de unităţi, în scădere cu 38,11% faţă de acelaşi interval din anul anterior, urmată de Volkswagen (2.056 de unităţi, +27,70%), Renault (1.848 unităţi, -12,29%), Skoda (1.822 unităţi, +3,76%), Hyundai (1.548 de unităţi, +27,30%), Toyota (1.164 unităţi, -4,43%) şi Ford (1.102 unităţi, -46,03%).

Pe segmentul autoturismelor rulate, în primele două luni ale anului în curs au fost contorizate 72.031 de exemplare, în scădere cu 1,23% în comparaţie cu aceeaşi perioadă din anul 2019. Din acest total, 18.122 de unităţi au fost din gama Volkwagen, mai multe cu 0,18% la nivel comparativ cu perioada ianuarie-februarie din anul precedent.

La nivelul lunii februarie a acestui an, în funcţie de numărul autoturismelor înmatriculate, cele mai multe solicitări au vizat mărcile: Dacia – cu 2.174 exemplare (-45,84% faţă de februarie 2019), Skoda (794 unităţi, -3,17%), Volkswagen (715 unităţi, -12,8%), Renault (685 unităţi, -21,8%) şi Hyundai (664 unităţi, +6,75%).

Pe de altă parte, cea mai redusă frecvenţă a înmatriculărilor a fost înregistrată în cazul: Alfa Romeo (nouă unităţi), Jaguar şi smart (8), Laborghini, Rolls Royce şi Subaru (3), Ferrari (2) şi Bentley (1).

În ceea ce priveşte înmatriculările de autoturismele rulate, datele DRPCIV arată, în februarie, 37.276 de exemplare, în creştere cu 1,27%, de la un an la altul.

Cele mai multe înmatriculări din această categorie au fost consemnate în cazul: Volkswagen – cu 9.353 de unităţi (+1,93%, comparativ cu aceeaşi lună din anul anterior), BMW (3.927 unităţi, +8,60%), Audi (3.666 unităţi, +4,15%), Ford (2.781 unităţi, -8,67%), Opel (2.720 unităţi, -22,20%) şi Mercedes-Benz (2.239 unităţi, +11,28%).

Datele DRPCIV arată că, în 2019, la nivel naţional, erau înmatriculate aproximativ 8,75 de milioane de autovehicule, din care peste 6,9 milioane de autoturisme.

În Capitală, numărul autovehiculelor înmatriculate, anul trecut, ajunsese la aproximativ 1,46 de milioane de unităţi, iar din acest total 1,169 milioane de unităţi erau încadrate la categoria autoturisme.

Statistica oficială menţionează că, la finele anului 2019, pe drumurile din România circulau 4,344 milioane de autovehicule cu motoare pe benzină, respectiv 3,895 milioane de maşini diesel. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Sfinții Cuvioși Paisie și Cleopa de la Sihăstria

Publicat

calendar ortodox 2025: sfinții cuvioși paisie și cleopa de la

Publicitate

Sfinții Paisie și Cleopa de la Mănăstirea Sihăstria Neamț sunt considerați doi dintre cei mai mari duhovnici și învățători ai monahismului românesc din secolul XX. Au lăsat o moștenire spirituală profundă prin învățăturile, viața lor exemplară de rugăciune, post și smerenie, precum și prin legătura lor cu tradiția ortodoxă autentică, scrie basilica.ro.

Sfântul Paisie Olaru, s-a născut la 20 iunie 1897, în satul Stroiești, comuna…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

VIDEO: Imnul României, HUIDUIT de „patrioți” la Alba Iulia, la pachet cu Bolojan. Momente fără precedent în orașul Marii Uniri

Publicat

video: imnul româniei, huiduit de „patrioți” la alba iulia, la

Publicitate

Imnul României a fost huiduit de ”patrioți” la Alba Iulia, de Ziua Națională. O mare de simpatizanți AUR și Călin Georgescu, au generat un moment fără precedent în orașul Marii Uniri, a relatat alba24.ro

Au huiduit pe muzica Imnului Național. Fluierăturile au început înainte de parada militară, la apariția premierului Ilie Bolojan.

YouTube video

YouTube video

 

La sosire, premierul a fost huiduit…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

„Un băiat simplu, crescut la țară”, între cei zece finaliști ai competiției naționale „Omul Anului”. Daniel Câșlariu, numit și „îngerul sărmanilor”, are șanse la titlu

Publicat

„un băiat simplu, crescut la țară”, între cei zece finaliști

Publicitate

Un nume mai puțin cunoscut publicului larg până acum câțiva ani ajunge astăzi în atenția întregii țări. Un tânăr din Botoșani, crescut într-un sat modest, se regăsește printre primii 10 finaliști ai competiției naționale „Omul Anului”, o recunoaștere dedicată celor care schimbă vieți prin implicarea lor.

Pentru el, momentul este o premieră încărcată de emoție. Spune că nu a urmărit niciodată premii, distincții sau validări…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

VIDEO: Sfânta Cuvioasă Teodora va avea casă la Botoșani. PS Nichifor Botoșăneanul a pus piatra de temelie a noii biserici. Pr. Cătălin Ailenei a fost hirotesit iconom stavrofor

Publicat

video: sfânta cuvioasă teodora va avea casă la botoșani. ps

Publicitate

De Ziua Națională a României, credincioșii din Botoșani au avut parte de un eveniment rar, cu mare încărcătură duhovnicească, slujba de sfințire a locului pe care se va construi biserica închinată Sfintei Teodora de la Sihla, împreună cu punerea pietrei de temelie și frumoasei sfințirea troițe amplasate în interior, închinată Sfinților Cuvioși Cleopa și Paisie de la Sihăstria. Slujba a fost oficiată de Preasfințitul Nichifor în fruntea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe