EVENIMENT
Înotătoarea româncă Bianca Andreea Costea, medalie de aur la Festivalul Olimpic al Tineretului European 2019 de la Baku
Sportiva Bianca Andreea Costea a câştigat a doua medalie de aur a nataţiei româneşti la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2019 de la Baku, ea urcând pe prima treaptă a podiumului în proba de 50 m liber.
Costea a fost înregistrată cu timpul de 25.34 secunde, un nou record al competiţiei.
România a obţinut până acum 12 medalii la Baku, patru de aur, prin Georgiana Lavinia Antuca la lupte (cat. 46 kg), Giorgia-Barbara Hagianu la judo (cat. 40 kg), David Popovici la înot (100 m liber), Bianca Andreea Costea la înot (50 m liber), cinci de argint, la judo, prin Ana-Maria Pîrvu (cat. 49 kg) şi Robert-Alexandru Matei (cat. 50 kg), prin echipa feminină de gimnastică artistică (Irina Antonia Duţă, Silviana Maria Sfiringu-Gheorghe şi Ioana Andreea Stănciulescu) şi prin înotătorul David Popovici (50 m liber, 200 m liber) şi trei de bronz prin judoka Alexandra-Maria Paşca (cat. 52 kg) şi gimnastele Silviana Maria Sfiringu-Gheorghe (sărituri), Ioana Stănciulescu (paralele).
De asemenea, delegaţia ţării noastre mai are asigurată o medalie, echipa naţională de volei feminin urmând să dispute în cursul zilei sâmbătă finala împotriva selecţionatei Rusiei.
România este reprezentată de 103 sportivi la cea de-a 15-a ediţie de vară a Festivalului Olimpic al Tineretului European, programată în perioada 21-27 iulie la Baku, capitala Azerbaidjanului. Sportivii cu vârste cuprinse între 14 şi 18 ani vor lua startul în întrecerile de atletism, ciclism, gimnastica artistică, handbal, înot, judo, lupte, tenis şi volei, opt dintre cele zece sporturi din competiţie.
AGERPRES
Universitatea Cluj a învins-o pe FK Csikszereda cu scorul de 4-1 (4-0), sâmbătă seara, pe Cluj Arena, într-un meci din etapa a 27-a a Superligii de fotbal.
Dan Nistor, la meciul 500
Dan Nistor a jucat meciul său cu numărul 500 în prima ligă şi a reuşit să marcheze (36), după ce tot el ratase câteva secunde mai devreme un penalty pentru un fault la Omar El Sawy.
Doar Ionel Dănciulescu are mai multe...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Aliniere rară a planetelor în februarie: Mercur, Venus, Marte și Jupiter vor fi vizibile cu ochiul liber. Când vor putea fi văzute
Un eveniment astronomic rar va avea loc sâmbătă, 28 februarie, când pe cer va putea fi observată o "paradă planetară".
Potrivit NASA, fenomenul cunoscut drept "paradă planetară" sau aliniere planetară are loc atunci când cel puțin patru sau cinci planete pot fi observate simultan.
În acest caz, pe 28 februarie, pasionații vor avea ocazia să observe planetele Mercur, Venus, Jupiter, Saturn, Uranus și Neptun aliniate strâns pe cer.
Un eveniment asemănător a avut loc și în...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Studenții Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) nu vor avea de plătit taxe majorate din acest an universitar, iar majorările propuse în conformitate cu cerințele legii și ale contractului instituțional încheiat între Ministerul Educației și Cercetării și universitățile publice din România vor fi realizate etapizat, urmând ca noile taxe să fie aplicate studenților care vor fi admiși ȋn această...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Tarife la apă și canalizare în România, în februarie 2026. Cât plătesc albaiulienii și unde se situează județul Alba în clasament
Tarife la apă și canalizare în România, în februarie 2026. Tarifele pentru serviciile de alimentare cu apă potabilă şi de canalizare din România prezintă diferenţe importante între județe și regiuni, potrivit ultimelor date oficiale centralizate de Autoritatea Naţională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilităţi Publice (ANRSC), valabile la începutul lunii februarie 2026.
La nivel național, operatorul Apa CTTA Alba se situează în zona mediană-superioară în...
Citește mai mult pe Alba24.ro
