Connect with us

ACTUALITATE

INS: Cartofii, fructele proaspete, citricele şi alte fructe meridionale s-au scumpit cel mai mult în mai, faţă de aprilie

Publicat

fructe

Cartofii au continuat să se scumpească în luna mai, preţul acestora urcând cu 17,33% comparativ cu aprilie, iar topul scumpirilor continuă cu citricele şi alte fructe meridionale (plus 2,68%) şi fructele proaspete (plus 2,49%), conform datelor publicate marţi de Institutul Naţional de Statistică.

Raportat la luna decembrie 2018, cel mai mult au crescut preţurile la cartofi (plus 55,27%), alte legume şi conserve din legume (plus 23,85%), citrice şi alte fructe meridionale (plus 16,12%).

Potrivit sursei citate, în mai 2019, mărfurile alimentare s-au scumpit cu 0,79% faţă de aprilie şi cu 4,6% raportat la decembrie 2018.

În mai, scăderi de preţuri comparativ cu luna anterioară s-au înregistrat doar la ouă (minus 2,27%), fasole boabe şi alte leguminoase (minus 0,66%), telemea de oaie (minus 0,09%) şi ulei comestibil (minus 0,04%).

La mărfuri nealimentare, preţurile au rămas relativ stabile, per ansamblu, fiind consemnată o creştere de 0,20% raportat la aprilie 2019. Cel mai mult s-au scumpit combustibilii (plus 0,62%), săpunul de rufe (plus 0,35%) şi autoturismele şi piesele de schimb (plus 0,34%). Faţă de luna decembrie 2019, preţurile s-au majorat cu 2,49%, iar creşterile cele mai semnificative s-au înregistrat la combustibili (plus 6,21%), tutun şi ţigări (plus 4,67%) şi energie termică (plus 3,30%).

Scăderi de preţuri au avut loc doar la frigidere şi congelatoare, minus 0,11% raportat la luna anterioară.

În cazul serviciilor, tarifele au crescut cu 0,55% faţă de aprilie 2019 şi cu 2,81% comparativ cu decembrie 2018. Avansurile cele mai semnificative au fost consemnate, raportat la aprilie, la transportul aerian (plus 1,31%), telefonie (plus 1,11%) şi la abonamentele de televiziune (plus 0,88%). Faţă de finele anului trecut, cel mai mult au crescut tarifele la telefon (plus 6%), servicii poştale (plus 5,69%) şi apă, canal şi salubritate (plus 3,56%). Reduceri ale tarifelor nu au avut loc.

Preţurile de consum au crescut cu 0,46% în mai 2019, comparativ cu luna anterioară, şi cu 3,22% faţă de sfârşitul anului trecut (decembrie 2018), în timp ce rata anuală a inflaţiei s-a menţinut la 4,1%, pe fondul scumpirii alimentelor cu 5,24%, a mărfurilor nealimentare cu 3,27% şi a serviciilor cu 4,3%, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică date luni publicităţii.

Banca Naţională a României (BNR) a majorat, la jumătatea lunii mai, la 4,2% prognoza de inflaţie pentru finalul acestui an şi estimează o inflaţie de 3,3% pentru 2020. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Amenzi drastice pentru munca la negru: Până la 40.000 de lei pentru fiecare angajat fără contract. Ce prevede noua lege

Publicat

itminspectia muncii.webp.webp

Publicitate

Angajatorii care folosesc muncă nedeclarată riscă sancțiuni mult mai dure, în urma modificărilor aduse Codului Muncii prin Legea nr. 239/2025. Actul normativ a fost publicat în Monitorul Oficial al României la data de 15 decembrie 2025 și se aplică începând cu 18 decembrie 2025, aducând schimbări semnificative în domeniul relațiilor de muncă.

Potrivit noilor prevederi, primirea la muncă a uneia sau mai multor persoane fără încheierea unui...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

După Călărași, viscolul închide și școlile din Rădăuți-Prut. Cursurile sunt suspendate vineri, 9 ianuarie

Publicat

după călărași, viscolul închide și școlile din rădăuți prut. cursurile sunt

Publicitate

Condițiile meteo extreme au dus în aceste zile la suspendarea cursurilor în mai multe unități de învățământ din județul Botoșani. După ce joi, 8 ianuarie 2026, activitatea didactică a fost suspendată la Școala Gimnazială Nr. 1 Călărași, din cauza poleiului și a drumurilor impracticabile, Inspectoratul Școlar Județean Botoșani a luat o nouă decizie pentru ziua următoare, vineri, 9 ianuarie 2026.

Astfel, la recomandarea Inspectoratul Școlar...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

DN 24C Rădăuți-Prut – Manoleasa, închis pe timpul nopții din cauza viscolului. Autoritățile avertizează: evitați deplasările

Publicat

dn 24c rădăuți prut – manoleasa, închis pe timpul nopții din

Publicitate

Circulația rutieră pe DN 24C, pe sectorul Rădăuți-Prut – Manoleasa, va fi închisă începând din această seară și până mâine dimineață, la ora 08:00, potrivit informațiilor transmise de reprezentanții Secția de Drumuri Naționale Botoșani.

Măsura a fost dispusă pentru protejarea vieții participanților la trafic, în contextul în care există riscul ca șoferii să rămână blocați pe carosabil în propriile autovehicule. Decizia a fost...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Viscol în toată Moldova: Trafic îngreunat pe drumuri naționale din Botoșani, Suceava și Bacău

Publicat

viscol în toată moldova: trafic îngreunat pe drumuri naționale din

Publicitate

Viscolul afectează în aceste ore întreaga regiune a Moldovei, provocând dificultăți majore de trafic pe mai multe drumuri naționale. Potrivit informării transmise de Direcția Regională de Drumuri și Poduri Iași, utilajele de deszăpezire sunt mobilizate pe teren pentru menținerea circulației, însă condițiile meteo rămân dificile.

Situația este dificilă în județul Botoșani, pe DN 29, pe tronsonul Răchiți – Ungureni, unde viscolul puternic...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe